Suszenie kwiatów

Suszenie kwiatów

Skomentuj artykuł

Suszenie kwiatów w książce

Prawie jak metoda zielnikowa, jednak znacznie prostsza. Kładziemy kwiaty w książkę i suszymy je w niej.  Tak robiła to moja babcia, wkładała kwiatek pomiędzy dwie strony książki, lekko spłaszczając jego kwiaty oraz liście i czekała, aż się ususzy.
Gdy takie kwiaty wyjmie się z książki, należy na nie bardzo uważać, gdyż są niezwykle delikatne i łatwo się kruszą. Doskonale nadają się jako element obrazka, tak samo jak kwiaty suszone metodą zielnikową. Pojedynczy kwiatek lub kilka, w całości, bądź w części wkładamy do antyramy, dodajemy tło z jednobarwnego kolorowego papieru i wieszamy obrazek na ścianie. Możemy, też ususzone w ten sposób kwiatki przykleić na kartce papieru, tworząc z nich ładną kompozycję i wysłać ją do znajomych jako kartkę okolicznościową na urodziny czy imieniny.


Suszenie kwiatów

 

Suszenie kwiatów metodą zielarską

Tradycyjnie od lat suszy się kwiaty wieszając je na sznurku do „góry nogami”. Rośliny powinny być dopiero co ścięte. Najlepiej zerwać je rano, gdy już nie będzie na nich rosy. Jeżeli przed pełnym rozkwitem zerwiemy kwiaty i powiesimy je w bukietach do suszenia, to płatki kwiatów nie będą spadać podczas suszenia. Pomiędzy wieszanymi na sznurku bukietami należy zachować odstęp. Kwiaty zachowają swój kolor, jeżeli będziemy je suszyć w suchym miejscu z ograniczonym dostępem  do światła. Proces ten trwa od tygodnia do dwóch tygodni.  Jednak takie rośliny, jak na przykład karczochy czy czosnek, które mają cięższe kwiatostany powinniśmy suszyć tak, aby podczas suszenia stały.

Suszenie kwiatów - kukurydza

 

Suszenie kwiatów - kukurydza

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie