Uprawa malin owoce w ogrodzie

Uprawa malin owoce w ogrodzie

1 komentarzy

Maliny są bardzo smaczne i słodkie. Jednak nie nadają się do  długiego przechowywania, gdyż szybko marnieją. Najsmaczniejsze są te zebrane prosto z krzaka. Dobry jest, także sok z malin, który pomaga na przeziębienia.

Krzewy są samopylne  oraz pnące, ich owoce osiągają wielkość około trzech centymetrów.  Mają kolory czerwony, żółty oraz czarny.
 

Dorastają one do trzech metrów i mają ostre kolce, które utrudniają zbiór malin.

Uprawa malin

Stanowisko –  Mogą rosnąć na stanowiskach północnych, wolą  jednak rosnąć przy słonecznych ogrodzeniach. Malinom nie przeszkadza chłodniejszy klimat. Nie sprawiają one trudności w uprawie i szybko rosną.

Podłoże –  Krzewy lubią glebę lekko kwaśną i wilgotną. Nie akceptują zasadowej.  Ziemia wokół malin powinna być odchwaszczona. Poza tym warto wzbogacić ją obornikiem, bądź kompostem.

Rozmnażanie –  Rozmnażanie malin jest bardzo łatwe, obcinamy sadzonki, które mają około czterdziestu centymetrów długości i sadzimy je w ziemi. Owocują po dwóch latach.  Krzewy sadzimy w odległości pięćdziesięciu centymetrów od siebie, dlatego, że maliny bardzo się rozrastają. 

Choroby i szkodniki

Malinom najbardziej dokuczają mszyce, które roznoszą po krzewach wiele groźnych chorób. Groźny dla malin jest, także wirus, który niszczy całą uprawę. Wszystkie krzewy trzeba wykopać i spalić. Objawia się on mniejszą ilością zbieranych owoców oraz cętkami na liściach i ich kruchością.

Zabiegi pielęgnacyjne

Jeżeli latem w porze dojrzewania malin wyjeżdżamy, to obcinamy pędy, które mają zakwitnąć tuż przy ziemi. Dzięki temu z końcem lata będziemy mogli zbierać dorodniejsze owoce.

Zastosowanie

Z malin robi się bardzo dobre soki, dżemy, galaretki i kompoty.

Poza tym maliny działają, także uspokajająco oraz przeciwbólowo. Owoce zebrane prosto z krzaczka gaszą pragnienie i pobudzają apetyt. Maliny pomagają, także w leczeniu anemii. Owoce zawierają witaminy A, B1, B2 i C oraz sole mineralne.

Są dobrym i „smacznym” żywopłotem. Przyjemnie jest porozmawiać przy nim w ciepłe lato  z sąsiadami.

W Polsce uprawiamy następujące odmiany malin: Polana, Laszka, Polesie, Poranna Rosa, Polka, Pruska czy Lathaty.

Agnieszka Krakowiak

1 komentarzy

  1. Dodał: działkowicz , Tytuł: Kolce - mała uwaga

    Nie wszystkie odmiany charakteryzują się pędami z kolcami.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: