Porzeczka czerwona Ribes rubrum

Porzeczka czerwona Ribes rubrum

2 komentarzy

Porzeczka czerwona jest jednym  z najbardziej popularnych krzewów owocowych spotykanych w naszym kraju. Jej atrakcyjność wynika przede wszystkim z niewielkich wymagań glebowych i klimatycznych oraz bardzo smacznych i zdrowych owoców, bogatych w składniki mineralne, witaminy oraz kwasy organiczne. Jest bardziej odporna na negatywne warunki i wiosenne przymrozki, aniżeli jej kuzynka porzeczka czarna. Jeżeli chcemy stworzyć jak najbardziej optymalne warunki do rozwoju tego krzewu powinniśmy zapewnić mu żyzne, dobrze nawożone podłoże. Preferują gleby gliniaste do piaszczysto gliniastych, lekko kwaśne na których obficiej owocują.
   

Młode sadzonki najlepiej sadzić jesienią tj. w październiku i listopadzie, kiedy rośliny powoli szykują się do snu zimowego. Porzeczki należą do krzewów, które bardzo szybko rozpoczynają wegetację, tak więc dla lepszego startu warto, aby w nowy okres wegetacyjny wkroczyły już zaadaptowane na nowym stanowisku. Podłoże powinno być odchwaszczone i zasilone obornikiem bądź kompostem. Dokonując zakupu dobierzmy najbardziej odpowiednią odmianę na warunki panujące w zamieszkiwanym regionie oraz spełniającą nasze wymagania. Sadzonka powinna odznaczać się zdrowym system korzeniowym oraz składać się co najmniej z trzech pędów. Krzewy sadzimy głębiej, aniżeli rosły w szkółce. Dzięki temu roślina będzie miała możliwość bliższego kontaktu z wodą, co wpływa na lepsze przyjmowanie się posadzonych krzewów. Z czasem pędy, które ulegają przysypaniu wypuszczają korzenie, które wzmacniają cały krzew. Dołek w którym sadzimy krzew powinien być dostatecznie duży tak, aby korzenie swobodnie się w nim mieściły. Po posadzeniu roślinę należy obficie podlać. Dodatkowo dla ograniczenia parowania i ekspansji chwastów rośliny można ściółkować. Ostępy miedzy krzewami powinny wynieść około 1,5 do 2,0 metrów.
   

Cięcie jest podstawowym zabiegiem gwarantującym plenność krzewu. W pierwszą wiosnę po posadzeniu wszystkie pędy tniemy na wysokości do 2-3 pąków licząc od podłoża. Te silne cięcie ma na celu pobudzenie rośliny do wypuszczenia nowych, zdrowych i licznych pędów, które będą stanowić szkielet krzewu. W przeciwieństwie do porzeczki czarnej u porzeczki czerwonej pędy wybijają z szyjki korzeniowej. Najobficiej owocują pędy kilkuletnie w przeciwieństwie do jednorocznych, jak ma to miejsce u Ribes nigrum. W drugim roku po posadzeniu usuwamy pędy uszkodzone, chore itd., zostawiając kilka zdrowych pędów w razie konieczności skróconych na wysokość około 50 cm. Na tym etapie cięcie ma na celu pobudzenie krzewu do silniejszego rozgałęziania się. W kolejnych latach poza cięciem prześwietlającym staramy się ograniczać długość zbyt wybujałych pędów bocznych pozostawiając nienaruszone pędy główne. Ponieważ porzeczka czerwona najobficiej kwitnie na pędach kilkuletnich- nawet sześcioletnich- staramy się zostawić po kilka pędów z każdego roku, a starsze pędy usuwać u nasady. Kolejne cięcia najlepiej wykonywać po zbiorach. Porzeczka czerwona nadaje się na uprawę w szpalerach, co ułatwia pielęgnację krzewów, jak również zwiększa plony.
   

czytaj dalej...

2 komentarzy

  1. Dodał: wiesław, Tytuł: porzeczka czerwona

    konkretne informacje o cięciu porzeczek za mało informacji o nawożeniu porzeczek , nie ma wzmianki o porzeczkach piennych szkoda to częste w uprawie porzeczki.

  2. Dodał: Karolina, Tytuł: pyszne porzeczki

    Urocze i pyszne porzeczki. W ogrodzie mam kilkanaście krzaków porzeczek białych, czerwonych i czarnych. Porzeczki zawsze obficie owocują dlatego polecam je wszystkim.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: