Newsletter serwisuDlaczego storczyk nie kwitnie ?

Storczyki to jedne z najpiękniejszych roślin świata, które mamy okazję uprawiać w naszych mieszkaniach. Bogactwo gatunkowe storczyków zadziwia, sprawiając, że mamy możliwość uprawy gatunków charakterystycznych dla bardzo zróżnicowanych środowisk. Należy wiedzieć, że storczyki opanowały niemalże cały świat, wykazując się doskonałymi możliwościami przystosowawczymi do jakże odmiennych środowisk. Rozpoczynając przygodę z tym bogactwem zacznijmy ją od popularnego i łatwiejszego w uprawie storczyka Phalaenopsis. Przy wyborze roślin starajmy się dopasować dane gatunki do warunków panujących w naszych mieszkaniach. Chcąc uprawiać bardziej wymagające storczyki należy zapewnić im specjalne miejsce, w których w sposób sztuczny zapewnimy im optymalne warunki do rozwoju. Przykładem takiego miejsca jest orchidarium, które możemy zrobić we własnym zakresie bądź zakupić.

Przy uprawie storczyków przede wszystkim zwracamy uwagę na takie czynniki jak:

 

- światło
- temperatura
- wilgotność
- podlewanie
- nawożenie
- podłoże

Przy uprawie storczyków należy przede wszystkim dostosować wymagania konkretnego osobnika do wspomnianych powyżej czynników, warunkujących prawidłowy rozwój rośliny. I w tym przypadku obowiązuje zasada, że warunki jakie należy zapewnić danej roślinie powinny być jak najbliższe tym, jakie panują w miejscach, w których dany gatunek występuje w stanie dzikim. Nie zawsze można w pełni odzwierciedlić w mieszkaniu warunki charakterystyczne dla dzikich siedlisk, jednak im będą bliższe optymalnym, tym większe prawdopodobieństwo sukcesu w uprawie danej rośliny. Pamiętajmy także, że rośliny potrafią aklimatyzować się do środowisk nieco odmiennych.

 

W przypadku znaczących odstępstw w zakresie wymagań danej rośliny dochodzi do problemów. Osłabiona roślina staje się bardziej podatna na choroby i szkodniki, a poza tym zostaje zakłócony jej prawidłowy rozwój, objawiający się także brakiem kwitnienia.
   

Jeżeli nasz storczyk nie kwitnie to najczęściej przyczyną braku kwitnienia są błędy w jego uprawie. Przede wszystkim należy zapoznać się z podstawowymi wymaganiami danej rośliny biorąc pod uwagę wspomniane wcześniej czynniki. Eliminując koleje błędy , wreszcie będziemy mogli doszukać się przyczyny braku kwitnienia. Storczyki należą do bogatej rodziny i bardzo często są zróżnicowane pod względem uprawy. Cześć z nich wymaga np. wyraźnego okresu spoczynku tak jak Dendrobium nobile inne znów nie np. Phalaenopsis. Koniecznie należy dostosować się do tych wszystkich różnic.


   

 

Brak kwitnienia najczęściej spowodowany jest zbyt niską temperaturą, która ogranicza także wzrost rośliny. Poza brakiem kwiatów zaobserwujemy także zbyt małe jak dla danego gatunku liście. Podobnie może stać się w przypadku zbyt wysokiej temperatury oraz zbyt ciemnego stanowiska. Nadmierne nawożenie powoduje uszkodzenie korzeni jak również może prowadzić do braku kwitnienia. Brak kwitnienia może być spowodowany także zbyt skąpym nawożeniem, albo  całkowitym zlekceważeniem potrzeb rośliny na tej płaszczyźnie. W przypadku, kiedy dojdzie do wytworzenia pędu kwiatowego, jednak dojdzie do jego uschnięcia, przyczyny należy doszukiwać się w zbyt niskiej wilgotności oraz wahaniach temperatury wynikłej np. z przeciągów. Kolejne przyczyny to m.in. brak okresu spoczynku, zły okres przesadzenia oraz szkodniki korzeni. Należy pamiętać, że przy uszkodzonych korzeniach roślina nie ma możliwości wytworzenia tak okazałych kwiatów.
   

Tytułowe pytanie, jest jednym z najczęstszych pytań odnoszących się do uprawy storczyków. Warto więc zagłębić się w tematykę związaną z potrzebami konkretnych gatunków storczyków, aby mieć świadomość tego, czego tak naprawdę one potrzebują, jakie czynniki najbardziej warunkują ich odpowiedni rozwój. Z pozyskaną wiedzą, będziemy w stanie zapobiegać takiej sytuacji, a jeżeli stanie się ona faktem, trafniej diagnozować.


Oceń artykuł:
przetwarzam....
4.35 / 93 razy ocenianyKomentarze do tego artykułu:

Tytuł: storczyk nie zakwitł ponownie

Ja mam storczyka,którego dostałam na urodziny dwa lata temu i jak przekwitł to od tego czasu nie zakwitł ponownie. Jego pędy wcale nie uschły,liście wygladaja na zdrowe.Pielęgnuję go tak jak wyczytałam w internecie.Co mam jeszcze zrobić?

dodał: Arleta 2012-01-13 09:18:10

Tytuł:

dodał: 2012-01-24 16:14:52

Tytuł: Podpowiedź dla Arlety

Ja mam kilka storczków i przeważnie powtarzają kwitnienie. Robię tak: zimą kwiaty stoja na parapecie, bo nie ma ostrego słońca. podlewam raz w tygodniu, co 2 tyg. nawożę(podobno powinno się raz w m-cu). Co jakiś czas przecieram liście mokrą szmatką, żeby je zwilżyć. A! podlewanie tylko wodą przegotowaną, wystudzoną. Storczyki nie znoszą kranówy, zbyt ciężka.

dodał: Bolek - Wrocław 2012-01-31 13:41:20

Tytuł: storczyk nie zakwitł ponownie

A pęd po starym kwitnieniu przycięłaś? Podlewaj go regularnie (ja zalewam całkowicie na kilka minut i odlewam wodę). moje storczyki stoją w przezroczystych doniczkach. Sprawdź czy nie ma na liściach pasożytów czy nie klei się np. doniczka lub parapet-to oznaka silnego przesuszenia. Można jeszcze uratować roślinę myjąc ją bardzo dokładnie wodą z mydłem , spłukać i zacząć regularnie odżywiać. Okno północne jest bardzo odpowiednie -nie na bezpośrednim promieniowaniu. I cierpliwości ;o)

dodał: Anika 2012-03-08 15:36:29

Tytuł: mój też nie kwitnie

mam od pięciu lat " miniaturkę" storczyka, po roku zakwit drugi raz i do tej pory już tylko sobie jest.Ma tylko trzy liście nie duże a jak czwarty wyrośnie to prawie natychmiast pierwszy usycha, może ktoś wie co to za cudo jest.

dodał: Lidia 2012-07-09 21:14:49

Tytuł: miałam ten sam problem

storczyk rósł ale nie kwitł chyba od 1-2 lat. Znalazłam gdzieś na forum, że należy wyjąć bo i zamoczyć korzenie w wodzie na kilka godzin, tak też zrobiłam i pomogło! Po kilku dniach storczyk wypuścił łodyżkę i nowe korzenie :) Dodałam też kamyki do drenażu na dno.

dodał: kade 2012-07-12 13:28:55

Tytuł: problem z liśćmi

mam kilka storczyków, zastosowałam się do rad w artykułach jakie przeczytałam i... zaczęły mi listki "więdnąć"sprawdzałam nie ma żadnych szkodników, podlewam i nawożę regularnie jednak nadal nie przynosi to efektu-już nie mam pomysłu co zrobić?Może ktoś ma pomysł co zrobić

dodał: Ania 2012-07-14 20:04:04

Tytuł: kwitnie 2x wroku

w gruniu zakwitł cieszył mnie do końca maja mał 3 gałązki i na każdej po 17 kwiatów dziś jest 16 lipiec od 7dni puszcza nowy pęd pewnie znów zakwitnie moja troska o niego to co 10dni zalewam go (całe korzenie) na pół godz.woda kranówką ale odstojała czasami wodą muszynianką i raz w m-cu z nawozem do kwiatów kwitnących liscie przecieram tak jak kurze w domu czesto stoi na oknie wsch.powodzenia

dodał: KANNA 2012-07-16 12:29:19

Tytuł: z storczykiem

Mam problem z storczykiem. Storczyka dostałam miesiąc temu i zostawiłam na parapecie. Po jakimś czasie liscie zaczęły robić się żółte więc przeniosłam na nieco ciemniejsze miejsce. Zaczęły wypadać wszystkie kwiaty jakie były, 2 pędy z 3 uschły całkowicie. Obecnie storczyk nie ma liści i tylko 1 pęd trzyma się jakimś cudem. Co mam zrobić, by znów była zdrowa? Proszę o pomoc.

dodał: Alena 2012-07-25 10:52:23

Tytuł: aaaaa Storczyk

Ja niedawno kupiłam już zakwitniętego storczyka ,przekwitł mi i obciełam mu całą łodygę od tamtej pory nie wyrosła nowa i nie kwitnie.Co mam zrobic?

dodał: Marlena 2012-08-11 20:48:57

Tytuł: 4 łodygi na raz

ja dostałam storczyka w zeszłym roku na imieniny kwitł pieknie miał 2 łodyzki po miesiącu wypuścił nastepne dwie i kwitł poł roku po przekwitnięciu zaówarzyłam że znowu wypuścił 2 łodygi i kwitnie mi non stop bez przerwy a stoi na oknie wschodnim i jak go podlewam to nalewam mu wode w podstawkę i nie podlewam aż wypije a ma po 40-50 kwiatów

dodał: Eliza 2012-09-15 20:29:15

Tytuł: ale storczyk

mam sorczyka ale zamiast kwiatow wypuszcza nowe szczpki jak go zmusic aby zakwit

dodał: zosia 2012-09-27 11:53:33

Tytuł: Kwitnienie

Mam dwa storczyki po przekwitnięciu przycięłam je,bo tak mi poradzono i że mają stać w wodzie,ale nic to nie pomogło,Ma piękne liście i nadal je wypuszcza,ale nie kwitnie.Może mi ktoś coś poradzi.

dodał: Jola 2012-10-16 10:31:09

Tytuł: storczyk nie kwitnie i żółkną liście

dostałam storczyk na urodziny ładnie kwitł aż w końcu przekwitł. Uschły łodygi , liście żółkną ,a korzenie ma takie żółte nie zielone jak przedtem . Podlewałam nawoziłam i nic . Co mam zrobic aby w końcu powrócił do życia ?

dodał: Monika 2012-10-22 15:36:15

Tytuł: kwitnienie

moje nie kwitły jakies 3 miesiace juz mialam wyrzucic :) a tu prosze nowe pędy i pąki :) cierpliwosci

dodał: Dorota 2012-10-24 14:51:09

Tytuł: moje storczyki

mam ich 14 każdy w innym kolorze nie mam problemu z ich kwitnieniem kupowałam z jednym pędem a teraz mają po 2 a nawet4 pędy nie dbam za bardzo o nie rzadko podlewam nawozem dla nich są pałeczki i co najlepsze stoją na parapecie na południowej stronie błagam nie dbajcie o nie za bardzo to są pasożyty i z powodzeniem same dają sobie rady a ze czasem nie kwitną one też potrzebują odpoczynku a potem kwitną nawet pół roku powodzenia wszystkim w chodowli

dodał: basia 2012-11-16 12:25:30

Tytuł: odp dla moniki

spróbuj zmienic podłoze kwiatom i na jakiś czas nie podlewaj nawozem myśle ze poprostu je przelałaś i korzenie gniją jeśli mam racje to przy przesadzaniu obetnij zgniłe korzenie myśle że da sie je uratować powodzenia

dodał: basia 2012-11-16 14:34:32

Tytuł: wiotczejące liście

Moje storczyki wszystkie mają wiotkie, pomarszczone liście i nie kwitną. Jak by od spodu usychały. Co z nimi zrobić?

dodał: Malinka 2012-11-21 08:12:29

Tytuł: odp dla moniki

dokładnie przyjrzyj sie lisciom jak są klejące mają pasożyty i trzeba iść i kupić oprysk w dobrym sklepie doradzą jaki a jeśli nie to to trzeba je przesadzić do nowego podłoża i zmienić miejsce storczyki najlepiej się czują na wschodnim lub południowym[latem trzeba przysłaniać rolety jeśli jest upał]parapecie powodzenia u mnie działa ten sposób

dodał: basia 2012-11-24 16:36:31

Tytuł: kwitnienie storczyka

podlewam storczyka wodą po płukaniu ziemniaków 2 razy w tygodniu ! REWELACJA kwitnie i puszcza nowe pędy.

dodał: ewcia 2012-11-24 17:36:03

Tytuł: pączki nie chcą rozkwitnąć

mam storczyk z gat. sympoidalnych. Ma piękne pączki, które od miesiąca nie chcą rozkwitnąć. bardzo proszę o radę - jak je namówić ??

dodał: Tamara 2012-12-04 09:53:23

Tytuł: Pączki usychaja

Moje storczyki mają piękne pąki do kwitnienia lecz zanim rozkwitną robią się lekko różowe i usychają. Nie wiem dlaczego??

dodał: Marta 2013-03-01 22:04:39

Tytuł: zostawić je spokojnie

Rzeczywiście im mniej zachodu koło ich- tym lepiej, u mojej mamy rosną jak zwariowane, tyle pąków i kwiatów, ze trudno im się utrzymać na parapecie, a mama specjalnie o nie nie zabiega, moze po prostu dobre miejsce i woda, nie z wodociągu, ale studzienna... a ja zalałam mojego storczyka(chyba)i chciałam go wurzucić, ale mówię do niego:dam ci szanse i zmieniłam podłoże,zobaczymy jak sobie poradzi:)

dodał: Noemi 2013-03-16 21:08:52

Tytuł: nie kwitnie

Witam. Mam storczyki i bardzo mi na nich zależy są z gatunku Phalaenopsis dbam o nie a przynajmniej bardzo się staram ale przechodząc do rzeczy: moje 2 storczyki wogóle nie kwitną, jeden z nich wypuszcza liścia ale nic poza tym obcięłam jego pęd ale to nic nie daje a z 2 wgl. nic się nie dzieje, pozostałe 2 tracą kwiaty;( Poradźcie mi co mam zrobić;(

dodał: Kinga 2013-03-23 22:20:52

Tytuł: storczyk- rekordzista

Witam,jeden z moich storczyków kwitnął przez 1,5 roku bez przerwy,miał dwa pędy a na kazdym przez ten czas zakwitło ponad 40 kwiatów(tyle w 1,5 roku).Ptem była 6-miesięczna przerwa w kwitnieniu.Potem wypuścił znowu 2 pędy ale już nie miały tylu kwiatów.To naprawdę przepiękne rośliny.Mam ich kilka w domu,każdy w innym kolorze.

dodał: Halina 2013-05-05 20:44:55

Tytuł: odratowany

Kupiłam pięknie kwitnącego storczyka z dwoma pędami kwiatowymi, postawiłam go przed telewizorem, żeby ozdabiał mi pokój i cieszył oko. Niestety po trzech dniach opadły mu wszystkie pąki i zaczął gubić kwiaty, liście pożółkły i równierz zaczęły odpadać. Przeniosłam go na parapet zachodni i proces obómierania mojego storczyka zatrzymał się. Obecnie (mam go niespełna dwa miesiące) z każdego oczka w pędach wypuszczają nowe gałązki kwiatowe(jeden wkrótce będzie kwitł), wyrastają mu nowe liście oraz młody pęd kwiatowy. Zanurzam go raz na 10-14 dni w naczyniu z przegotowaną i odstałą wodą na około pół godziny, a co drugie podlewanie dodaję odżywki dla storczyków.

dodał: Anna Maria 2013-05-21 22:04:38

Tytuł: odpadly liście

dostalam storczyka na urodziny 2 miesiące temu i dwa dni temu dopadły mu wrzystkie liście i zostały tylko korzenie czy coś z niego jeszcze będzie?

dodał: luna 2013-05-23 14:58:57

Tytuł: mnustwo kwiatów :)

Mama storczyka od grudnia, ciągle kwitnie, ma mnustwo kwiatów. miał 1 pęd gdy go kupiłam teraz ma 3 pędy a z każdego pędu po 4 nowe gałązki. Stoi na zachodznim oknie i ciagle ma mokro, podlewam go kranówką razem z nawozem do hortensji :)

dodał: Magda 2013-06-08 20:47:28

Tytuł: kwitnie cały czas

ja mam 3 storczyki i raczej im nie dogadzam. zamiast zwykłych podstawek mają szklane miski w których zawsze mają wodę dość sporo nawet. 2 stoją na zachodnim oknie 1 na wschodnim wszystkie nieprzerwanie kwitną. po każdym przekwitnięciu ucinam gałązkę 1cm. nad trzecim oczkiem licząc od dołu i zawsze działa albo z uciętej gałązki wypuszcza nową albo ucięta gałązka usycha a wyrasta nowa. Kwitną mi nieprzerwanie od 3 lat nie ma miesiąca, żeby nie było kwiatów.

dodał: Agula 2013-08-10 16:46:10

Tytuł: storczy chyba wcala nie ma miec sucho

mama przelewa te storczyki okropnie,ale nic złego im się nie dzieje, ratuje je chyba to, ze stoją na poludniowym oknie i mają dużo słońca...a widział ktoś, zeby aloes kwitł?u mamy zakwitł....

dodał: Noemi 2013-08-13 20:51:37

Tytuł: storczyk ratunku

witam moje liście storczyka porzułkły chyba od słońca i co robić szkoda mi go proszę odpiszcie

dodał: moni 2013-08-29 10:33:45

Tytuł: kwitnie cały czas

Ja mam storczyka od kwietnia 2013r., cały czas kwitnie. Pani w kwiaciarni poradziła mi aby cały czas stał w wodzie z nawozem do storczyków (mniej nawozu niż normalnie, gdy podlewamy raz w miesiącu). Woda przegotowana delikatnie ciepła. Wlewam kilka centymetrów wody w doniczkę - starcza na ok. tydzień. Gdy wlewam świeżą wodę myję doniczkę gorącą wodą.

dodał: Agata 2013-09-20 17:04:26

Tytuł: plamki na korzeniach!!!

Jakieś dwa-trzy tygodnie temu kupiłam dwa storczyki. Jeden miał i ma takie ciemne(brązowe) plamki na korzeniach(na liściu, na żółtej plamce pojawiły się takie wgłębienia widoczne z góry), a u drugiego zauważyłam na nowym korzeniu takie kropki.. Tak jakby ktoś go po nakłuwał. Na białych i różowych kwiatach(od tyłu) miejscami są takie nie równe jasne plamki. Z parę dni temu zaczęłam je moczyć. I na liściach wylazły dwa czarne robaczki ok.1mm.(trzeci jaśniejszy(beżowy jakiś taki) po ręku mi łaził, jak zaczęłam moczyć pierwszego.. oO ) Szybko zaczęły poruszać się i skakać jak chciałam je dotknąć. Dodam że kwiatki ładnie kwitną, czy one mogą być winowajcami tych szkód na storczykach? Czym opryskać by roślinom nie zaszkodzić, domownikom i zwierzętom(mam papugę i kota). Kwiaty stoją na zach. oknie.

dodał: Mańka 2013-09-26 14:05:18

Tytuł: storczyk aneta

dlaczego mi wyrasta z wyglądu jak trawa u storczyka

dodał: aneta 2013-11-08 09:40:35

Tytuł: choroba storczyka

a mój storczyk na liściach ma małe kupki waty nie mogę znaleźć w necie co to takiego może ktoś doradzi?

dodał: renata 2013-11-18 19:57:32

Tytuł: choroba storczyków

Wymienione obiawy wskazuja na zaatakowanie przez pajęczaki - wełniaczki OPRYSKAJ NA TE ŚWINSTWO AEROZOLEM I PO BALU NASTEPNIE ZMYJ WODA Z MYDŁEM NAJLEPIEJ SZARYM .

dodał: pan Stacho 2014-03-07 00:30:11

Tytuł: mój storczyk ma pąki,ale żólkną i syche odpadają-pomózcie

Moje storczyki stoją na zachodnim oknie, wcześniej stały na środku pokoju-zachodniego.Wypuściły pędy z pakami,ale one żółkną,usychają i odpadają.Liście ładne, wykształcone,zielone.Podlewam raz na tydzień -stoją w wodzie cały czas-uzupełniam braki. Co zrobić by zakwitły? Jak je dostałam miały piękne kwiaty-odpadły wszystkie w ciągu 3 dni.Ale na tych samych łodyżkach są pączki , które jak wcześniej pisałam usychaja i odpadają.

dodał: Barbara 2014-03-23 12:49:54

Tytuł: rada dla barbary

storczyk nie moze stac w wodzie to jego koniec.Ja kapie raz na tydzien zanurzam doniczke w wodzie do polowy istoja tak ponad pol godziny potem wyciagam woda scieknie inie podlewam wogole przy cieplych dniach zraszam nawoze 2 razy na miesiac

dodał: Bogdan 2014-06-06 21:34:25

Tytuł: kwiaty storczyka plus młode listka

hejka mam storczyka który pięknie kwitnie ale oprócz nowych pączków pojawiły się młode listka czy to tak może być

dodał: Danka 2014-07-24 21:22:44

Tytuł: piękny storczyk

a ja moje storczyki zawsze zalewam kranówką i jej nie odlewam :) kwitną rewelacyjnie i nic im się nie dzieje.pozdrawiam

dodał: monika 2014-08-20 22:15:43

Tytuł: nie kwitnie storczyk

dziewczyny podlewam go nawozem dbam aon nic tylko te korzenie mu rosna

dodał: Milena 2014-11-19 16:25:41

Tytuł: storczyki u beaty

a moje storczyki kwitną kiedy chcą a najlepiej im to wychodzi kiedy mowie do nich ze kupie nowego milej uprawy

dodał: beata 01022015 2015-02-01 15:20:34

Tytuł: Od wschodu...

Moje storczyki, które nie kwitły 2 lata przeniosłam na parapet od wschodu i zadziałało:) Wszystkie zaczęły pięknie kwitnąć więc coś w tym jest

dodał: sisi 2015-02-13 12:43:54

Tytuł: ortografia

niektórym miłośnikom storczyków radzę zajrzeć czasem do słownika ortograficznego.

dodał: ulacebula 2015-02-22 00:18:46

Tytuł: a.d. ortografia

Ulacebula ma rację - piszcie poprawnie! W pierwszej chwili nie wiedziałam o co chodzi w słowie "porzułkły" :)To wprawdzie forum o roślinach, ale "noblesse oblige", jak mawiają Francuzi. Pozdrowienia dla wszystkich - moje storczyki kwitną kiedy chcą, po prostu cierpliwie czekam :)

dodał: Olala 2015-02-24 17:49:11

Tytuł: storczy bkiedy przesadzac

mam storczykaq kiedy kwiatkin opadly obcielam i wypszcza coraz nowe piekne liscie a nie wqidze lodyszki kwiatowej kiedy pszesadzac.

dodał: basia 2015-03-05 13:57:14

Tytuł: Super kwiaty

Ja niemam problemu z kwitnieciem moich storczyków,zainwestowałem kupilem sztuczne,no i kwitnoł cały rok,no i co najważniejsze niemusze podlewać.Znajomi zachwycajo sie nimi,i pytajo co im podaje,piekny uśmiech odpowiadam.

dodał: Artur 2015-04-21 19:22:30

Tytuł: miękkie liście

storczyków miałam całe mnóstwo ale wszystkie się zmarnowały.po jakimś czasie liście zrobiły się miękkie,zżółkły a kwiaty opadły.pomóżcie,bo dostałam nowego i nie chcę aby następny się zmarnował.

dodał: beata 2015-06-01 17:14:29

Tytuł: cierpliwość

W październiku zeszłego roku dostałam pięknie kwitnący storczyk. Po kilku miesiącach kwiatki opadały.Jeden pęd przycięłam nad drugim oczkiem .Drugi pęd nad pierwszym oczkiem ponieważ pozostała łodyżka była uschnięta.Storczyk stoi na parapecie okna w kuchni od strony południowo -zachodniej (duże nasłonecznienie. Podlewałam umiarkowanie (tak mi się wydawało) wodą z kranu. Ponieważ storczyk stoi w białej osłonce nie zauważyłam, że storczyk stoi w wodzie. Jak długo tak stał - nie wiem. Wodę odlałam. W kwietniu storczyk zaczął wypuszczać pędy. Ten obcięty nad drugim oczkiem wypuścił jedną gałązką, a ten obcięty prawie przy samej nasadzie wypuścił gałązkę, która ma cztery odbicia. Na dzień dzisiejszy storczyk ma 7 kwiatów i 25 dorodnych pączków. Zasilam raz na tydzień. Sadzę, że na uprawę storczyków nie ma jednej złotej zasady. Na pewno trzeba wykazać się dużą cierpliwością. Dać kwiatu odpocząć od siebie, od naszych oczekiwań, aby ponownie i to jaknajszybciej zakwitł ;) Ja na czas kiedy storczyk był bez kwiatków kupiłam sztuczną gałązkę z kwiatkami i wbiłam ją w ziemię. Wśród zielonych liści wyglądała jak żywa.

dodał: Hania 2015-06-23 07:32:48

Tytuł: cierpliwości!

Ja mam kilkanaście storczyków, pierwszego jakiego kupiłam zmarnowałam ale się nauczyłam o nie dbać! Storczyk to bardzo kapryśna roślina, ma takie same objawy jeśli ma zbyt mokro i zbyt sucho. Trzeba mieć wyczucie do tych roślin. Moim sposobem na kwitnienie jest nawożenie, podlewanie oraz utrzymywanie różnicy temp. między dniem a nocą (w dzień cieplej w nocy chłodniej - jesienią zostawianie uchylonego okna. Kwitnie mi około sztuk 18 jednocześnie! To są kwiaty które wymagają cierpliwości i wyczucia!

dodał: Ania 2015-07-20 13:34:20


Tytuł:
Komentarz:
Imię:

Jaka to roślina

Bezpłatny biuletyn o kwiatach

Co to jest newsletter ?

Ile kwiatów doniczkowych posiadasz?

Nie posiadam roślin

Mniej niż 5

Od 6 do 10

Od 11 do 30

Od 31 do 100

Ponad 100

Zobacz wyniki

Kontakt z redakcją serwisu


Copyright © 2005 - 2015 SwiatKwiatow.pl

Zapisz się do naszego bezpłatnego biuletynu.

A będziesz otrzymywał informacje o uprawie roślin i kwiatów oraz pielęgnacji ogrodu. Kwiaty to Nasza pasja, którą chętnie się z tobą podzielimy.

Twój email::

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. [zamknij]