Dynie ozdobne

Dynie ozdobne

Skomentuj artykuł

Jeżeli zdecydujemy się na uprawę dyni z rozsady, roślina rozwinie się nam wcześniej. W doniczkach wypełnionych w 75% glebą, wysiewa się po dwa nasionka. Ten zabieg należy wykonać niej więcej w połowie kwietnia. Kiedy nasiona wzejdą należy uszczknąć tę z siewek, która jest słabsza. Gdy urośnie powyżej obrzeża doniczki, trzeba dopełnić ją glebą. W połowie maja przychodzi czas na posadzenie rozsady na zagonie. Rośliny należy chronić przed wiatrem, a najlepiej nadaje się do tego celu folia perforowana. Zdejmujemy ją, kiedy pojawia się pierwsze kwiaty dyni.

Dynie ozdobne

Dynie ozdobne

 

Dynie ozdobne

Dynie ozdobne

Właściwa pielęgnacja.

By dynia dobrze się rozwijała, należy przeprowadzać podstawowe zabiegi pielęgnacyjne. Oczywiście jest to podlewanie oraz nawożenie. Roślinę nawozi się dwukrotnie. Pierwszy raz następuje, kiedy pojawiają się zawiązki, a drugi, po zbiorze pierwszych owoców. Kiedy owoce dyni urosną nam do rozmiaru piłki tenisowe, należy usunąć zbędne ich zawiązki. Bardzo ważne jest także dbanie o to, by podłoże było pulchne i by chwasty były regularnie usuwane. Przy okazji usuwania nadliczbowych zawiązek owoców, skraca się też pędy.
Kiedy minie kilkanaście tygodni od posadzenia (12-20), nadchodzi pora na zbiór owoców. Robi się to, co kilka dni. Owoce dyni ozdobnej zbieramy w fazie, kiedy są w pełni dojrzałe.

Uprawa dyni ozdobnej nie jest zbyt skomplikowana, więc warto spróbować swoich sił, a potem stworzyć oryginalną kompozycję, z różnej wielkości owoców o niebanalnych kształtach. Z pewnością będzie ona podziwiana przez gości, a także długo będzie cieszyć oczy domowników.

Dynie ozdobne

Dynie ozdobne

Autor Marta Niegierewicz

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: