Miłorząb - Ginkgo

Miłorząb - Ginkgo

Skomentuj artykuł

Miłorząb dwuklapowy to jedna z najbardziej oryginalnych roślin drzewiastych, którą możemy uprawiać w ogrodzie. Jest jedynym gatunkiem rodzaju Ginkgo. Najprawdopodobniej nie występuje już w stanie dzikim, jednak jest powszechnie uprawiany ze względu na swoją dekoracyjność. Ojczyzną miłorzębu są Chiny.

To „żywa skamieniałość”, która razem z innymi, wymarłymi już gatunkami rodzaju, królowała w odległych czasach.

Budowa

Miłorzęby to niezwykle dekoracyjne rośliny, stanowiące nie lada atrakcję w ogrodzie. Oryginalne, egzotyczne, bez wątpienia zasługujące na bliższe poznanie.

Pokrój

Majestatyczne drzewo, którego wysokość w ojczystych stronach, osiąga do 30 m, a czasem i więcej. W naszym klimacie okazy miłorzębu dwuklapowego są niższe. Drzewo charakteryzuje się początkowo stożkową koroną, która z upływem lat staje się bardziej rozpostarta, nieregularna. Pień wyprostowany, pędy ułożone bardziej poziomo.

Żywotność

Gatunek długowieczny. Znane są okazy, których wiek osiąga do kilku tysięcy lat (około 3 000 lat).

Korzenie

Miłorząb dwuklapowy, charakteryzuje się bardziej sercowatym systemem korzeniowym z głębokim, głównym korzeniem palowym- nie lubi przesadzania (starsze okazy).


Liście

Bardzo oryginalne, wachlarzykowate, skórzaste,  osadzone na ogonkach. Blaszka liściowa może być mniej lub bardziej podzielona na dwie klapy. Barwa liści zielona, jesienią liście przebarwiają się na złocistożółtą barwę (liście sezonowe)

Kwiaty

Ginkgo biloba należy do roślin dwupiennych, a więc dana roślina wytwarza kwiaty męskie bądź żeńskie. Kwiaty rozdzielnopłciowe. Roślina wiatropylna. Kwitnienie przypada na maj, jednak nim konkretny miłorząb zakwitnie miną dwie – trzy dekady.

Miłorząb

Miłorząb

Owoce

Osnówka z nasionami w formie kulistej-  barwa zielona. Po dojrzeniu żółtawa i nieładnie pachnąca zjełczałym masłem, co jest spowodowane obecnością kwasu masłowego.
   
Czy wiesz że …
   
Miłorzęby to niezwykłe drzewa. Ciekawostką jest fakt, iż pomimo majowego     kwitnienia, dopiero we wrześniu następuje tworzenie się zarodka.

Wymagania

Miłorzęby wymagają stanowisk słonecznych, zacisznych, osłoniętych. Podłoże powinno być żyzne, głębokie, próchnicze.

Miłorząb

Miłorząb

Uprawa i pielęgnacja

Roślina mało wymagająca. Młode rośliny należy chronić przed przemarzaniem. Starsze okazy są mrozoodporne i należą do najbardziej wytrzymałych roślin, o czym świadczy ich długowieczność oraz fakt, że występują na naszej planecie od milionów lat.

Miłorząb nie boi się zanieczyszczeń powietrza, zasolenia, suszy, dlatego też doskonale czuje się w zacisznych miejskich zakątkach.

Pamiętajmy, że miłorząb wymaga palikowania. Roślinę sadzimy zgodnie z obowiązującymi zasadami. Po posadzeniu warto wyściółkować podłoże, aby ograniczyć parowanie wody.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także