Ziemia do kwiatów

Ziemia do kwiatów

1 komentarzy

W uprawie roślin ozdobnych oraz użytkowych o sukcesie uprawy decyduje wiele czynników, a jednym z podstawowych jest trafnie dobrane podłoże o odpowiednich właściwościach fizyczno- chemicznych, dla poszczególnych gatunków roślin często zróżnicowane.

Niezależnie czy uprawiamy rośliny w gruncie, czy też w pojemnikach, podłoże pozostaje jednym z najistotniejszych czynników warunkujących ich prawidłowy rozwój, kwitnienie oraz owocowanie.

W uprawie gruntowej dużo łatwiej sprostać wymaganiom roślin niż w uprawie pojemnikowej. Korzenie roślin uprawianych w gruncie nie są ograniczane i swobodnie mogą penetrować podłoże. Mają większy dostęp do wilgoci oraz możliwość swobodnego dostępu do składników odżywczych. W uprawie pojemnikowej brak zaangażowania człowieka w pielęgnację danej rośliny bardzo szybko może zakończyć się jej uśmierceniem. Pojemniki ograniczają rozrost bryły korzeniowej, a niewielka ilość podłoża sprawia, że bardzo szybko może dojść do wyjałowienia lub zasolenia podłoża w wyniku błędów uprawowych.

Skład podłoża   

Ziemia do kwiatów stanowi mieszankę wielu składników m.in. substancji mineralnych ( np. piasek, kamienie, żwir), materii organicznej, powietrza glebowego, wody, a także mikroorganizmów. Zależnie od procentowego udziału poszczególnych składników, podłoże charakteryzuje się odmiennymi właściwościami fizyko- chemicznymi.

Właściwości podłoża

Właściwości charakteryzujące podłoże warunkują jego wykorzystanie w uprawie konkretnych roślin.
Do podstawowych właściwości fizyko- chemicznych zaliczymy m.in. :

- strukturę podłoża
- wartość pH
- temperaturę
- zawartość powietrza w podłożu
- zdolność absorpcyjną


Jakość podłoża

Dobre podłoże powinno  być żyzne, a więc zawierać materię organiczną. Struktura podłoża powinna być na tyle luźna i przewiewna, aby zapewnić korzeniom swobodny rozrost oraz  dostęp powietrza, niezbędny do wymiany gazowej. Poza tym powinno zawierać składniki odżywcze oraz poziom pH dostosowany do konkretnych gatunków roślin. W większości wypadków do uprawy roślin można stosować ziemie uniwersalną, dostosowaną do roślin o średnich wymaganiach uprawowych.

W przypadku zapotrzebowania na duże ilości podłoża, koszty jego zakupu mogą być znaczące, dlatego dla roślin o niewygórowanych wymaganiach można samemu przygotować odpowiednie glebę, sporządzając mieszankę zawierającą ziemię kompostową, piasek oraz torf. Wszystkie składniki stosujemy w równych proporcjach.

Ziemia do kwiatów

 

Ziemia do kwiatów

Rodzaje ziemi do kwiatów dostępne  w handlu

W sprzedaży możemy nabyć bardzo zróżnicowane rodzaje ziemi do kwiatów. Bardzo często są to specjalnie przygotowywane mieszanki, dostosowane do wymagań konkretnych roślin. Producenci prześcigają się w dostarczaniu nam coraz to nowszych, bardziej dopracowanych mieszanek, dzięki którym dużo efektywniej możemy uprawiać rośliny, zarówno w domu, na balkonie i tarasie, a także w ogrodzie.

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: Tomek, Tytuł: wstyd coś takiego publikować

    Uzupełnię genialny artykuł Pana Boguckiego. Ziemia do kaktusów: służy do hodowania kaktusów. Ma odpowiednia składniki dla kaktusów. Ziemia dla dębów szypułkowych służy do sadzenia dębów szypułkowych. Ma odpowiednią strukturę...

Dodaj swój komentarz

Zobacz także