Suszenie kwiatów

Suszenie kwiatów

Skomentuj artykuł

Suszenie kwiatów przy użyciu gliceryny

Metoda ta polega na utrwalania kwiatów w glicerynie. Zabieg ten można wykonywać od końca lipca do połowy września. W ramach tej metody kładziemy pędy roślin do roztworu gliceryny oraz ciepłej wody, w skali jeden do dwóch na głębokość dziesięciu centymetrów. Ten sposób konserwacji jest wykorzystywany do suszenia gałązek: drzew, krzewów z owocami oraz z zielonymi liśćmi. Do tej czynności używa się tak zwanej gliceryny technicznej. Przed glicerowaniem usuwamy z roślin uszkodzone części oraz czyścimy gałązki z brudu. Ten proces suszenia trwa około dziesięciu dni. Można go uznać za zakończony, gdy rośliny są nasączone gliceryną. Po zabiegu suszymy je na gazecie.
Przygotowane w ten sposób „kwiaty” służą nam przez długi czas, trudniej jest je uszkodzić niż rośliny suszone inną metodą.

Istnieje jeszcze szkieletowa metoda suszenia kwiatów, która jest dość trudna i pracochłonna, poleca się ją dla osób cierpliwych oraz doświadczonych w suszeniu kwiatów.

Do suszenia możemy wybrać takie kwiaty jak: kocanki, lawendę, trawy ozdobne, krwawnik, czosnek olbrzymi, suchokwiat czy nawłoć kanadyjską oraz kukurydzę i hortensję.

Agnieszka Krakowiak

 

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie