Porzeczka czerwona Ribes rubrum

Porzeczka czerwona Ribes rubrum

2 komentarzy

Ribes rubrum najłatwiej jest rozmnożyć poprzez zdrewniałe sadzonki oraz odkłady. Obie metody dają zadowalające efekty. Warto zaznaczyć, że do przyszłych sadzonek należy wybrać zdrowe pędy, które pobierane są jesienią i przechowywane w wilgotnym podłożu- najlepiej piasku- do wiosny. Następnie pędy dzielimy na około 20 cm sadzonki i wysadzamy w  taki sposób, aby nad powierzchnią znajdował się najwyższy pąk.
   

Jedną z najbardziej popularnych odmian porzeczki czerwonej jest "Holenderska czerwona" . Silnie rosnąca odmiana, bardzo plenna, doskonale radząca sobie z niekorzystnymi warunkami klimatycznymi i wykazująca większą odporność na opadzinę liści. Owoce średniej wielkości dojrzewają w pierwszej dekadzie lipca. Kolejną dobrze znaną odmianą jest  "Heros", charakteryzujący się dużymi i bardzo smacznymi owocami, dojrzewającymi na początku lipca. Odmiana nie należy do silnie rosnących i jest bardziej podatna na choroby. Późniejszymi zbiorami charakteryzuje się odmiana "Tatran",  bardzo plenna o dużych ciemnoczerwonych owocach.
   

Porzeczka czerwona jest dość często atakowana przez mszycę porzeczkowo- czyściecową. Bardzo łatwo jest ją zauważyć, gdyż na liściach na których żeruje pojawiają się pęcherzyki w początkowym okresie żółte a z czasem ciemniejsze czerwonawe do fioletowych. Zdecydowanie rzadziej, aniżeli porzeczka czarna jest ofiarą wielkopąkowca porzeczkowego oraz przeziernika porzeczkowca. Z najczęstszych chorób, jakie występują na Ribes rubrum zdecydowanie należy zaliczyć opadzinę liści porzeczki. Ta choroba ma podłoże grzybowe i najczęściej występuje w okresie mokrych wiosen. Objawia się pojawieniem ciemnych plam na liściach, które z czasem ulegają powiększeniu aż do zasychania liści i ich przedwczesnego opadania.

2 komentarzy

  1. Dodał: wiesław, Tytuł: porzeczka czerwona

    konkretne informacje o cięciu porzeczek za mało informacji o nawożeniu porzeczek , nie ma wzmianki o porzeczkach piennych szkoda to częste w uprawie porzeczki.

  2. Dodał: Karolina, Tytuł: pyszne porzeczki

    Urocze i pyszne porzeczki. W ogrodzie mam kilkanaście krzaków porzeczek białych, czerwonych i czarnych. Porzeczki zawsze obficie owocują dlatego polecam je wszystkim.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: