Odmiany Werbeny

Odmiany Werbeny

1 komentarzy

Werbeny coraz częściej ozdabiają nasze balkony, tarasy i ogrody. Kwitną od połowy lata do jesieni. Kolory ich kwiatów mają barwę: białą, różową, czerwoną lub fioletową. Pojedyncze kwiaty zebrane są na łodydze w  duży, gęsty kwiatostan.

Aktualnie występuje około dwustu odmian werbeny ogrodowej. Dzieli się je na dwie grupy, pierwszą stanowią kwiaty o pędach długich, zwisających, natomiast do drugiej należą werbeny o łodygach wzniesionych.

Kwiaty o wzniesionych łodygach dorastają do około trzydziestu centymetrów długości, natomiast te o pędach zwisających osiągają wielkość około pięćdziesięciu centymetrów.
Werbeny, których łodygi zwisają sadzi się przede wszystkim do skrzynek balkonowych oraz dużych wysokich donic.

Kwiaty o wzniesionych pędach wykorzystuje się do obsadzania rabat lub do małych doniczek.

Werbeny o sztywnych pędach

Talizman

Kwiat kwitnie na wiśniowo i ma charakterystyczne białe oczko.

Małgosia

Kwiaty werbeny mają mocno czerwony kolor z charakterystycznym białym oczkiem.

Amulet

Roślina kwitnie na  biało.

Magda
 

Werbena ma śliczne kwiatuszki o amarantowej barwie.

Werbeny o długich pędach

Tapien Blue

Roślina posiada przyjemnie pachnące kwiaty, które mają ciemnofioletową barwę. Kwiaty odmiany są odporne na działanie wiatru i deszczu.

Tapien Pink

Kwiaty odmiany mają intensywnie różowy kolor i nie szkodzi im wiatr ani deszcz.

Temari Pink

Werbena jest odporna na atak mączniaka. Ma duże kwiatostany, których kwiaty są liliowe. Kwiaty werbeny są wytrzymałe na działanie deszczu oraz wiatru.

Temari Scarlet

Odmiany werbeny

Werbena Talizman

Kwiaty mają szkarłatną barwę, są wytrzymałe na atak mączniaka i mają okazałe kwiatostany. Werbena jest odporna na opady deszczu i powiewy wiatru.
Werbeny, żeby pięknie wyglądały muszą być regularnie podlewane, gdyż szybko więdną i zasychają im pędy z powodu braku wody. Poza tym lubią większe donice, w których wyglądają  bardzo reprezentacyjnie. Rośliny szybko się rozrastają. Po przekwitnięciu kwiatów warto je obrywać, aby pobudzić roślinę do dalszego kwitnienia. Poza tym nie warto dopuścić do zawiązania się owoców z nasionami, które bardzo osłabiają roślinę.

Werbeny  stanowią coraz większą konkurencję dla takich kwiatów balkonowych jak pelargonie czy surfinie,  nie wyobrażam sobie, żebym mogła nie posadzić ich każdego lata w skrzynce balkonowej.

 

Werbeny zwisające można sadzić, także w kompozycjach z innymi kwiatami zwisającymi, ważne aby były one równie delikatne jak omawiane kwiaty, żeby jedne nie przyćmiły drugich.
Z roślin o sztywnych pędach można tworzyć małe bukieciki warto dodać  do nich kaszki ogrodowej, żeby miały ładniejszą formę.

Kupując rośliny należy wybierać zdrowe egzemplarze o ładnie wybarwionych liściach, kwiaty które niedługo zaczną kwitnąć.

Agnieszka Krakowiak, zdjęcia - lidia

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: Basia, Tytuł: Werbena

    Posadziłam werbenę 7 maja do doniczek byłam nią oczarowana jest na otwartej przestrzeni, nasłonecznionej, wilgotnej (ostatnie deszcze cały czas je podlewały) nie wiem co się z nią dzieje , kwiatostan powoli zaczyna sie suszyć i ginie. Co powinnam z nią zrobić. Była tak piękna kolorowa. Doradzcie mi proszę.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także