Malina właściwa

Malina właściwa

Skomentuj artykuł

W okresie lata mamy cały czas dostęp do świeżych owoców. Niektóre są słodkie, niektóre kwaśne, jedne mają witamin bez liku, inne mniej. Wszystkie znajdą swoich zwolenników, ale też nie wszystkie przez każdego są lubiane. Jest jednak roślina, która wytwarza owoce lubiane praktycznie przez wszystkich - malina właściwa. Są nie tylko słodkie, ale również niezwykle zdrowe. Powinny być spożywane przez nas już od najmłodszych lat, co nie tylko pozwoli zaspokoić nasze pragnienie słodyczy, ale również pozytywnie wpłynąć na ciało i wzmocnić nasz organizm.

Malina właściwa - charakterystyka

Malina właściwa to krzew, który naturalnie występuje w prawie całej Europie oraz w części Azji. Dorasta do maksymalnie dwóch metrów wysokości, chociaż w uprawie przemysłowej lub ogrodowej jest przycinana, dzięki czemu jej wymiary są dostosowane do wygodnego zbierania owoców. Dość długie pędy w całości pokryte są ostrymi kolcami oraz zielonymi liśćmi, zebranymi po 3, 5 lub 7 na każdym ogonku, od spodu są delikatnie jaśniejszymi, a z brzegu piłkowanymi. Białe kwiaty pojawiają się już wiosną i naprzemiennie z owocami występują aż do późnego lata. Są luźno rozrzucone na roślinie, ale zebrane w wiechy lub grona. Przyciągają do siebie pszczoły. Po przekwitnieniu tworzą bardzo charakterystyczne czerwone, żółte lub ciemne, purpurowe owoce, które składają się niedużych kulek - pestkowców, otaczających stożkowe dno kwiatowe.



Uprawa i pielęgnacja maliny właściwej

Maliny kupuje się w formie niedużych sadzonek. Wybieramy dla nich miejsca raczej osłonięte, w lekkim półcieniu, gdyż nadmiar bezpośrednich promieni słonecznych nie jest dla nich dobry. Ziemia pod uprawę musi być żyzna i próchnicza, najlepiej wilgotna, ale bez tendencji do zatrzymywania wody. W miejsce docelowe sadzimy wczesną wiosną w rzędach oddzielonych od siebie o przynajmniej pół metra. Od razu po wsadzeniu do ziemi podlewamy.

Głównym zabiegiem pielęgnacyjnym, jakiemu poddajemy krzewy maliny właściwej to przycinanie. Czynność ta jest powtarzana czasami po kilka razy w ciągu roku. Wiosną usuwa się przede wszystkim nadmiar młodych pędów, które niepotrzebnie osłabiają roślinę i obniżają plony. Pozostawiamy do dziesięciu najmocniejszych, które skracamy do ¼ wysokości, dzięki czemu nasze okazy wypuszczą pędy główne i będą intensywniej owocowały. Latem pozbywamy się pędów owocujących, z których już zostały zebrane maliny, natomiast jesienią wycinamy te, które wyrosły dopiero późnym latem.

Malina właściwa

Malina właściwa

Dodatkowo przez wszystkie lata uprawy powinniśmy dokarmiać krzewy. Dwukrotne w okresie wegetacji użycie nawozów organicznych pozwoli na ich wzmocnienie. Nie zaszkodzi również regularnie pozbywać się chwastów z otoczenia roślin oraz spulchniać glebę, by stworzyć optymalne warunki do rozwoju uprawy.


Niestety gatunek ten jest narażony na ataki niektórych szkodników, takich jak np. pryszczarek malinowiec i pryszczarek namalinek łodygowy. Znacznie osłabiają one roślinę, a w miejscach żerowania larw może pojawić się grzyb. Uszkodzone pędy należy regularnie wycinać i palić, natomiast uprawę poddać opryskowi, który zwalczy szkodniki. Środki chemiczne powinny odstraszyć również kistnika malinowca, którego larwy żerują w dnie kwiatowym, pożywiając się owocami maliny właściwej. Zaleca się również wysadzać pomiędzy krzewami niezapominajki, które potrafią odstraszyć tego ostatniego z nieproszonych gości.

Malina właściwa

Malina właściwa

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: