Porzeczka czarna Ribes nigrum

Porzeczka czarna Ribes nigrum

1 komentarzy

Porzeczka czarna (Ribes nigrum) jest jednym z najbardziej popularnych krzewów owocowych spotykanych w sadach i ogrodach. Należy do rodzaju Ribes obejmującego ponad 100 gatunków. Rodzaj obejmuje gatunki pożądane zarówno ze względu na dekoracyjność krzewu (np. Ribes sanguineum) jak i owoce (np. Ribes rubrum). Nazwa ribes  wywodzi się od arabskiego słowa „ribas”, którym określano napój sporządzany z rabarbaru. Ze względu na wysoki poziom witaminy
C znalazła uznanie i jej uprawa rozpowszechniła się również w Europie.

W początkowym okresie ze względu na swoje właściwości zaliczana była do roślin leczniczych. Mało kto wie, że zawartość witaminy C w owocach porzeczki czarnej jest wielokrotnie wyższa, aniżeli w owocach cytrusowych. Poza witaminą C zawierają również tak cenne dla naszego organizmu m.in. kwasy organiczne, witaminę A i B, fosfor, potas oraz magnez.
   

Chcąc cieszyć się dorodnymi owocami należy wybrać odpowiednią odmianę oraz zapewnić optymalne warunki do rozwoju. Ribes nigrum wymaga gleb żyznych, dobrze  nawiezionych. Najlepiej rośnie na glebach od gliniastych do piaszczysto- gliniastych o odczynie lekko kwaśnym. Przy lżejszych glebach konieczne jest dodatkowe nawadnianie. Najlepsze stanowiska powinny być słoneczne do półcienistych, osłonięte od wiatru, ponieważ porzeczka czarna wykazuje większą podatność na przemarzanie, aniżeli jej kuzynka porzeczka czerwona. Wiosenne przymrozki  w czasie kwitnienia krzewu mogą w dużej mierze uszczuplić letnie zbiory tych owoców. Zbiory porzeczki czarnej zależne od odmiany odbywają się pod koniec czerwca i lipcu.
   

Porzeczki czarne ze względu na szybkie rozpoczęcie wegetacji najlepiej sadzić jesienią (październik- listopad), aby do zimy zdążyły się ukorzenić.  Krzewy sadzimy zawsze kilka centymetrów głębiej, aniżeli rosły w szkółce. Głębsze sadzenie ułatwia dostęp korzeni do większej ilości wody a z czasem na zadołowanych pędach pojawią się korzenie, które wzmocnią całościowo system korzeniowy, a tym samym całą roślinę. Dokonując zakupu należy wybrać odpowiednią odmianę oraz zwrócić uwagę na zdrowotność sadzonki. Odpowiednia sadzonka powinna mieć co najmniej trzy pędy i dobrze rozbudowany system korzeniowy. W działkach najczęściej sadzimy je przy ogrodzeniu. W zasadzie najlepiej sadzić je w rzędach dzięki czemu owoce dojrzewają w miarę równocześnie na całym krzewie. Porzeczki czarne osiągają do 2 metrów wysokości, tak więc dla prawidłowego wzrostu i swobodnego zbioru odległość pomiędzy krzewami powinna wynosić około 2 m. Sadząc krzewy w kilku rzędach prawidłowa rozstawa to około 2,5 x 3,0  m.
   

Cięcie porzeczki czarnej jest niezbędne, gdyż pobudza roślinę do liczniejszego owocowania. Najbardziej plenne są pędy, które nie mają więcej jak 4 lata.  Około kilku lat musi upłynąć nim z jednego krzaka uzyskamy spore plony. Wczesną wiosną po posadzeniu, wszystkie pędy porzeczki skracamy na wysokość około 1- 3 pąka. Ten zabieg jest niezbędny, gdyż pobudza krzew do wyrastania silnych młodych pędów, które będą stanowić przyszły szkielet rośliny. W następnych latach ograniczamy się do usuwania uszkodzonych pędów. Czwarty rok po posadzeniu to czas, kiedy rozpoczynamy coroczne cięcie krzewu mające na celu jego prześwietlenie. Prawidłowo prowadzony krzew powinien posiadać po kilka pędów jednorocznych, dwuletnich, trzyletnich i czteroletnich z przewagą liczebną tych pierwszych. Tniemy je trochę wyżej, nad pąkiem zostawiając tzw. czop. Jest to konieczne, ponieważ porzeczki mają to do siebie, że trochę przesychają od miejsca cięcia.
   

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: tomek, Tytuł: ojebyn

    Ojebyn często porażany jest opadzizną liści - grożną chorobą.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: