Hibiskus ogrodowy uprawa i pielęgnacja

Hibiskus ogrodowy uprawa i pielęgnacja

14 komentarzy

Szkodniki i choroby

Hibiskus jest zazwyczaj atakowany przez mszyce, przędziorki, mączliki i wełnowce. Szkodników pozbywamy się preparatem na bazie pyrethrum.  Roślina może również być zaatakowana przez pleśń, jeżeli przesadzimy z podlewaniem. W tym wypadku należy przez jakiś czas podlewać roślinę bardzo oszczędnie i stosować preparaty przeciwgrzybiczne. Hibiskus nie reaguje również zbyt dobrze na suchą glebę. Przesuszona roślina zacznie rzucać pąki albo po prostu nie zakwitnie. Aby uniknąć i przesuszenia, i przelania najlepiej stosować się do zasady: mniej podlewania, więcej zraszania.


Zastosowanie

Hibiskus ma piękne, okazałe kwiaty, dlatego najlepiej eksponować go na pierwszym planie naszego ogrodu. Można go zasadzić pojedynczo, ale przy dobrej glebie warto spróbować zasadzić kilka odmian w rzędzie. Dobrym pomysłem jest zestawienie krzewów w różnych kolorach. Hibiskusa można również postawić w domu lub oranżerii, jednak najlepiej kwitnie w gruncie.

Hibiskus ogrodowy

Hibiskus ogrodowy

czytaj dalej...

14 komentarzy

 1. Dodał: AMW, Tytuł: Siewki

  Mam hibiskusa przed domem.Nie nawożę nie podlewam nie przycinama (chyba że za bardzo "wchodzi" na ścieżkę. Rozmnaża się sam z nasion. Już chyba wszyscy z mojej rodziny połowa znajomych i cześć sąsiadów mają w swoich ogrodach krzaczki hibiskusa w siewek mojego krzakach (ma ponad 3m). Mieszkam w Wielkopolsce. Z mojego doświadczenia wiem, że hibiskus jest bardzo wytrzymały i mogę go polecić wszystkim, którzy się wachają.

 2. Dodał: Irena, Tytuł: Hibiskus

  W ubiegłym roku jesienią udało mi się urwać dwie zaszczepki hibiskusa ogrodowego o przepięknych bordowych kwiatach, na dodatek pełnych. Naprawdę rzadkiej urody ,posadziłam w piasek i w tej chwili mam dwie sadzonki ,niepozorne wprawdzie, ale po wysadzeniu w dobrą ziemię, rosną jak na drożdżach. Jestem z siebie dumna

 3. Dodał: dorota, Tytuł: nasiona

  dostalam nasiona i nie wiem co powinna zrobic zeby doczekac sie sadzonki. Prosze o rade. Pozdrawiam

 4. Dodał: Bozena, Tytuł: hibiskus słabo kwitnie

  od kilku lat mam na działce hibiskusa,który długo na wiosnę nie ma liści i jest sam krzak a jak zacznie kwitnąć(sierpień)to kwiatki można policzyć na palcach.Co zrobić żeby był ładniejszy?

 5. Dodał: Bożena, Tytuł: hibiskus kwitnie we wrześniu

  Mam hibiskusa 2lata zaczął mnie kwitnąć we wrześniu,ma mało słońca, rośnie od strony północnej.Proszę o odpowiedź kiedy mogę przesadzić w inne miejsce?

 6. Dodał: Andrzej, Tytuł: Nasiona

  Witam. Jak zbierać nasiona kiedy i jak sądzić. Dostałem białego od tania i zaczął kwitnąc wiec się przyjął. Treść miał go pod blokiem a teraz jest w strefie pogorskiej. proszęproszę o odpowiedz na emalia. .endru62@gmail.com Pozdrawiam

 7. Dodał: Elżbieta, Tytuł: Hibiskus

  Proszę mi poradzić jakie odmiany Hibiskusa mogę kupić. Bardzo mi się podobają. Z góry serdecznie dziękuję za poradę.

 8. Dodał: , Tytuł:

  mam ketmię chyba od 5 lat, krzew okazały, zawiązuje mnóstwo pąków, które niestety nie rozwijają się, wiele opada

 9. Dodał: krystyna, Tytuł: choroba hibiskusa

  moje hibiskusy chorują podlałam ich preparatem od pędraka

 10. Dodał: Pati, Tytuł: Hibiskus łatwy w uprawie

  Mieszkam na Mazowszu, teren podmokły, mrozy konkretne a hibiskusów nie osłaniam, nie nawożę, a rosną i kwitną jak szalone! Może są różne odmiany?

 11. Dodał: MARIA, Tytuł: HIBISKUS

  Mam hibiskusa koloru lila,pięknie kwitnie ,podlewam codziennie umiarkowanie,wiosną zasiliłam nawozem ,nie jest wymagający w uprawie.

 12. Dodał: Felka, Tytuł: Nie jest trudny w uprawie

  Kto to pisał? Mam hibiskusy od 8-10 lat i dziś dowiedziałam się, że są trudne w uprawie! Mieszkam na Podkarpaciu, a więc temperatury są tutaj bardzo różne. W czasie ostatniej wiosny dość mocno przycięłam dwa I co? Zakwitły niesamowitą ilością pięknych kwiatów! Co więcej, z nasionek wyhodowałam kilka innych, które w tym roku zakwitły!

 13. Dodał: ola, Tytuł: podlewanie

  W niedziele kupiłam hibiskusa i zamierzam go posadzić w skalniaku... Tylko nie wiem jak go podlewać :( mogę prosić o radę? Lubi mokro czy sucho?? Proszę o pomoc!!!

 14. Dodał: Bernarda, Tytuł: Hibiskusy łatwe w uprawie

  Mam hibiskusy od kilku lat, zasilam je popiołem drzewnym,podcinam na wiosnę i tyle.Kwitną jak szalone .Nie przemarzają nawet przy -30.Nadają się na żywopłoty i są przepiękne !

Dodaj swój komentarz

Zobacz także