Miłorząb - Ginkgo

Miłorząb - Ginkgo

Skomentuj artykuł

Czy wiesz że …
   
Najstarszym miłorzębem w Polsce jest okaz posadzony w Łańcucie,     pochodzący z XVIII w.

Miłorząb dwuklapowy- problemy w uprawie

Oryginalne miłorzęby nie należą do roślin ozdobnych, które wymagają znaczącego  zaangażowania  w uprawę. Nie są podatne na choroby ani szkodniki, a problemem okazują się zazwyczaj przymrozki, na które podatność wykazują młode rośliny. Aby zaoszczędzić roślinie ograniczeń, wynikających z osłabienia, stanowiącego konsekwencję uszkodzeń mrozowych, najlepiej ją zabezpieczyć na okres zimy. Do zabezpieczenia młodego miłorzębu, warto wykorzystać słomiane maty.

Miłorząb

Miłorząb

Zastosowania

Biorąc pod uwagę walory dekoracyjne rośliny, to bez wątpienia należy ona do najbardziej oryginalnych, które możemy uprawiać w ogrodzie. Łatwość w uprawie i odporność na choroby i szkodniki sprawia, że atrakcyjność tych roślin jest jeszcze wyższa.

Miłorząb uprawiany jest dla bardzo oryginalnych liści, pokroju oraz jesiennego wybarwienia.

Ze względu na zróżnicowanie odmianowe, miłorząb dwuklapowy może zagościć nawet w niewielkim ogrodzie oraz na balkonie i tarasie (najmniejsze odmiany).

Ginkgo biloba zasługuje na większą powszechność także w parkach oraz innych terenach zielonych miejskiej rzeczywistości. Do tego typu nasadzeń wykorzystuje się odmiany męskie, które nie owocują.

Uwagi końcowe

Ginko biloba znajduje zastosowanie także w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym. To jedna  z najpopularniejszych roślin leczniczych, a surowcem do sporządzenia leczniczych preparatów są liście.

Roślina dobroczynnie wypływa na układ nerwowy i krwionośny. Spożywanie środków z Ginkgo biloba m.in. poprawia pamięć, obniża prawdopodobieństwo wystąpienia udaru mózgu, poprawia koncentrację, ogólnie opóźnia procesy starzenia.

Pestki miłorzębu są jadalne i znajdują zastosowanie w kuchni m.in japońskiej.

Tekst: Grzegorz Bogucki
czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także