Newsletter serwisuPielęgnacja storczyków krok po kroku

Storczyki, to kwiaty o wyjątkowej urodzie. Jako kwiaty doniczkowe mogą stanowić wspaniałą ozdobę naszego domu. Jednak by zachowały na długo swój blask, musimy zgłębić wiedzę o ich potrzebach i związanej z tym pielęgnacji.


Światło

Storczyki potrzebują dość dużo światła słonecznego, ale w formie rozproszonej. Doniczkę najlepiej ustawić na wschodnim parapecie. Jeśli stoi w innym miejscu, należy zapewnić storczykowi odpowiednią dawkę cienia. W ciepłej porze roku, doniczkę można wystawić na balkon lub taras, uważając, by roślina nie była narażona na ostre promienie słoneczne. Niezwykle wrażliwym kwiatom grozi, bowiem, poparzenie słoneczne.

Woda


Storczyki nie tolerują przemoczonego podłoża. Kwiaty podlewamy dopiero wtedy, kiedy cała ziemia w doniczce jest sucha. Sprawdzamy to na przykład przy pomocy oceny wagi doniczki. Ta z suchą ziemią będzie wyraźnie lżejsza od pojemnika z glebą mokrą. W zależności od warunków, przesychanie gleby będzie trwało od kilku do kilkunastu dni. W wypadku zbyt obfitego podlewania korzeniom rośliny grozi gnicie, więc trzeba bezwzględnie przestrzegać tej reguły.


Warto pamiętać także o zasadzie, która mówi, że storczyki należy podlewać rano. Dzięki temu podłoże zdąży przeschnąć do wieczora, co zapobiegnie chorobom związanym z działaniem niskiej temperatury na mokre części rośliny. Chociaż storczyki podlewamy obficie i upewniamy się, że cała gleba została nasączona, zawsze musimy wylać wodę, która znalazła się na podstawce. Nie wolno jej tam zostawiać. Najlepsza woda do podlewania naszych piękności to woda destylowana, jednak może także to być przegotowana woda z kranu. Na obszarach, gdzie brak jest zanieczyszczeń powietrza, orchida może być podlewana wodą deszczową, co jest dla nich bardzo korzystne.

W okresie spoczynku rośliny, podlewanie znacznie ograniczamy.

Nawożenie i przesadzanie

Jeżeli nasze storczyki mają się prawidłowo rozwijać, nie można zapominać o ich nawożeniu. W tym celu stosujemy specjalny preparat do nawożenia storczyków. Możemy go kupić w sklepie ogrodniczym. Należy stosować się ściśle do dawkowania opisanego na opakowaniu. Nie zaleca się zwiększania porcji nawozu, ponieważ to może zaszkodzić roślinie. Dostarczanie składników odżywczych, może się odbywać także poprzez spryskiwanie liści. Nawożenia orchidei należy zaprzestać w okresie spoczynku rośliny, ma ono sens jedynie w okresie od wiosny do jesieni. W tym czasie roślina się rozwija i potrzebne jej są składniki odżywcze.

Nie nawozimy storczyków bezpośrednio po przesadzeniu. Należy z tym zaczekać około miesiąca.


Storczyki

 

Staramy się przesadzać nasze kwiaty dopiero wtedy, kiedy zajdzie taka konieczność. Dzieje się tak w przypadku, kiedy ziemia w doniczce uległa zbytniemu zasoleniu i jest zbyt zbita, by do korzeni mogło docierać powietrze a gleba mogła szybko wysychać. Taki stan rzeczy zagraża korzeniom, niezbędne jest, więc przesadzenie rośliny. Jej rozwój będzie zależał od prawidłowego umieszczenia w doniczce. Trzeba to zrobić tak, by nowe przyrosty pędów miały miejsce do rozwoju przez najbliższych kilka lat. Pomoże nam w tym uważna obserwacja kierunku, w jakim pojawiają się młode pędy.

Gdy orchidea choruje

Prawidłowa pielęgnacja rośliny zapobiegnie wielu chorobom. Jeśli będziemy dbać o to, by roślina nie miała zbyt wilgotno, nie narazimy jej na choroby grzybowe. Choroby wirusowe są zazwyczaj niegroźne, jednak jeśli mocno zaatakują całą orchideę, nie pozostaje nic innego, jak jej zniszczenie.

Na storczykach mogą się pojawiać takie stworzenia, jak przędziorki, wciornastki, tarczniki, miseczniki a nawet ślimaki. Jeśli zauważymy na naszej roślinie jakiekolwiek szkodniki, nie mamy czasu do stracenia. Najlepiej udać się do sklepu ogrodniczego i zakupić odpowiedni środek, a następnie zastosować go według instrukcji podanej na opakowaniu.


Oceń artykuł:
przetwarzam....
4.33 / 120 razy ocenianyKomentarze do tego artykułu:

Tytuł: Po przekiwtnięciu

Artykuł fajny, ale nic nie pisze o przekwitniętych storczykach. każdy ma na nie swój sposób i ciekawe który z nich jest najlepszy :)

dodał: Bebo94 2010-09-05 19:14:50

Tytuł: Podlewanie

Moja metoda to zanurzenie w wodzie całej doniczki na ok. 15 min. W lecie zazwyczaj raz w tygodniu, zimą co 10 - 14 dni. Zwykłe podlanie nie dostarczy odpowiedniej ilości wilgoci np. popularnym falenopsisom, których podłoże musi być bardzo przepuszczalne

dodał: elka 2010-09-06 09:38:27

Tytuł: storczyk

kwiat ten jest fainy ale cieszki w utrzymaniu poniewarz malo pisza o tym kwiatku

dodał: jola 2010-09-08 16:44:16

Tytuł: Storczyk mamy

Ja kupilam mojej mamie Phalaenopsisa na dzien matki i do tej pory kwitnie...

dodał: Diana 2010-09-08 19:08:02

Tytuł: moje storczyki

Ja mam obecnie 10 storczyków i szczerze powiedziawszy do każdego muszę podchodzić bardzo indywidualnie. Próbowałam i przycinania pędów po przekwitnięciu i zostawiania ich samym sobie. Obie metody zadziałały - kwiaty zakwitły

dodał: Aurelia 2010-09-15 20:03:57

Tytuł: kwiaty mojego storczyka

kwiaty z mojego storczyka wszyskie opadly co moze byc tego przyczyna? co zrobic aby storczyk znow zakwitl?

dodał: agniesia 2010-10-24 16:31:36

Tytuł: kwiatymojego teżopadły

zakwitł bujnie,przepięknie...ale kwiaty,sukcesywnie zaczęły więdnąć i opadać chyba..przenawoziłam. przycięłam pędy,nad 3 oczkiem i czekam ,co się dalej wydarzy

dodał: Graga 2010-11-04 00:11:16

Tytuł: przesadzanie

kiedy można przesadzać storczyki teraz ma piękne kwiaty i boję się aby nie uległa zniszczeniu cała roślina

dodał: anna 2010-11-14 05:20:03

Tytuł: storczyki dziwna substancja klejaca

witam was.u mniemam ok.12 sztuk.i kwitna nawet po 4 ...5 miesiecy ,ale ostatnio zaniepokoiła mnie dziwna kleista substancja na lisciach i nawet czasem obok doniczki znajduje kilka drobniutkich kropelek klejacych.Nie wiem co to moze byc bo kwiaty mimo to kwitna.Jest to jednak uciażliwe ,bowiem czesto musze je przecierac wilgotną szmatka .Dziekuje za ewentualne rady.

dodał: niuśka 2010-11-22 19:49:52

Tytuł: Storczyki i nawożenie

Co do tego specjalnego nawozu do storczyków, to lipa. Hoduję te kwiaty od kilku lat i sama doszłam jak najlepiej o nie zadbać. Stosuję inny nawóz, efekty są zaskakujące, kwitną mi na okrągło. A co do podlewania, to zanurzanie jest najlepsze.

dodał: Złota 2010-11-23 16:26:09

Tytuł: storczyk iwarunki

Dwa lata temu kupiłam storczyk który miał tylko jeden pęd kwiatowy,do dzisiejszego dnia ma ich 8 a na każdym pędzie jest pełno odrostów które mają przepiękne kwiaty.Kwitnie cały czas przepięknie od dwóch lat.Często zapominam o podlaniu jego, niczym nie nawoże i jako osłonka dla doniczki jest druga doniczka ceramiczna nie przezroczysta tylko bez dziurki.Natomiast inny storczyk miał dwa pędy na których były piękne kwiaty lecz jak przekwitły tyle jego było.Ten właśnie jest w osłonce przeźroczystej.Podlewam wodą ze studni .Więc myślę sobie ,że to zależy gdzie sie kupi ten piękny kwiat.Pozdrowienia Agata

dodał: agatka 2010-12-15 14:04:21

Tytuł: Storczyki uprawa,pielęgnacja

Hoduję storczyki od ponad 2 lat,obecnie mam 8szt,3aktualnie pięknie kwitną.Ja, stosuję cięcie pędów po całkowitym przekwitnięciu i w zależności od odmiany,jedne wydają następny pęd kwiatostanowy nad miejscem cięcia i już po 10tyg.kwitną w pełni,innym przycięty pęd obumiera więc wycinam go przy samej podstawie,zmuszam go tym samym do wytworzenia następnego,właśnie ten kwitł mi w 2010.od 18.01-25.09,miał ponad 50kwiatów,obecnie na 1 pędzie kwiatostanowym ma 4 odgałęzienia i po 10-12 pąków,nawożę je przez cały okres wegetacji,odrobinę mniejszą dawką niż zalecana.Pozdrawia wszystkich miłośników,życzę,sukcesów w uprawie tych pięknych kwiatów.Ania z Torunia.A

dodał: Anna 2011-01-04 14:36:22

Tytuł: lekko gnijące korzenie

przesadziłam z podlewaniem - dostałam storczyka i nie miałam pojęcia jak go pielęgnować. Nie kwitnie, ale liście nadal są zielone. kupiłam nawet teraz nawóz do storczyków, ale czy nie jest za późno? proszę o rady doświadczonych hodowców. dziękuję

dodał: asik 2011-01-04 15:12:19

Tytuł: inne storczyki

ja mam miltonie interesuje się hodowlą jej ale w wydaniu domowym może ktoś ma jakieś doświadczenie z tym gatunkiem proszę o pomoc

dodał: małgosia 2011-01-18 12:44:41

Tytuł: storczyk kwitnienie

mam kilka storczyków,podlewam rzadko,nawożę nawozem do storczyków.Aby zakwitły potrzebują ok.10 dni w chłodnym miejscu,wytwarzają wtedy pąki kwiatowe.Nie przesadzić z podlewaniem.

dodał: Dorota 2011-01-27 12:50:21

Tytuł: mało jędrne liście i brak kwiatów

dwa moje storczyki mają wiotkie liście,które są jędrne krótko po podlaniu. Jeden tylko wygląda ładnie i zdrowo ale też nie kwitnie.Mam bardzo ciepło w domu, może to jest przyczyna tego, że nie kwitną. Również zauważyłam klejącą substancję na spodniej stronie liści.

dodał: Lena 2011-02-17 19:40:59

Tytuł: kejąca maź na liściach

ta kleista maź świadczy, że kwiat jest zaatakowany przez tarcznika,na liściach pojawiają się także brązowe kropeczki wyglądające jak suche, które można zdrapać. Trzeba zakupić w sklepie specjalny preparat,domowym sposobem jest przemycie liści wodą rozrobioną z wódką albo innym alkoholem,działa sprawdziłam na swoich,acha tarcznik jest zaraźliwy więc proszę obserwować inne storczyki jeśli stały w pobliżu

dodał: justyna 2011-03-09 09:37:09

Tytuł: ??? podłoże do uprawy???

Dlaczego ktoś, kto pisał ten artykuł twierdzi, że storczyki rosną w ziemi, glebie itp. ? Przecież one rosną w podłożu z kory!

dodał: Jagoda 2011-03-10 13:53:17

Tytuł: kejąca maź na liściach

Warto jeszcze wspomnieć o zjawisku gutacji u storczyków. Zwłaszcza że powoduje on wiele problemów dla niedoświadczonych hodowców storczyków.Zjawisko to zwane jest "płaczem roślin" i objawia się wydzielaniem lepkich kropelek na brzegach liści. Krople te powstają gdy w organizmie rośliny nagromadzi się zbyt duża ilość wody i soli mineralnych. Jest to więc naturalny proces wydalania nadmiaru wody i soli z organizmu storczyka. Dodatkowo rośliny kuszą w ten sposób owady zapylające ich kwiaty.

dodał: misia 2011-03-15 23:36:42

Tytuł: klejąca maź na liściach

Przyczyną powstania mazi może też być zbyt rzadkie wietrzenie pomieszczenia, zwłaszcza zimą gdy rzadziej otwieramy okna. Nie ma ruchu powietrza i kwiat wydziela drobne kropelki które nie wysychają. Po prostu trzeba częściej wietrzyć, ale nie za dlugo bo storczyki nie lubią zimna.

dodał: Mysia 2011-04-13 20:21:58

Tytuł: pielęgnacja krok po kroku

Bardzo fajna strona.Dużo ciekawych informacji.Mam 3 storczyki, obecnie tylko jeden kwitnie, dwa już przekwitły.Pozdrawiam wszystkich miłośników storczyków,

dodał: Ania 2011-05-01 20:26:29

Tytuł: storczyk moja miłość

Witam, mój kochany storczyk kwitnie cudnie, duże jasne kwiaty z 3 pędów. Podlewam raz w tygodniu,kwiat z doniczką stoi w wodzie przegotowanej przez niemalże cały czas a jaki efekt mmmm..........

dodał: Agusia 2011-05-20 23:45:14

Tytuł:

dodał: 2011-05-22 14:28:16

Tytuł: pielęgnacja storczyka

Zakochałam się w storczykach rok temu.Po przekwitnieciu zrobiłam 6 tygodniową przerwę w podlewaniu.Wypuściły pędy i zaczęłam je regularnie nawozić trochę mniejszą dawką, niż zalecana. Kwitną od roku! Pędy po przekwitnięciu usychają, obcinam je u podłoża. Pozdrawiam

dodał: Gusia 2011-05-31 19:50:23

Tytuł: pielegnacja

witam dostałam storczyk od swojej mamy niestety nie umiem sie nim opiekowac i po tygodniu zgubil wszystkie kwiaty a pęd zaczął mi usychac prosze napiszcie mi co moge zrobic zeby go nie stracic

dodał: sylwia 2011-06-27 22:39:17

Tytuł: Storczykowe perypetie... Pomocy!!!

Witam, przelałam swojego storczyka. Pozbyłam się gnijących korzeni przez ich ucięcie. Niestety zaczęły mi więdność kwiaty. Więc je obrywałam, gdy robiły się już "martwe". Ponieważ jestem fajtłapą przez przypadek ułamałam czubek pędu. Teraz się zastanawiam co zrobić, bo ostatnie trzy kwiatki zaczynają się "starzeć". Czy powinnam je oderwać? Czy uciąć już pęd? Czy zostawić storczyka w spokoju? Czy to ułamanie czubeczka mu zaszkodziło?

dodał: Aniago86 2011-08-02 20:26:22

Tytuł: pielęgnacja

storczyki mogą zgubic kwiaty po zmianie miejsca przechowywania. po jakims czasie odbije.

dodał: 1234 2011-08-06 12:25:30

Tytuł: zakwitł!!!

wyobraźcie sobie, że nie lubię kwiatków nie mam w domu ani jednego rok temu od znajomych dostałam pięknego storczyka szybko opadły mu kwiaty:( potem jak sobie o nim przypomniałam to go podlałam:/ obecnie pięknie kwitnie jestem pod wrażeniem znajoma mi mówi że chciał mi coś udowodnić

dodał: miło zaskoczona 2011-08-08 11:46:31

Tytuł: pędy czy korzenie

moje storczyki przekwitły wiec je obciełam teraz wypuszczaja nowe pedy ale skad mam wiedzieć czy to pędy kwiatowe czy korzenie, czy jest jakaś róznica

dodał: nowicjuszka 2011-08-15 10:11:15

Tytuł:

dodał: 2011-08-23 18:48:41

Tytuł: goluśki :-(

witam.jakiś czas temu kupiłam storczyka (phalaenopsis) postawiłam w jasnym miejscu na bezpośrednim słońcu trochę za mocno podlałam i rano patrzę na niego a kwiatki obwiędły dotknęłam je i odpadły.co mam z nim zrobić wyrzucić czy poczekać aż puści nowe pączki.poradzcie mi prosze.

dodał: Ola.M. 2011-08-29 13:42:08

Tytuł: doniczki dio storczyków

Cześc , kupilem 2 storczyki , przesadzilem jej do ceramicznej doniczki , rozkwitly mi wszystkie paczki, ale na bialym storczyku zaczely opadac kwiaty, łodyga zaczela robic sie zółta , obcielem lodyge kwiatowa nad trzecim oczkiem i czekam dalej co bedzie sie dzialo.Czy storczyki musza miec przezroczysta doniczke, moje rosna w do niczce nie przezroczystej i moze to jest przyczyna ze kwiaty poadaja???? Aby storczyki ladnie kwitly musza rosnac w przezroczystych doniczkach?????? Pozdrawiam Paulo

dodał: Paulo 2011-09-07 10:30:17

Tytuł: hej paulo!

a po co obciąłeś łodyge?nie licz na to ze ci urośnie.a gdybyś pindola sobie odciał,to by ci odrósł?

dodał: Ola.M. 2011-09-09 21:19:56

Tytuł: można obcinać

Cześć Paulo,dobrze że obciąłeś łodygę,ta już nie odrośnie ale wypuści następną.A Ola ma poczucie humoru,tylko trochę niesmaczne.Pozdrawiam Ewa

dodał: Ewa. 2011-09-15 10:20:51

Tytuł: gapa od storczyków

Ja mam trzy storczyki i nie kwitną mi leczy ciągle dają nowe liście kiedy mi zakwitną

dodał: jaga 2011-09-21 08:13:09

Tytuł: storczyki sprytny sposób

Mam storczyki piękne kwitnące kiedyś w holandi znajomy powiedział abym w wodzie wypłukał obrane ziemniaki i w tej wodzie po ziemniakach zanurzył doniczkę ze storczykiem tak zrobiłem i robię raz w miesiącu cuda...

dodał: daniel 2011-09-27 14:24:01

Tytuł: same liscie

mam dorodne storczyki ale pod względem lisci a pedy kwiatowe sa zadkie co robie nie tak

dodał: ksenia 2011-10-01 06:20:55

Tytuł: Kwiaty storczyka

Czemu kwiaty mojego storczyka więdną? mam go dopiero dwa miesiące i i jeszcze sie nie za bardzo nie orietuje co i jak.

dodał: Pati 2011-10-07 16:12:08

Tytuł: Nie mam ręki do hodowli storczyków

Od wielu lat próbuję hodować storczyki i bez sukcesów:( Prawdopodobnie przelewam albo sama nie wiem co. Ostatni raz kupiłam dziś storczyka, będę podlewać rano i rzadko. Może wreszcie się uda. Podobno białe są trudniejsze w hodowli ale ja je najbardziej lubię.Pozdrawiam

dodał: Laura 2011-10-15 20:33:50

Tytuł: pomocy!!!!!

jezeli przemoczyłam kwiatka jest szansa ze jeszcze odrosną mu kwiaty?? i proszę powiedzcie mi w jakim dokladnie miejscu obciąć łodygę bo nie mam zielonego pojęcia co znaczy podciąć nad trzecim oczkiem itd??

dodał: Kaja 2011-10-25 20:46:37

Tytuł: storczyk liściasty

A ja mam storczyka, który bujnie puszcza liście. Jak tylko liść osiągnie maksymalny rozmiar to już wybija się następny. Obracam donicę do światła co tydzień, żeby tylko równo rosły. I wcale nie płaczę, że dawno już obsypał się z kwiatków.

dodał: Ghizz 2011-11-03 23:02:23

Tytuł: podlewanie

ja też nie wiedziałam jak podlewać storczyki, ale gdzieś słyszałam że najlepiej zamoczyć całą doniczkę w wodzie na godzinę,raz w tygodniu, robię to od paru miesięcy,liście zrobiły się jędrne, a były marne jakby bez życia,wypuściły mocne pęki, czekam na kwiaty,to chyba najlepsza metoda,wodę używam odstaną i dodaję nawozu do storczyków

dodał: Gabrysia 2011-11-06 18:45:49

Tytuł: podlewanie

Już 6-tego storczyka straciłam.Koleżanka mówi ze zabardzo dbam o kwiaty dlatego mi nie rosną.Bardzo kocham wszystkie kwiaty, ale mówią że nie mam ręki.Podlewałam różnymi sposobami raz w tygodniu do doniczki, raz w m-cu moczyłam w misce przez noc. Jak mam robic.

dodał: Teresa G. 2011-11-10 19:20:42

Tytuł: podlewanie

Mam storczyka od roku ,kwitnie cudnie ,miał po 12 kwiatów na jednym pędzie przez ponad 5 miesiecu.Musze powiedziec ze nigdy nie nawoziam go zadnym nawozem,jedynie co robie ,to do butelki z woda wsypuje szczypte kwasku cytrynowego.....działa od roku ,polecam.

dodał: opuncja 2011-11-14 09:14:13

Tytuł: podlewanie

ja mam 4 storczyki. Były one w małych doniczkach przeźroczystych z dziurkami. Też nie wiedziałam na początku jak je pielęgnować. Kupiłam większe doniczki, wstawiłam kwiaty w te doniczki i raz w tygodniu nalewam pełną doniczkę wody. Kwiaty stoją na wschodniej stronie domu i kwitną bez jakichś dłuższych przerw. Taki sposób pielęgnacji widocznie im odpowiada :)raz na miesiąc podlewam je wodą z dawką nawozu do storczyków.

dodał: Renata O. 2011-11-23 21:39:43

Tytuł: pielegnacja

Ustawić kwiatka na oknie wschodnim Moczyć do 30 min w przegotowanej letniej wodzie raz na tydzień, co 2gie moczenie dać odżywki do storczyków. Jak pęd sam nie usycha po opadnięciu kwiatów to nie ciąć. Ot cala filozofia

dodał: yeah666 2011-11-26 17:18:48

Tytuł: pielegnacja

moje dwa storczyki wypuscily nowe liscie martwi mnie bo sa bardzo blade co to moze byc

dodał: elwira 2011-11-29 20:02:04

Tytuł: pielęgnacja

mam kilka storczykow w domu jeden z nich puści pąki ale one się nie rozkwitają tylko usychają.Co robić?

dodał: Betka 2011-11-30 14:09:41

Tytuł: kiedy znów zakwitnie?

mam ślicznego storczyka ale pomalutku kwiatyopadają , po jakim czasie znów zakwitnie?

dodał: mania 2011-12-05 20:13:12

Tytuł: usychające pąki

Witajcie. Ja mam podobny problem co Beatka. Mój storczyk też ma pąki, ale one zamiast rozkwitać to więdną. Storczyk stoi na parapecie okiennym a pod spodem jest grzejnik. Podlewam kwiat co tydzień. Poradźcie coś. Dzięki.

dodał: Ilona 2011-12-11 14:46:55

Tytuł: usychajace pąki

Witam. Również mam podobny problem co Beata i Ilona. Pąki kwiatowe zasychają zanim zakwitną. Jeżeli wiecie co może być tego przyczyną. Proszę o pomoc. Zostały mi jeszcze 4 pączki i mama nadzieje, że chociaż jeden się rozwinie. Pozdrawiam

dodał: Ernest 2011-12-29 11:15:23

Tytuł: usychajace pąki

Ja mam również podobny problem część pąków zamiast rozkwitnąć żółknie zasycha i odpada.Nie mam pojęcia co zrobić aby temu zapobiec,szkoda 5 doniczek w każdej po dwa pędy z pąkami. Pozdrawiam

dodał: Inka 2011-12-30 18:06:42

Tytuł: tytul:usychajace paki

njczesciej przyczyna jest zbytnie wyrosniecie kwiatka ponad korzonki i uszkadzanie ich. mozna usztywnic liscie kijkiem lecz lepiej przesadzic glebiej. po tych zabiegach nie podlewac kilka dni.

dodał: inek 2012-01-01 12:55:00

Tytuł: odbarwione kwiaty

moj storczyk zakwitl ale ma odbarwine kwiaty co o tym myslec ?

dodał: krystyna 2012-01-02 15:12:18

Tytuł: niekwitnie

hello dostalam storczyka na moje 30 urodziny po miesiacu kwiatki opadly i do dnia dziszejszego jeszcze niema nowych poczkow nawet nic sie z nim niedzieje jest zdrowy tak mysle.minely juz trzy miesiace.

dodał: wiolka 2012-01-05 10:15:05

Tytuł: zasychanie łodygi

na samym wierzchołku zaczyna usychać łodyga co mam robić

dodał: Jola 2012-01-06 10:25:44

Tytuł: zakwitły !!!

mam 3 piekne kwitnące storczyki,każdy ma ok.30 kwiatów...ale zanim doszłam jak je pielęgnować...kilka zmarnowałam...podlewam je raz na tydzień od góry...kiedy cała woda zleci z doniczki kłade na suchy podstawek...

dodał: Monika 2012-01-14 16:57:29

Tytuł: prezent:)

ja dzisiaj dostałam na imieniny.zawsze mi sie podobał,ale bałam sie,że mi zmarnieje:)i nigdy sie na niego nie zdecydowałam.ale jestem dobrej mysli:)jest dzisiaj mróz,ale był opatulony w papier i w reklamówce.mam nadzieje,że to mi go nie trafi:(

dodał: Dotka:) 2012-02-06 13:46:41

Tytuł: bez efektów

Czytam z zazdrością o wszystkich kwitnących storczykach . Ja mam 10 i od 2 lat żaden nie zakwitł. Mają zielone liście , ale kwitnąć nie chcą . Już nie mam cierpliwości na oglądanie tych wyschniętych kikutów , a nie chcę obcinać , bo teorie są bardzo różne. Pomóżcie proszę.

dodał: MAGDA 2012-02-09 19:11:51

Tytuł: cierpliwość

Pani Magdo jakieś 2 lata temu kupiłam pięknego białego storczyka miał 2 pędy kwiatowe. Po tygodniu od kupienia obleciały mu wszystkie kwiatki z obydwu pędów (stał na komodzie ale koło okna). Pedy pousychały więc je obcięłam, a doniczkę postawiłam na parapet. Czekałam calutki rok na jakieś pędy i się w końcu doczekałam wyrosła tylko jedna łodyga, ale za to obrodziła w piękna i dość duże kwiaty. Storczyk kwitł ok 5 mies wczoraj odpadł ostatni kwiatek czekam co bedzie dalej z tą łodygą bo powiem szczerze, że teraz nie wiem czy ciąć czy nie. Przez ten rok czekania wyrosły mu 3 nowe liście i dwa uschły, podlewam jak sobie przypomnę raz na 2-3 tyg zalewam wierzchnią doniczkę wodą i stoi sobie w niej ok 1-2 godz w zależności jak sobie przypomnę go wyciągnąć, jeszcze nie stosowałam żadnych nawozów.

dodał: Iwona 2012-02-10 13:44:37

Tytuł: od czego zacząć ?

Witam ! Dostałam pierwszego storczyka! Nie mam zielonego pojęcia jak się z nim obchodzić!Jest piękny ale jak długo taki będzie ? Na co zwrócić szczególną uwagę? Kiedy podlewać? Kiedy obcinać? Kiedy nawozić? Same znaki zapytania... Proszę o porady

dodał: Dorota 2012-02-13 15:30:15

Tytuł: kiedy przesadzać storczyka?

Dostałam storczyka od chłopaka na walentynki. Roślinka jest w przezroczystej doniczce ze znikomą ilością podłoża i pozwijanymi korzeniami, kilka z nich wystaje nieco ponad doniczkę. Czy muszę go przesadzić do większej doniczki i jeśli tak - czy musi być przezroczysta? Jakie podłoże jest najodpowiedniejsze dla storczyka i ile go musi być w doniczce? Proszę Was o pomoc.

dodał: Wera 2012-02-15 15:55:31

Tytuł: Przycinanie

Witam aktualnie mam 3 storczyki. Mojemu pierwszemu storczykowi jakoś 2 tyg od kupienia opadły wszystkie kwiaty. Gdzieś wyczytałam żeby obciąć nad trzecim oczkiem, tak tez zrobiłam jeden usechł mi całkowicie, natomiast drugi puszcza nowy pęd kwiatostanowy nad miejscem ucięcia. Poradźcie mi proszę co zrobić z tym martwym pędem, zostawić go czy uciąć całkowicie.

dodał: Kinga 2012-02-17 19:18:16

Tytuł: proszę o pomoc

witam dostałam na urodziny 3 storczyki a poniewaz był to luty i silny mróz to pomimo zapewnien pani z kwiaciarni ze nie zmarzna to mysle ze zmarzły ponieważ wszystkie kwiaty pokurczyły sie i teraz odpadaj czy da sie je uratowac

dodał: Beata 2012-02-18 12:26:55

Tytuł: ponownie kwitnie

ja zajmuje sie hodowla storczyków jakieś 8 lat i jak czytam te wszystkie powielane madrosci to mi sie robi slabo mój storczyk w zaleznosci od gatunku po zrzuceniu kwiatow rodzi nowe do 4-6 dni ...to sposob moze kontroweryjny ale dziala do wody dodaje pol szklanki moczu rannego srodkowego ...czyni cuda

dodał: lucyna 2012-02-18 13:54:25

Tytuł: storczyk zimą

Ja mam 13 storczyków :)od 3 lat strasznie pokochałam te piękne kwiaty,ale do rzeczy,otóż zauważyłam,że moje storczyki właśnie zimą,kiedy zaczynają kwitnąć to nigdy do końca,a chodzi mi oto że,rozbijają mu się od 3-4 pączków,a reszta więdnie :( bardzo dbam o te kwiaty,to co przeczytałam to wygląda na to że się stosuję do wszystkich rad,wskazówek od Was,a jednak dalej nie mam pojęcia co jest nie tak,może mi ktoś poradzi bardzo proszę.

dodał: asia:* 2012-02-18 16:50:34

Tytuł: przepiękne storczyky

mam przepięknego białego storczyka który kwitnie od maja ubiegłego roku, zrzuca stare kwiaty i wypuszcza nowe na tym samym pędzie, trzy miesiąca temu wypuścił kolejny pęd z dziewięcioma kwiatkami. Pielęgnacja jest bardzo prosta: podlewam nad zlewem odstałą wodą z odżywką(nigdy nie zanurzam w wodzie) kiedy korzenie są już białe,odbywa się to raz w tygodniu lub rzadziej , nigdy nie obcinam pędu dopóki całkowicie nie zżółknie, często na tym samym pedzie wyrastają nowe kwiaty. Najgorszym wrogiem dla storczyków są zalanie, bezpośrednie promienie słoneczne (najlepiej rozproszone )oraz wysoka temperatura, która skutkuje opadaniem kwiatów(optymalna 21-25 C), dzieje się tak np. zimą kiedy storczyk stoi nad gorącym kaloryferem. Nowy pęd od nowego korzonka odróżnia się tym iż korzeń ma czubek bardziej zaokrąglony a nowy pęd bardziej spiczasty i zawsze wyrasta pośrodku podstawy liścia.

dodał: galinka 2012-02-18 19:58:36

Tytuł: odpowiedz do ponownie kwitnie

lucyno twoj sposob jest ogolnie znany hodowca profesjonalnym ale malo kto sie nim chwali po calej hodowli trudno w ten sposob uprawiac jednak pojedyncze okazy np w domu czy na wystawe jak najbardziej ja w ten sposob dbam o moje drzewko bonzai i nawet gdy jade na wakacje do tyg bo wiecej nie ryzykuje kwiaty sa zabezpieczone i odzywione jak zadna odzywka owszem trudno polecic kolezance bo wstyd ale zato zazdrosc w ich oczach rekompensuje babciny sposob

dodał: karolcia 2012-02-19 09:40:11

Tytuł: podlewanie uryna

zgadzam sie sama od lat raz na jakis czas tak podlewam szczegolnie po zrzuceniu kwiatow moze nie w 5 dni ale do 10 kwitna przepiekne kwiaty ale warunek jest jeden trzeba byc zdrowym

dodał: krystyna 2012-02-19 12:06:27

Tytuł: uryna uryna uryna

wstyd sie przyznac próbowałam tego sposobu bo widziałam efekty u sąsiadki, która prowadzi kwiaciarnie. no i zaskoczenie to nie była podpucha a nie dziwie się, że tak długo nie chciała zdradzić tajemnicy branżowej.

dodał: kasia m. 2012-02-19 20:18:12

Tytuł: Zgnite liście

zanurzałam raz w tygodniu kwiaty na 10 minut w wodzie po jakimś czasie zgniły mi liście co mam teraz zrobić czy urosną mi nowe liście?

dodał: Iwona 2012-02-20 16:55:20

Tytuł: zgnite liscie

szczerze wątpie zostawiłabym tylko zdrowe czesci rośliny i potraktowała odżywką z uryny

dodał: kasia m. 2012-02-20 19:43:03

Tytuł: zgnite liscie

zrobiłam tak jak proponujesz napiszę jaki efekt rozmawiałam na ten temat z ogrodnikiem zaprzyjaźnionym i mówił, że jest to sposób stary jak świat

dodał: Iwona 2012-02-21 19:41:20

Tytuł: mało kwiatów

a ja mam straszny problem za każdym razem co kupię storczyk to kwitnie cuuudnie , niestety jak już przekwitnie i za jakiś czas znowu ma zakwitnąc ro najwyżej na gałązce mam ok 2-3 kwiatki,pomocy

dodał: beta 2012-02-22 16:45:30

Tytuł: mało kwiatów odpowiedż

nie zaszkodzi spróbować odżywki z uryny jedna z forumowiczek proponuje podlewanie z uryną srodkowa ranną, mój ogrodnik powiedział, że jeśli się obawiam, mogę zacząć od łyżeczki uryny i przy każdym kolejnym podlewaniu dodajemy o jedną więcej aż dojdziemy do 10 i znów przerwa na okolo 2-3 miesiące ale w tym czasie wyłącznie woda nie jakaś chemia i znów kuracja od początku.kwiaty wyglądają jak sztuczne są dorodne i bogate liście pękate i nasycone kolorem. tyle ze trzeba mieć na to czas i pamiętać o tym. w hodowlach domowych czy na pokazy konkursy targi jak najbardziej dotyczy to większości kwiatów nie wiem co to znaczy większości ale napewno juki paprocie kaktusy storczyki filodendrony róże kwiaty cięte

dodał: Iwona 2012-02-22 17:13:41

Tytuł: nie kwitną

Witam obecnie posiadam 36 storczyków,wszystkie przywiezione z holandii powieccie czy ten sposób z moczem działa bo nie chca mi kwitnac moje storczyki . stosuje tez paste keiki moze to przez to?

dodał: karola 2012-02-26 22:20:02

Tytuł: Proszę o rady!

mam 5 storczyków 3-letni, dwa 2-letnie i dwa 1-roczne i problem dotyczy trzech starszych są ładne maja zdrowe liscie ostatnio wypuściły po dwa listki tylko że problem jest w kwitnieniu bo maja po dwa pędy ale zawiazały się trzy pączki i te paczki rozkwitły a po dwóch tygodniach zwiędły i nie ma widoku na kolejne i tak juz mam od dłuzszego czasu. poradzcie mi co zrobic żeby było wiecej tych kwiatów na łodydze i utrzymały sie kilka tygodni a nawet miesiecy. Trzymam je na oknie wschodnim w kuchni w szklanych przeżroczystych doniczkach raz w tygodniu moczę w wodzie przez pół godziny raz w miesiącu dodaję do wody żel agrecol(nawóz do storczyków)okno przez zimę nie było otwierane ale za to jest pod oknem kaloryfer no i jest w domu ciepło.A jesli chodzi o te najmłodsze nabytki to dostałam w pazdzierniku, po miesiącu kwiatki zaczeły opadać przy jednym z nich zaczeły usychac obydwie łodygi wiec obciełam nad trzecim oczkiem i nic sie tam nie dzieje a drugi przekwitł ale widzę ze na obydwóch łodygach wypuszcza z oczek pedy więc moze doczekam kwiatków tylko właśnie co robić żeby te kwiaty sie utrzymały jak najdłuzej?DORADZCIE PROSZĘ!!!

dodał: TERESA 2012-02-27 16:54:53

Tytuł: pytanie-pielęgnacja

Witam,mam pytanie chciałam umyć mojego storczyka i przez przypadek nalała mi się woda do środka do liści a tego podobno nie powinno się robić bo kwiatek umiera czy to prawda? oby nie bo mój storczyk jest taki śliczny czekam na odpowiedz

dodał: Ania 2012-02-28 13:57:48

Tytuł: uschnięte pączki

Co zrobic gdy usychają nierozkwitnięte pączki storczyków . Hoduje je od dwóch lat i do tej pory były bardzo urodziwe.Podlewam je regularnie , nawoże według zaleceń i nie wiem co im teraz dolega . PROSZĘ O POMOC!!!

dodał: Sylwia 2012-03-01 19:32:00

Tytuł: odp nie kwitna

ostatnio przeczytalam ze na odchudzanie wzmocnienie odpornosci antydetoksacyjnie dziala wlasnie mocz u ludzi moze u kwiatow tez dziala ja podlewam kieliszkiem raz w miesiacu i nie mam problemow stosuje ta metode od 2 lat wiecej bym sie bala ze bedzie czuc od kwiatka

dodał: Michalina 2012-03-03 11:17:32

Tytuł: podlewanie

Czy mocz wlewany jest bezpośrednio do doniczki czy w inny sposób

dodał: hala 2012-03-03 19:24:05

Tytuł: zwiedle liscie

u mojego storczyka sa zwiedle liscie i nie kwitnie co robic

dodał: stokrotka 2012-03-04 20:23:31

Tytuł: Uryna-jak stosować!

Co to znaczy uryna środkowa? Mam dwa storczyki jeden dopiero zrzucił kwiaty, a drugi przestał kwitnąć w wakacje ubiegłego roku-obcięłam nad trzecim oczkiem i ten kikutek usechł. Od tamtej pory nie zakwitł. Mam zamiar zastosować podlewanie uryną (ostatnia moja nadzieja)-proszę,podajcie dokładnie jak to robić :)! Moje koleżanki twierdzą, że ich storczyki kwitną na okrągło! Wykonuję ich zalecenia i brak efektów! Pozdrawiam wszystkich storczykomaniaków!

dodał: Kora 2012-03-06 18:09:36

Tytuł: Uryna jak stosować? Hmm

Właśnie dziewczyny napiszcie, która to robi jak to trzeba stosować, ile razy w tyg. w jakich ilościach itd. opiszcie dokładnie. Proszę

dodał: Anula 2012-03-17 00:42:31

Tytuł: Gdzie postawić?

A co jeśli ja nie mam okna od wschodu? Mój storczyk stoi na parapecie od zachodu ale od niedawna i boje się że może mu to nie wyjść na dobre.......

dodał: Agnieszka 2012-03-18 09:41:00

Tytuł: moje storczyki

Ja mam w domu 15 storczyków z czego 14 ładnie kwitnie ;-)

dodał: Marta 2012-03-19 15:09:20

Tytuł: czy kaloryfer szkodzi

Mój storczyk stoi na oknie od wschody myśle,żę to dobrze ale pod parapetem jest grzejnik i mój storczyk się nie rozwija.Czy problemem jest ten kaloryfer?????????????

dodał: Ania 2012-03-19 19:50:27

Tytuł: Proszę o pomoc

Witam.Moj storczyk przekwitł po czym uschła łodyżka.Dlaczego? Co zrobic?

dodał: Agata 2012-03-22 10:29:37

Tytuł: moje storczyki

mam ponad 40 storczyków i hoduję je już cztery lata. Pierwszy rok kwitły cudnie ale kiedy ja zachorowałam i nie miałam siły na ich pielęgnacje to po okwitnieniu staneły jak mur i dopiero teraz zaczynają wypuszczać nowe pędy na kwiaty jednak jest bardzo ważne i najważniejsze żenie wolno ich przemoczyć . Ja cały czas podlewałam małą ilością wody raz w tygodniu przez wierzch doniczkii tak robię dalej. dwa razy zamoczyłam je całe w wodzie z nawozem to kilka roślin mi zgineło.teraz też czekam na ich kwiaty ale mogę stwierdzić że storczyki to kwiaty dla cierpliwych . Pozdrawiam

dodał: Bożena 2012-03-25 23:09:31

Tytuł: podlewanie

dostałam storczyka który bardzo ładnie kwitł podlewałam go z wierzchu ale zaczeły gnic korzenie wtedy usłyszałam ze trzeba podlewac do spodka prawie 3 lata mi kwitł z małymi przerwami wszyscy znajomi go podziwiali obecnie wypuszcza mi 3 nowe sadzonki czekam az troche podrosna i mam nadzieje ze beda tez piekne

dodał: Beata 01 04 2012 2012-04-01 18:09:35

Tytuł: rozmnazanie

Mój storczyk na starej przekwitniętej łodyżce wypuścił nowe liście a z nich, nową łodyżkę, która przepięknie zakwitła i problem jest w tym że nie wiem co teraz. Kwitnie już 3 miesiąc i zaczyna gubić kwiaty, a ja się zastanawiam co mam z nową roślinką zrobić. Czy obciąć i posadzić do nowej donniczki, czy zostawić. Nigdy nie miałam storczyka i nie wiem czy to jest jakaś kolej życia roślinki? Co stanie się z rośliną macierzystą? A co będzie z roślinką pozyskaną czy się przyjmie i będzie rosła?

dodał: danuta 2012-04-13 19:14:06

Tytuł: nowa roślinka

Pani Danuto Jeżeli nowa roślinka ma korzonki może ją pani odciąć po całkowitym przekwitnięciu i posadzić do osobnej doniczki do kory dla storczyków ,uzyska pani w ten sposób nowy kwiat . Roślinka macierzysta po jakimś czasie na pewno wypuści nową łodyżkę i znowu zakwitnie - życzę powodzenia w hodowli storczyków sama mam ich 12 w różnych kolorach .

dodał: lonia 2012-04-15 00:01:15

Tytuł: Keike nie kwitnie

Witam.Rok temu dostałam storczyka phalaenopsis który wyrosł na roślinie macierzystej i matka została ucięta a keika pozostawiona z korzeniami matki w doniczce.ma 4liście w tym piąty właśnie rośnie.moj problem polega na tym iż storczyk mi nie kwitnie.jest postawiony na jasnym stanowisku podlewam zanurzajac w deszczowce na 20min tak co dwa tyg bo długo schnie proszę o pomoc co zrobic by zakwitł po raz pierwszy?z góry dziękuję.

dodał: Edyta 2012-04-16 13:48:30

Tytuł: moja keika kwitnie

Czasem na kwitnienie keiki czeka się latami. Moja keika oddzielona od rośliny macierzystej też przez bardzo długi czas nie miała kwiatów i moja koleżanka poradziła mi, żebym kupiła pałeczki nawozowe, bo może mojej roślince brakuje substancji odżywczych. Po jakimś czasie mój storczyk zakwitł. Takie pałeczki stosuję raz na trzy miesiące. Podlewam go do spodka przegotowaną wodą.

dodał: Milena 2012-04-21 10:16:09

Tytuł: Mój storczyk

Przyznaję ze to piekne kwiaty i sama dostałam taki właśnie kwiatek. Wstawiam go raz w tygodniu do wody na 30 minut z odpowiednią dawką nawozu. Ma piekne kwiaty i wciąż nowe paczki. Pozdrawiam.

dodał: Justyna 2012-04-22 10:20:16

Tytuł: Keike nie kwitnie

Dziękuję bardzo za pomoc kupię te paleczki moze to pomoże.pozdrawiam

dodał: Edyta 2012-04-22 12:36:15

Tytuł: mala rada amatora

podlewanie-najlepiej zanurzyc doniczke na 10-15 minut w misce z odstaną,przegotowaną wodą. ja wlewam taką na wieczor,a storczyki wkladam na nastepny dzien. do wody dodaje nawozu. co do przycinania przekwitlych pedów...no coz,wydaje mi sie ze w naturalnym srodowisku nie mają one opiekuna ktory to robi,heh,wiec je zostawiam,obcinam je tylko wtedy gdy calkowicie zdrewnieją,ale nie neguje opcji tzw.ciecia za 3 oczkiem chociaz bardziej mi to pasuje do winogrona. jako nawoz stosuje czasem skorupki z surowych jajek. zalewam je przegotowana woda i zostawiam tak okolo doby. dziala na wszystkie kwiaty.mam 8 storczykow,pokoj poludniowy,sa lekko w glebi,ale nie na parapecie bo liscie najzwyklej ulegna poparzeniu. gesta,tiulowa firanka swietnie sprawdza sie w roli rozpraszacza swiatla. wszystkim zycze sukcesow i cierpliwosci. ps.czasem poglaszczmy liscie i do nich przemowmy...jezeli oczywiscie nikt nie widzi,hihi.

dodał: Maciej 2012-04-23 10:09:39

Tytuł: Podlewanie

Polecam do wody dodać 10 kropli soku z cytryny na 1l wody.aby zwiększyć miękkość wody

dodał: Iwona 2012-04-25 21:07:13

Tytuł: Storczyk nie chce kwitnąć

Kupiłam 01.03. 2011r. synowi białego storczyka z jedną pięknie kwitnącą gałązką na 17-te urodziny. Kwitł pięknie do końca czerwca. Po jednym kwiatku zrzucał do końca aż nie zostało ani jednego. Gałązka po kwiatkach została i nie przycinałam jej. Liście zrzułkły i został najstarczy jeden. Długo tak stał a potem wypuścił drugiego liścia. I tak stoi do tej pory. Tracę już cierpliwość. A... wcześniej spryskiwałam go specyfikiem w aeorozolu do storczykow, ale bez skutku.

dodał: Danuta 2012-04-26 15:46:03

Tytuł: miłośniczka kwiatów

Ja mam 3 miniaturowe odmiany storczyków. Ogólnie bardzo dużo czasu poświęcam na pielegnację kwiatów, bo posiadam nie tylko storczyki, ale wracając do nich, to funduję im kąpiele wodne raz 2 tygodnie i dodaję odżywkę do storczyków Pokon. Poza tym podcinam je jak przekwitną, no i co najważniejsze wkładam w to dużo serca, bo kocham kwiaty.

dodał: Izabella 2012-04-30 23:51:43

Tytuł: storczyk na poparzone liscie

mam trzy storczyki staly na porapecie okna sa od poludnia.czu jest sposob aby ponownie byly zielone.

dodał: lusi 2012-05-06 11:35:43

Tytuł: nie kwitnie

mam 5 storczyków... Raczej zaczynam się nimi interesować. Jeden z nich dostałam na urodziny z 4lata temu i kwitł tylko raz(gdy go dostałam) łodyga zwiędła przy samym korzeniu i do tej pory (3lata) wypuszczają tylko liście. Ogólnie to przesadziłam go w większą doniczkę z ZWYKŁĄ ziemie ale nadal tylko liście... Natomiast drugi storczyk teraz kwitnie ale jego liście zrobiły sie zmarszczone... nie wiem dlaczego pomieważ podlewam go normalnie i zawsze było ok... Wie może ktoś co teraz mogę zrobić żeby było ok?

dodał: klaudia 2012-05-09 12:11:14

Tytuł: przepięknie kwitnie

Po tym jak zaczęłam stosować nawóz organiczny mój storczyk oszalał- ma burzę kwiatów. Ten sam nawóz zastosowałam do umierającego storczyka mamy- miał dwa korzonki ok. 4 cm. Wszystkie inne korzenie były zgnite, to samo było z liśćmi. Udało mi się uratować dwa szczytowe mocno pomarszczone listki (jakieś 2cm i drugi 8cm) Zmieniłam podłoże na nowe (korę dedykowaną do storczyków) dosypałam do niego ASTvit. Zasadziłam we wcześniej odkażonej doniczce. Od tamtej pory minęło 5 miesięcy i powiem szczerze nie myślałam że tak szybko się zregeneruje. Ma 5 dużych liści i jeden pęd kwiatowy. Metodę polecam wszystkim zrozpaczonym.

dodał: Gosia 2012-05-09 15:36:19

Tytuł: przepięknie kwitnie

a ja trzymam swojego storczyka cały czas w wodzie na mocno nasłonecznionym parapecie i właśnie przepięknie kwitnie (ok. 20 kwiatów), zdaje się, że to bardzo indywidualna roślina, już zachorowałam na drugiego:)

dodał: Dorota 2012-05-11 13:52:31

Tytuł: czy przesadzać?

proszę o radę - czy storczyki należy przesadzać,czy pozostawić w takiej formie jak się kupuje w kwiaciarni. A jeśli przesadzać to w jaką ziemię.Pozdrawiam wszystkich miłośników tych pięknych kwiatów.

dodał: Baśka 2012-05-26 21:33:55

Tytuł: jak uratować... ?

Najlepsza metoda. 1. Wysadzic z doniczki 2. Obciąć wszystkie obumarłe pędy 3. Pozostawić max 6 liści 4. Obfice podlać (również po liściach), tak aby woda wyciekła (doniczka musi mieć odpływ nadmiaru wody0 5. Wstawić do miejsca zacienionego, o stałej temperaturze na okres tygodnia. 6. Odstawić na swoje miejsce i nie podlewać przez 2 tygodnie. Terapia "szokowa" daje gwarantowany efekt. Rośliny zaczną wypuszczac pąki po ok 3 tygodniach. Ważne! Rośliny należy umieścić dokładnie pionowo w doniczkach. Podlewamy co tydzień, pamiętając o niezmiennej temperaturze pokojowej.

dodał: kerzi 2012-05-30 19:30:21

Tytuł: storczyki moje

Dziewczyny bardzo dziękuje za wasze porady. Dostałam od koleżanek storczyka na urodziny i nie kwitnie, zastosuję się do waszych rad i zobaczymy;)

dodał: Czesia 2012-05-31 20:18:33

Tytuł: kocham storczyki

ubolewam bo mam 3 storczyki od pięciu lat i jeden od pół roku i to samo się dzieje po przekwitnięciu liście są słabe opadają na dół i żółkną wcale nie kwitną kocham storczyki i nie wiem co robić stoją na parapecie od strony wschodniej pomóżcie nie wiem co robić .

dodał: Maryś 2012-06-11 13:02:08

Tytuł: storczyk tradycyjny

Kochani a coś konkretnego na szkodniki - muszki ktoś gzieś polecał szklanke z płynem do naczyń tak wyczytalam u innych -niestety nic to nie daje

dodał: Marioola80 2012-06-12 14:19:56

Tytuł: po przekwitnięciu

Jedni mówią, że nalezy podcinać storczyki po przekwitnięciu, inni, że absolutnie. Babcia doradza mi podciąć. Co Wy na to?

dodał: Bursztynowa 2012-06-13 19:16:15

Tytuł: po zimie

a ja mam storczyka który ma 10 liści i cały czas wypuszcza nowe, ale też zaczął wypuszczać jakieś pędy, może coś z tego będzie. Przez całą zimę trzymałem go w donicy z wodą i nic mi nie zgniło, liście ma duże i jedrne

dodał: marcin 2012-06-13 23:41:29

Tytuł: ŚLICZNY STORCZYK

DOSTAŁAM STORCZYKA NA DZIEŃ MATKI.JEST PIĘKNY I DO TEJ PORY KWITNIE. WSZYSTKIM SIĘ PODOBA.

dodał: DANUTA 2012-06-15 10:28:28

Tytuł: dobre rady

storczyki sadzimy w kawalkach kory bron panie w zwyklej ziemi bo umrze korzenie musza miec dostep do swiatla podlewa sie je dopiero jak korzenie maja srebrzysto szary kolor jesli liscie staja sie pomarszczone storczyk albo jest przelany albo zasuszony to mozna poznac po korzeniach.

dodał: Edyta 2012-06-18 22:16:02

Tytuł: prosze o rade

A mozecie polecic jakies dobre produkty do pielegnacji storczykow? Dostalam na imieniny i przyznam sie, ze jestem zielona w pielegnacji kwiatow...

dodał: Michalina 2012-06-22 12:49:19

Tytuł: podlewanie

Edyta - a podlewać zwykłą wodą? Czy jakąś przegotowaną?

dodał: koralinka 2012-06-22 16:05:04

Tytuł: Listki na pędach kwiatowych

Nikt nie pisze o liściach na pędach kwiatowych,mam storczyk trzeci rok.Od miesiąca wypuszcza listki i małe korzenie na pędach.Nie wiem czy mam je obciąć i zrobić nowe sadzonki?czy zostawić?

dodał: Alicja 2012-06-22 18:06:42

Tytuł: Woda deszczowa

Karolino ja podlewam deszczówka bo mam taka możliwość ale ty możesz z kranu ale wcześniej przegotowana i odstana z dodatkiem soku z cytryny ale tylko troche.pozdrawiam

dodał: Edyta 2012-06-23 14:54:29

Tytuł: Listki na pędach kwiatowych

Jesli chcesz to zostaw ale wzmocnij roślinę a jesli nie to oddziel gdy korzenie beda miały po 3-4 cm i z 3liście i wsadz do wilgotnej kory jako samodzielna roślinę

dodał: Edyta 2012-06-24 12:50:34

Tytuł: podlożeeee

O dziękuję. Nie ma to jak porady doświadczonej storczykowej duszy :)

dodał: koralinka 2012-06-24 23:02:54

Tytuł: Podłożeee

Karolina ja mam jednego storczyka ale na jednym sie nie skończy kocham te kwiaty i staram sie wiedzieć o nich wszystko a jesli mogę dziele sie wiedza z innymi pozdrawiam:-)

dodał: Edyta 2012-06-25 11:49:01

Tytuł: podlożeeee

Ja dopiero niedawno dostałam jedno to cudo i na razie zupełnie nie wiem, jak się z nim obchodzić ;) ale mam nadzieję, że jakoś mi się uda :)

dodał: koralinka 2012-06-25 13:16:21

Tytuł: Podłożeeee

He ja gdy dostałam swojego pierwszego to nie mialam na ich temat absolutnie żadnej wiedzy i uśmiercilam go przesadzajac do zwykłej ziemi i nie mogę sobie tego darować dlatego teraz wiem o nich bardzo dużo i zakochalam sie w nich sa cudowne.

dodał: Edyta 2012-06-25 14:55:50

Tytuł: DziękujęEdyto :)

Haha, no na własnych błędach się najlepiej uczyć ;) storczyka szkoda, ale masz już doświadczenie i możesz nam pomóc :)

dodał: koralinka 2012-06-25 23:30:13

Tytuł: Bardzo chętnie

Dziekuje za zaufanie.mam nadzieję ze dostanę następnego storczyka na urodziny marzy mi sie biały w łaty.ten którego mam nie chcial kwitnąc przez rok puszczal same liście i korzenie a gdy zaczęłam go podlewac deszczówka choć nie wiem czy to od tego zaczął puszczac pęd kwiatowy mam nadzieję ze bedzie ok i ze zakwitnie bo nawet nie wiem jaki kolor beda miały kwiaty nie mogę sie doczekać.

dodał: Edyta 2012-06-26 10:40:38

Tytuł: MOJE UMARLY

MIALAM 8 STORCZYKOW ALE JUZ WSZYSTKIE UMARLY, TERAZ KUPILAM 2 I BEDE JE PIELEGNOWALA TAK JAK WY RADZICIE MOZE MI SIE UDA MIEC PIEKNY KWIAT NA OKNIE.

dodał: KRYSTYNA 2012-06-27 00:37:38

Tytuł: mój biały storczyk

Warto czytać rady innych osób. Ja mam kilka storczyków już od pięciu lat, ale mój jeden biały okaz jest zdecydowanie najładniejszy. Ma bardzo duże kwiaty z żółtymi środkami. Aktualnie na jednym pędzie ma 9, a na drugim 7 kwiatów. Kwitnie przez cały rok. Chętnie podzielę się z Wami swoim doświadczeniem i sposobem pielęgnacji tych roślin.

dodał: Sylwia 2012-06-27 09:32:16

Tytuł: Podłożeeee

Sylwia a czy storczyk moze zostać przesadzony do kory zmieszanej z kreamzytem nie to ze kreamzyt na dole a później kora tylko wszystko razem.

dodał: Zuza 2012-06-27 11:10:52

Tytuł: podłoże dla storczyka

Tak, ale ja do przesadzenia zawsze używam specjalnej ziemi do storczyków, bo z taką mieszanką to różnie bywa. Takie podłoże jest na bazie kory i dostaniesz w każdym sklepie ogrodniczym. Jak się samemu przygotuje taką mieszankę to czasem może wyjść za drobna, a wtedy to podłoże nie będzie przewiewne i nadmiar wody nie będzie mógł odpłynąć.

dodał: Sylwia 2012-06-28 10:30:20

Tytuł: Podłożeeee

Dziekuje bardzo za odpowiedz zastanowię sie czy ryzykowac czy lepiej nie.pozdrawiam

dodał: Zuza 2012-06-28 10:43:06

Tytuł: dobry produkt

Dokładnie, nie ma co samemu kombinować, lepiej kupić dobry produkt i się nie martwić.

dodał: Helena 2012-06-28 21:13:23

Tytuł: muszki w doniczce

moze ktos wie co zrobic aby zwalczyc male muszki ,ktore pojawily sie w doniczkach, nie mam pojecia co robic

dodał: anna 2012-07-02 00:57:29

Tytuł: muszki w doniczce

moze ktos wie co zrobic aby zwalczyc male muszki ,ktore pojawily sie w doniczkach, nie mam pojecia co robic

dodał: anna 2012-07-03 02:15:04

Tytuł: URYNA CO TO JEST??????????

NIECH KTOŚ NAPISZE DOKŁADNIE JAKI JEST PRZEPIS NA TĄ URYNĘ -CO TO JEST????

dodał: MAŁGORZATA 2012-07-05 16:55:25

Tytuł: JAK NAWOZIC i JAK CZESTO, SPOSOB PODLEWANIA ?

Witam!Prosze napiszcie jak najlepiej nawozic i jak często .Bylo tu wiele wskazowek- szczypta kwasku cytrynowego, uryna, nawoz sklepowy ale co jest najlepsze? Jak podlewac- z gory czy trzymac w wodzie przez pol godziny.Dziekuje :)

dodał: anaj 2012-07-08 10:27:56

Tytuł: Uryna jak stosować?

Ponawiam prośbę o podanie proporcji tego nawozu oraz jak często podlewać storczyki uryną?

dodał: enem 2012-07-10 18:46:51

Tytuł: posiadam storczyki od 6 lat :)

hodowla jest prosta. wystarczy trzymać storczyki w ciepłym pomieszczeniu ok 23-27 stopni najlepiej na stoliku za firanką zapobiegnie to poparzeniu liści. podlewamy w okresie wegetacji co 7-9 dni (nawóz co drugie podlewanie Biopon- nie widzę sensu zabawy z uryną) w zimie raz na 2 tyg bez nawozu.

dodał: Andrzej 2012-07-19 22:36:14

Tytuł: biały storczyk

Od kilku lat mam storczyki, które zagościły przypadkiem. Oświadczam wszystkim, że biały jest najbardziej plenny w kwiaty. mój ma obecnie 40 szt na pięciu łodygach.Jeżeli ktoś zaczyna zabawę ze storczykami to polecam na początek biały

dodał: Elżbieta 2012-08-09 08:48:50

Tytuł: jak pielęgnować storczyki

mam 3 storczyki i od niedawna pojawił się biały osad na podłożu storczyka proszę o pomoc

dodał: monika 2012-08-12 10:22:38

Tytuł: biały storczyk

mam białego storczyka kalka lat pięknie kwitnie ma teraz 27 kwiatów na 2 pędach ale zaczęły mu żółknąć liście i opadać co robić aby nie żółkły

dodał: danuta 2012-08-12 20;59 2012-08-12 21:03:55

Tytuł: głupia kwiaciarnia

Tutaj pisze że korzenie muszą być głęboko w doniczce a babka z kwiaciarni powiedziała że mają wychodzić z doniczki. Dziwna babka -_- .

dodał: elo001 2012-08-16 21:26:58

Tytuł: korzenie storczyka

Tak zgodzę się z panią z kwiaciarni korzenie mogą wychodzić z doniczki ;) pozdrawiam ;)

dodał: Kasia 2012-08-18 16:25:07

Tytuł: brak kwiatów

Mam 2 storczyki- opadły już wszystkie kwiaty.Co zrobić aby znów zakwitły- jestem amatorką jeżeli chodzi o hodowlę storczyków.Proszę o rady.

dodał: Helenka 2012-08-20 12:59:10

Tytuł: muj bialy storczyk

od tygodnia mam bialego storczyka dostalismy go mezem na 12rocznice slubu ma 2 lodygi na jednej 4 kwiatki na drugiej 7 nie wiedzialam jak go podlewadz ipodlewalmam zawsze wieczorem jak inne kwiaty teraz wiem ze to byl blad i zostawialam wode na spodku teraz szybko wylalam i czeka co bedzie dalej bo chyba go przelalam dzieki za te informacje jeden kwiatek opadl a drugi od tygodnia jest nie rozwiniety i juz sie boje ze cos bedzie nie tak poczekam jestescie super z ta rubryko pozdrawiam

dodał: barbara 2012-08-20 13:59:35

Tytuł: nawożenie storczyka,który zrzucił kwiaty

Miałam 7 storczyków,pierwszy biały padł przez tarczniki, drugi biały, bo za często podlewałam,trzeci padł 2 dni temu i nie wiem dlaczego.Miał grube zdrowe liście,korzenie ale zgubił wszystkie kwiaty.Chciałabym spróbować metody z uryną ale nie wiem czy należy ją podawać rozcieńczoną z wodą (jakie proporcje?) ani w jakich ilościach,czy do doniczki,jak często.Proszę o odpowiedź,zwłaszcza,że wiele osób już o to pytało

dodał: Judyta 2012-08-25 16:54:46

Tytuł: uryna podlewanie

Witam ja podlewam moje storczyki a mam ich 5szt uryną od wiosny i jestem zadowolona zaczęły kwitnąć i zyskały na wyglądzie a podlewam tak co 3-4tygodnie wlewam wodę do zlewu i dodaję tak ok 1kieliszka uryny i wstawiam storczyki na ok godzinę pierwszy raz jak podlewałam to dałam tylko małą ilość uryny i za każdym kolejnym podlewaniem stopniowo zwiększałam

dodał: Elżbieta 2012-08-26 18:52:50

Tytuł: Obcinanie????

Chciała bym się zapytać. jeżeli kwiat już przekwitnie czy obcinać go?? bo teściowa tak sądzi ja nie wiem ja zrobić.........

dodał: Mariola 2012-08-29 14:13:38

Tytuł: Jak uratowac storczyka???

Witam. dostalam storczyka od brata w zeszłym roku i peknie mi kwitł... od 2-3 miesiecy zauwarzylam ze liscie usychaja po czym 2 dzis odpadly... jakis miesiac temu zaczol wypuszczac poczki po czym one uschly... dzis przesadzilam kwita do wiekszej doniczki i z nową ziemia i mam nadzieje ze uda mi sie go odratowac, ale chce zapytac sie o jakąs porade co jeszcze moge zrobic???

dodał: Basia 2012-09-04 18:19:13

Tytuł: Wiecej informacji

Pani Basiu a ten storczyk w jakiej ziemi i doniczce jest i jak często pani go podlewa?

dodał: Edyta 2012-09-07 12:27:15

Tytuł: przekwitanie

Jak często w ciągu roku storczyk zrzuca kwiaty? mam 7 storczyków i 4 nagle zaczęły gubić kwiaty. Nie wiem czy szukać choroby czy zwyczajnie przekwitają. Dodam,że mają piękne grube liście (po ok 8), piękne szaro-zielone korzenie.

dodał: Mateusz 2012-09-07 18:01:00

Tytuł: wyrzucic czy nie?

witam. Pierwszego storczyka dostalam jakies 3 lata temu mialam wtedy 17lat i bladego pojecia o tym kwiatku sasiadka ktora mi go dala kazala tylko podlewac a jak zrzuci kwiatki mialam go obciac tak tez zrobilam zakwitl dwa razy i uschla cala lodyga ktora kazala mi obciac ten biedak pszcza tylko nowe liscie i od tamtej pory nic zadnej nowej lodyki natomiast drugiego przyniosl mi chlopak w zimie w mrozie gdy dotarl z nim do domu bylo pelno pakow niestety w ciagu tyg. opadla ich ponad polowa ze 2 sie rozwinely potem storczyk zrzucil kwiaty i znowu uschla lodyga korzenie w wiekszosci sa zielone zrazaja sie srebrne ma nowe listki pozbylam sie tej suchej lodygi jednak nie moglam jej wyciac do samiutkego konca bo kaleczylam listka pomocy juz nie wiem co mam zrobic:( chca mi kupic kolejnego storczyka tym razem bialego a ja sie boje ze znowu go zabije:(

dodał: karolina 2012-09-13 10:09:23

Tytuł: woda w doniczkach

Przy zakupie storczyków kwiaciarka przykazywała, że nie może on stać na słońcu i w wodzie. stosowaliśmy się do tej rady. wszystkie pąki opadły, a nowe łodygi były puste. i tak przez dwa lata. ostatnio sasiadka poradzila, żebym przestawila kwiaty na okno południowo-wschodnie i wstawiła do donic zawsze wypełnionych woda. powiedziala rowniez, ze warto zastosowac specjalna mgiełke. po dwóch miesiacach takiej 'kuracji' storczyki kwitna tak obficie, że wszystkie sasiadki kipia z zazdrosci:)

dodał: miartusia 2012-09-17 13:13:25

Tytuł: prosze o rade

od jakiegos czasu zauwazylam ze z podloza jednego z moich storczykow wylatuja male czarne muszki,wielkosci ok.2mm, zaczynaja sie pojawiac juz w innych doniczkach.Co robic,bardzo prosze o porade kogos kto tez mial taki przypadek lub kogos kto sie zna na tym bardziej ode mnie.Z gory wielkie dzieki :)))

dodał: Alicja G. 2012-10-12 11:03:33

Tytuł: dobra rada

najlepsza rada dziewczyny żeby kwiat kwitł ponowie zanosimy go do łazienki na 3 -4 tygodnie i mało podlewamy a potem na mocne słonce .ja mam ich 15 storczyków i tak robie niekore same puszczaja .ale i ostatnio kupiłam se na allegro taki preparat do wkitnienia smaruje mały paczek ktory zrywam z łodygi to oczko i smaryje i wtedy kwitnie tez.a co do muszek to moga byc mszyce ,trzeba kupic cos na nie to znikną .

dodał: justa 2012-10-14 12:47:03

Tytuł: nie wyrzucać

rok temu kupiłam zdechlaka w sieciówce z 1 pąkiem, reszta obwiędla.Zanurzyłam go na 5 minut w wodzie i przesadziłam do szklanego przezroczystego wazonu ,na dno wrzuciłam na około 2 cm wysokosci szklane kulki. Kiedy pąk się rozwinął i dość szybko przekwitł,skróciłam pędy ale uschły.wiosną trochę dodałam nawozu do kwitnących.Wypuścił korzeń i pęd który zakwitł w sierpnu kwiaty większe niż na początku Acha od poczatku stoi na oknie zachodnim słońce ma od 16 do 20, raz w tyg.wlewam kranówkę na 5 minut i wylewam.robię to naprawdę regularnie i efekt jest.widocznie lubi systematykę.

dodał: daria 2012-10-18 20:09:23

Tytuł: kwiaty są piękne

dzięki naprawde dzięki tej stronie jusz dużo wiem > :D

dodał: oliwia 2012-10-24 14:02:08

Tytuł: osłonka do storczyka- przezroczysta czy nie??

Witam, mam 2 storczyki od kilku miesięcy. Jeden kwitł mi od lipca, drugiego dostałam we wrześniu. Stoją blisko siebie na stoliku przy oknie. 3 tygodnie temu kupiłam im ceramiczne nieprzejrzyste (ciężkie)osłonki, bo w tych plastikowych się chwiały i bałam się, że się połamią. Od kilku dni zauważyłam, że obydwa gubią kwiatki. Nie wiem teraz czy to już przekwitanie, czy zaszkodziłam im tymi osłonkami i korzonki mają mniej światła. Bardzo proszę o radę doświadczonych hodowców- czy osłonka musi być przezroczysta?? Nie chcę zabić tych kwiatków

dodał: Ania 2012-10-25 08:55:18

Tytuł: nawożenie zimą

Wszędzie piszą, że storczyki odpoczywają zimą, a moje wręcz przeciwnie teraz zaczęły wypuszczać nowe pędy i odnóżki od starych pędów. Zastanawiam się czy nadal dawać im nawóz, bo na opadkowaniu pisze zeby nawozić od kwietnia do października. Jednak myślę, że kwiaty muszą mieć z czego "ciągnąć" składniki pokarmowe. Czy miał ktoś taki problem? o ile można to problemem nazwać :D

dodał: Iza1989 2012-10-28 19:18:00

Tytuł: Czy mogę teraz przesadzić???

Witam. Własnie dostałam w prezencie pięknego storczyka ale jak każdy wie są one sprzedawane w małych doniczkach. Czy mogę go teraz przesadzić??? gdy ma piękne kwiaty??? i jaka wybrać najlepszą ziemię. Niestety mało się znam :(

dodał: Marta 2012-11-04 11:20:01

Tytuł: Odpowiedz do Marty

Storczyki specjalnie maja takie male doniczki lubia jak jest ciasno, w zadnym wypadku nie mozna teraz go przesadzic. A jesli chodzi o "ziemie" to nalezy stosować specjalna kore do storczyków. Pierwsze przesadzanie powinno byc mniej wiecej po dwoch latach jak juz korzenie beda sie wychodzily z doniczki :). Moje storyczki maja korzenie nad doniczka ale i pod spodem wypuszczaja dziurami i nie mam zamiaru jeszcze przesadzac :D

dodał: Iza1989 2012-11-04 11:33:15

Tytuł: pomoc dla storczyka

Witam! dostałam od znajomych storczyka ale niestety mi chyba przemarzl bo cala noc byl w samochodzie. Kwiaty opadly ale liscie i lodygi sa zdrowe. Czy on ozyje???

dodał: Dziubek 2012-11-07 14:07:16

Tytuł: Dziękuje Iza :)

Dziękuję bardzo za informację. Czyli mam rozumieć żeby nic teraz z nim nie robić? A co jaki czas mam go podlewać? z tego co przecztałam to najlepiej co 10 dni, ale nie wiem czy to prawda. Proszę o informacje :) i dziękuje z góry :)pozdrawiam Marta

dodał: Marta 2012-11-07 23:22:52

Tytuł: Odpowiedzi do Dziubka i Marty

Storczyki nie powinny przebywać w temp niższej niż 10 stopni to wkoncu kwiat tropikalny. Ale skoro liscie i lodygi zyja to moze jeszcze kiedys cos wypusci :). A jesli chodzi o podlewanie to nie ma jakiejs reguly podlewa sie wtedy jak kora w doniczce wyschnie calkowicie jak nie ma juz kropelek pary wodnej a co najlepsze strorczyki dobrze znosza przesuszenie dlatego lepiej czasem go nie podlac niz nagminnie dogladac i podlewac :). Ja stosuje przelewanie woda, czyli jak juz calkiem wyschnie kora przelewam 3 razy woda czekam az ocieknie i na okno tylko od paru miesiecy zaczelam podlewac tylko deszczowka bo z kranu to strasznie duzo kamienia ma a listki u kwiatkow mam grube miesiste i jedrne :)

dodał: Iza1989 2012-11-10 12:37:27

Tytuł: Do Izy :) dziękuję :)

No i Pani Izo przygoda ze storczykami w moim domu zaczeła sie na poważnie. Dostałam w prezencie drugi kwiat storczyków. Jeden i drugi jest dwu pędowy więc oba są prześliczne. Proszę mi wyjaśnić jak tylko Pani ma czas na czym polega te okres spoczynku u tych kwiatów??? Niestety zielona jestem :P pozdarwiam

dodał: Marta 2012-11-11 23:08:38

Tytuł: Odpowiedz do Marty

To prawda kwiaty sa przepiekne i mozna sie w nich zakochac :). Taki okres spoczynku nastapi pewnie jak juz wszystkie kwiatki opadna i zostanie goly ped wtedy najlepiej troche poczekac i zobaczyc co sie bedzie z nim dzialo moze wypuscic na koncu nowe paczki albo zaczac usychac. Jak ma sie na nowe pacztki to tylko czekac na kwiatki natomiast jak od konca usycha to najlepiej odciac za ostatnim kwiatkiem a przed pierwszym oczkiem (od gory). Mi sie zdazylo ze caly ped usechl natomiast drugi (bo storczyk kupiony dwupedowy) wypuscil mi nowe paczki na koncu :). I tez niektorzy mowiac zeby w tym okresie spoczynku ograniczyc nawozenie jednak na opakowaniu mojego nawozu pisalo zeby od kwietnia do pazdziernika nawozic to nawozilam nawet jak kwiatkow. Teram wszystkie trzy storczyki wypuscily nowe pedy :) juz sie nie moge doczekac kiedy zakwiatna :)

dodał: Iza1989 2012-11-12 18:37:44

Tytuł: storczyki piel.egnacja

Uryna to mocz po łacinie.Nie sądzę by był to dobry sposób na kwiaty bo mocznik za bardzo je zakwasi.

dodał: zuza 2012-11-19 13:59:32

Tytuł: piękne storczyki

Mam 8 storczyków,jeden malutki - dostałam odnóżkę. Chciałabym mieć swoje odnóżki ale nie chcą mi wypuścić. Specjalnie ostatnio nie obcinam przekwitniętych łodyg i nic. Latem wszystkie mi pięknie kwitły i teraz znów puszczają nowe pędy.

dodał: Halina 2012-11-22 23:36:58

Tytuł: zwiniete liscie

Tytuł: Zwiniete liscie Mam 4 piekne storczyki,slicznie kwitna, ale zauwazylam ze jednemu z nich zaczely sie zwijac liscie wzdluz(wygladaja jak trabki),sa jednnak w dalszym ciagu ciemnozielone,jedrne.Podlewam,a raczej kapie je w przegotowanej, odstanej wodzie gdy podloze jest juz suche,swialto tez jest dobre...Dlaczego wiec te "trabki"? Co to moze byc? Prosze o rade..

dodał: maddi.m 2012-11-23 09:43:53

Tytuł: Odpowiedz do Haliny

Storczyk sam wypuscie odnozki ale musi byc juz naprawde "stary". A zazwyczaj wypuszcza wlasnie od peda który wczesniej kwitl, takze trzeba tylko czekac :)

dodał: Iza1989 2012-11-25 11:55:35

Tytuł: pytanie komentarz

moze ktos wie czy po przekwitnieciu storczyka obcinac pedy cz nie bo nic nie wiem na ten temat

dodał: danuta 2012-11-28 14:30:56

Tytuł: Odpowiedz do Danuty

Wspominalam juz wczesniej co zrobic po przekwitnieciu, jednak napisze jeszcze raz :). Jesli wszystkie kwiatki spadna to najlepiej poczekac o zobaczyc co sie bedzie działo z pedem, jesli zacznie obsychac od konca najlepiej odciac za ostatnim oczkiem i przed pierwszym kwiatkiem, ale zdarza sie czasem ze na koncu peda wypuszcza nowe paczki wtedy nie obcinamy tylko czekamy na nowe kwiaty :). To wszystko, storczyki to piekne kwiaty ktore nie potrzebuja zbytniej opieki a jedynie cierpliwosci :). Pozdrawiam :)

dodał: Iza1989 2012-11-29 18:20:56

Tytuł: kleista, słodka maź na pąku kwiatowym

Witam, na jednym z moich storczyków na ledwie wypuszczonym pąku kwiatowym od kilku miesiecy pojawia się kleista kropla o słodkim smaku, a od kilku tygodni jest jej tak dużo, że zaczęła skraplać się na liście i parapet. Taki paćzek po jakimś czasie obumiera i gdy wyrośnie nowy robi się to samo. Próbowałam już go przesuszyć, ale to nic nie dało, więc to chyba nie z nadmiaru wody. Już sama nie wiem. Pomocy !!!

dodał: Barbara H. 2012-12-15 18:45:09

Tytuł: suche i brązowe korzenie?

witam mam kilka storczyków i w dwóch zauważyłam że korzenie zrobiły się puste, brązowe i jak narazie żaden nie kwitnie.Jeszcze jedno pytanie czy odżywkę wlewa się bezpośrednio do doniczki,czy do podstawki?dziękuję za wszelkie odpowiedzi

dodał: Monika 2013-01-20 14:21:10

Tytuł: Jak uratować storczyka???

Chcę uratować ciocinego storczyka, ale jest on inny od popularnych u nas. ma mięsiste 3 pędyłodygi) bez liści(liście zwiędły na nich), kwiaty w kącikach liści zwiędły w pierwszym miesiącu po kupnie. I tak już chyba 3 lata dogorywa. Na inne storczyki(te popularne) znalazłam sposób, a na tego nic nie działa.

dodał: Beata 2013-01-25 10:47:39

Tytuł: gdy na łodydze wyrosły listki

mam storczyka i obciełam po przekwitnieniu łodyge do trzeciego kolanka i zauwazyłam że wypuszcza jeden ped na kwiaty a na drugim ma już trzy małe listki,czy wie ktoś jak sie przesadza taką odnoge storczyka z takiego pedu?bo pytałam w kwiaciarni ale nikt nie wie jak to sie robi,prosze o porade

dodał: krysia 2013-02-10 12:57:15

Tytuł: więdnące liście

kochani kupiłam storczyka okolo 2 miesiące temu żeby niezachwalać pięknie kwitnie i powoli nawet pojawiają się nowe pączki lecz zaniepokoiła mnie jedna sprawa liście zaczeły więdnąć i niewiem co możę być tego powodem . Przez te 2 miesiące podlałam go zaledwie 2 razy korzenie ma zielone także wydaje się że nie są ani przelane ani zasuszone . Pomóżcie mi co mam dalej robić .

dodał: ANNA 2013-02-28 11:49:11

Tytuł: Jak podlewać i nawozić

Mam 5 storczyków od kilku lat.Stoją na parapecie okna częściowo zasłoniętego żaluzją, stąd ograniczona ilość światła.Podlewam raz w tygodniu zalewając wodą doniczkę po sam jej brzeg.Po kilku godzinach odlewam całą wodę.Moje storczyki kwitną od zimy do lata.Kiedy wyrasta pęd kwiatowy ( jest ciemniejszy od korzenia )zaczynam również podlewać - co 2 tygodnie , nawozem dla storczyków ( gotowy z kwiaciarni). Nawożenie polega na tym,że dolewam nawóz do wody, którą zalewam doniczkę.Od czasu do czasu wlewam nawóz ( w odpowiedniej proporcji)do spryskiwacza i spryskuję nim podłoże i korzenie w doniczce.Storczyki lubią również żeby czasami popryskać je całe wodą . Może być ze spryskiwacza.Jeszcze nie zdarzyło mi cię aby któregoś roku nie zakwitły.Po przekwitnięciu obcinam pęd krótko.Na początku zostawiałam dłuższy ale po wyschnięciu wyglądał brzydko i trudno go było później usunąć.

dodał: Alicja 2013-03-01 23:22:07

Tytuł: Mój pierwszy storczyk.

Witam .Kupiłam sobie stroczyka ale nie wiedziałam że tak go trzeba pilnować . Przyniosłam go ze skelpu mokrego i jak narazie poczekam aż troche podeschnie i go podleje na weekend. Narazie go nie przesadzam chociaż doniczka moim okiem by mogła być wieksza bo korzenie zajmują całą przezroczystą doniczke.Jest jedena łodyga z kwiatkami druga albo rośnie albo jest ułamana. Trzymam go na parapecie niestety okno mam zachodnie . Na weekend podleje go też uryną. To jest mój pierwszy kwiat wymagający jak wcześniej w ogóle sie nie brałam za kwiatki to od 2 miesięcy zaczełam po tym jak mi partner kupił najpierw jednego potem drugiego a trzeciego sama sobie wymyśliłam. Tamte żyją... trzymajcie kciuki

dodał: Krysia 2013-04-10 18:52:13

Tytuł: kleista substancja

na moim storczyku jest kleista maz na pędzie,nie wiem co to jest i jak się tego pozbyć? dostałam storczyka nie dawno i nie wiem jak mam postępować

dodał: MARTA 2013-04-21 09:52:49

Tytuł: PODLEWANIE

witam, moja recepta na storczyki: za podstawek u mnie służy zawsze ozdobna doniczka ,więc do tej ozdobnej doniczki wlewam około 1 cm. letniej wody z kranu i około pół nakrętki odżywki do storczyków i takie podlewanie stosuję raz na 1,5 tygodnia.Tym sposobem storczyk pobiera sobie tyle wody ile potrzebuje,tę metodę stosuję już od roku i przyznam ,że kwiatki te kwitną mi na okrągło a, kiedy spadną kwiaty z jednej odnogi to ucinam ją nad trzecim "oczkiem " i po krotkim czasie kwiaty znowu zaczynają kwitnąc.

dodał: iwona 2013-04-21 18:56:20

Tytuł: storczyk uprawa w domu

kapie kwiaty w wannie pod prysznicem ,trzy razy przelawajac rosline ,czekam az wode z nich wyplynie (ok.godziny)po kapieli nie otwieram okna ,dopiero nastepnego dnia .Tarczniki wystepuja gdy rosliny sa gesto ustawione i nie wietrzone .Nalezy zdjac z kwiatka i przemyc spirytusem albo tonikiem(do twarzy).Kwiaty kapie co dwa tygodnie w zimie i co tydzien w lecie.Stosuje odzywke w ksztalcie patyczka w kolorze fioletowym .Doniczki tylko przezroczyste ,poniewaz pobieraja przez korzenie swiatlo sloneczne na parapecie polnocnym,polnocno-wschodnim i polnocno zachodnim.Zycze powodzenia .Mam 26 storczykow .

dodał: anna 2013-05-20 15:22:19

Tytuł: zadowolenie ze storczyka

ja wczoraj kupalam 2 storczyka. dzis z rana obudzila sie, zobaczyla swoi storczyki i odrazu usmech na twarzy. kocham te kwiaty.

dodał: inga 2013-05-24 09:17:34

Tytuł:

dodał: 2013-05-26 18:33:42

Tytuł: Phalenopsis a woda

od czasu, kiedy moje storczyki stoja non stop w plytkiej wodzie, ich kondycja znacznie sie poprawila, kwitna niemal nieustannie i wypuszczaja nowe liscie. Tak prowadzony storczyk na przkwitlych pedach kwiatowych wypuscił, po dwie na kazdym pedzie, nowe roslinki. Te zas wypuscily korzenie i, o dziwo,kazdy z nich wypuscil ped kwiatowy. Niedzlugo zakwitna. Pozdrawiam, Zbir

dodał: Zbigniew 2013-06-10 10:13:46

Tytuł: Rozmnażanie wegetatywne

Proszę o radę. Mam 8 storczyków. Już parokrotnie wypuszczały pędy kwiatowe i kwitły. Na dwóch z nich po obcięciu pędów kwiatowych po przekwitnięciu wyrosły małe rośliny które wypuściły korzonki o długości obecnie 2-3 cm.Czy wysadzając je do nowej doniczki trzeba je odczepić od starego pędu kwiatowego, czy też posadzić z odciętymi fragmentami dawnego pędu kwiatowego. Będę wdzięczna za radę.

dodał: Elżbieta 2013-06-19 15:33:29

Tytuł: jaka ziemia

jaka jest najlepsza ziemia przy zmianie doniczki i jak należy zmieniac doniczke i kiedy .

dodał: Czesław 2013-06-25 11:54:09

Tytuł: Rozmnażanie

Nowe roślinki odcinamy z kawałkiem pędu na którym rosną i wsadzamy do doniczki wypełnionej podłożem dla storczyków.Ja już tak rozmnożyłam 10 młodych storczyków. Powodzenia

dodał: Gosia P. 2013-08-20 10:43:26

Tytuł: Basal keik.

6-letni falek wypuścił od korzenia nową roślinę Poczekałem jak nowa roślina uzyska 4 liście ale w międzyczasie ten keik zakwitł.To troszkę odwlekło odcięcie go od matecznika.Po odcięciu 4 dni pozostał poza podłożem.Potem wsadziłem do doniczki z podłożem i przez 14 dni nie podlewałem.To samo zastosowałem wobec matecznika.Po 14 dniach dostały pić i do tej pory pięknie zakwitają.Mały basal keik rozwojem prawie dogonił matecznik. Cięcia niczym nie zabezpieczałem tak w mateczniku jak i na keiku.

dodał: Zbigniew 2013-09-18 18:37:47

Tytuł: podlewanie

Witam, ostatnio byłam u znajomej, która ma piękne 2 storczyki. Mój jeden sprzed lat umarł śmiercią tragiczną, zdaje się z pragnienia:(. Owa znajoma zdradziła mi swą tajemnicę. Co robi, że jej storczyki są piękne, wysokie i bujne w kwitnieniu. Zalewa osłonkę wodą do maksymalnej wysokości i jak stwierdziła, storczyk pobiera sobie wodę wedle swego uznania. Inaczej groziłaby mu śmierć przez zasuszenie:). Postanowiłam na moich 3 nowych egzemplarzach wypróbować technikę znajomej. Mam tylko nadzieję, że nie doradziła mi tego w złej wierze :)

dodał: Łucja 2013-10-03 10:16:36

Tytuł: Podlewanie storczyków

Mam dwa storczyki. Jeden bladoróżowy w domu, drugi biały w pracy. Mam pytanie o podlewanie, ponieważ wiele osób mówi na ten temat co innego. Jedni radzą, aby do storczyka wlać 2 lub 3 szklanki wody bezpośrednio i pozwolić mu obcieknąć. Inni, że należy kwiat moczyć w wodzie przez godzinę, a inni uważają, że godzina to za mało czasu i należy go pozostawić w wodzie przez noc. Próbowałem różnych metod. Moje storczyki wyglądały pięknie, rosły, puszczały nowe kwiaty. Ostatnio mój w domu zaczął gubić kwiaty, jeden pęd usechł i został mi drugi. To samo zaczęło się dziać z drugim storczykiem. Rósł pięknie, a teraz zaczynna gubić kwiaty a nowe pąki natychmiast usychają. Dziwne to. Podlewam go nie częściej niż raz w tygodniu. Jaki jest najskuteczniejszy i najlepszy sposób podlewania tych kwiatów?

dodał: Adam 2013-10-16 19:58:21

Tytuł: dziękuję bardzo pomogło mi to

Bardzo mi to pomogło. Bo wyrosły mi tylko same liście a kwiaty nie.

dodał: kali 2013-10-18 21:39:36

Tytuł: Pielęgnacja

Ja mam storczyki od 3 lat i cały czas mi pięknie kwitną.Kiedy z jednego pędu opadną kwiaty już widać wyrastający nowy, potem ten uschnięty obcinam.Czasami z tego przekwitniętego wyrasta poniżej nowy pęd,wówczas górę obcinam.Raz w tygodniu wlewam wody do połowy osłonki i zostawiam na noc.

dodał: Grażyna J 2013-11-25 17:31:52

Tytuł: pielęgnacja storczyków

Mam 5 storczyków w różnych kolorach.Dwa od 4 lat i te tak bardzo mi się rozrosły, że nie miesciły się w doniczkach bo miały po trzy odnóżki.Wiosną 2013r.wszystkie zakwitły a białe miały po 27 i 25 kwiatków (przepiękne).Moja metoda podlewania to moczenie przez 20-30 min.1 raz w tygodniu całej doniczki(przezroczystej) w odstałej wodzie a raz w miesiącu z odżywka do storczyków. Po wyjęciu trzeba doniczce pozwolić odcieknąć i dopiero wstawić do osłonki.Wszystkim życzę powodzenia w pielęgnacji tych kwiatków bo są piękne.

dodał: Benia G. 2014-01-23 19:04:47

Tytuł: pielegnacja storczykow

Mam 11storczykow zauważyłam że 2 storczyki mają przerwane na połowę liście,nie wiem co się dzieje!proszę jeśli ktoś wie co się z moimi storczykami dzieje proszę o radę, dzięki z góry za pomoc dla moich pięknych storczyków

dodał: Ewa,P23,01,2014 -22;04 2014-01-23 22:07:49

Tytuł: niewdzięczne storczyki

Piękne rośliny, ale nie potrafię zdobyć ich miłości. Od kilku lat, w różnych miejscach zamieszkania próbowałam hodować phalenopsisy, ale nigdy nie zakwitły. Szczytem moich osiągnięć w tej dziedzinie jest wyhodowanie odnóżki na pędzie kwiatowym. Odnóżka po przesadzeniu do samodzielnej doniczki ukorzeniła się ale poza wzrostem liści od dwóch lat nic się nie dzieje. Wszystkie porady uprawowe, opisane wcześniej stosowałam-bez żadnych rezultatów. Co ciekawe, inne storczyki hodowane w tych samych mieszkaniach, ale gdy ja już tam nie mieszkam, pięknie kwitną bez żadnych specjalnych zabiegów.

dodał: Agna 2014-01-29 02:51:18

Tytuł: pielegnacja storczykow

ja mam takie pytanie kocham moje storczyki mam ich osiem na jednym zauważyłam a raczej na łodydze ze wypuscił liscie i kozenie niesamowicie wygloda i co z takim cudem zrobic czy pozostawic go tak jak jest czy odcioc i posadzic do nowej doniczki pozdrawiam miłosnikow storczyka

dodał: edzia 2014-02-25 16:14:25

Tytuł: obcinanie pędów

Ewo, piszesz o przerwanych liściach i jesli nie są to uszkodzenia mechaniczne to możliwe, że storczyk jest zbyt obficie podlewany. Kwiat kumuluje wodę w liściach, gdy jest jej za dużo naprężona tkanka pęka. Wiele osób pyta co zrobić z uschniętymi pędami. Otóż sama roslina podpowiada ile pędu odciąć-jeśli uschnie cały to tniemy go u podstawy, jeśli cześć, to tylko ten odcinek.

dodał: Natalia 2014-03-05 12:16:20

Tytuł: liście zamiast kwiatu

po przekwitnięciu jednego storczyka przyzięłam, dwa pędzy tak jak doradzacie,postał kilkanascie tygodni i zaczął puszczac pączki, okazałosię, że to nie kwiaty tylko liście, na obydwu pędach, liście mają juz ok 5 cm ale korzeni nie widac co dalej z nim zrobić? drugi przycięty zakwitł pięknie ale na jednym pędzie, drugi usechł,

dodał: Grażyna 2014-03-11 13:35:47

Tytuł: piękne kwiatki

moje dwa storczyki mają po około 3 lata i oba ciągle kwitną.pierwszy stoi w kuchni w południowym oknie drugi na zachodnim oknie w pokoju dodam że pod każdym oknem mam grzejniki mimo to kwiatom nic nie jest jak wietrzę w domu to nie wyciągam ich z okien i jest OK raz w tygodniu zanurzam w misce z wodą zwykłą kranową nieprzegotowaną z nawozem i muszę powiedzieć że wszyscy ich mi zazdroszczą tak pięknie kwitną praktycznie na okrągło jak przekwitną to nie obcinam pąki wypuszczają na tych samych pędach na wiosnę jak przekwitną wyciągam z ziemi obcinam martwe korzenie i dosypuję im kory i to wszystko nie chorują a jak pięknie wyglądają...

dodał: Renata 2014-03-30 13:04:58

Tytuł: pielegnacja

Na liscach mego storczyka jest kleista maz co mam robic

dodał: Dora 2014-04-07 18:38:42

Tytuł: odnośnie \"piękne kwitki\"

Metoda podana przez p. Renatę jest naprawdę bardzo skuteczna. Potwierdzam to i naprawdę polecam.Metoda p. Renaty i deko włożonego serca a kwiatki będą jak tralala :) Pozdrowienia dla p. Renaty

dodał: Gosia K 2014-04-26 22:22:17

Tytuł: Pielęgnacja storczyków

Witam, bardzo dziękuje za piękny i prosty artykuł o pielęgnacji storczyków. Mam jednak pytanie w jakim okresie najlepiej jest przesadzać rośliny?

dodał: Marcin 2014-10-28 12:00:52

Tytuł: storczyk - przesadzenie

Od 6 lat nie mogę swojego storczyka przesadzić do większej doniczki, ponieważ cały czas kwitnie /jeszcze są łodygi obsypane kwiatami, a już następna łodyga kwiatowa rośnie/ i tak jest "na okrągło"/. Z jednej strony mnie to bardzo cieszy/bo jest przepiękny i duży/, lecz z drugiej martwi....ponieważ biedak może wyczerpać swoje siły na dobre .

dodał: Basia 2015-01-11 18:32:21

Tytuł: pielęgnacje!!!

Czy storczyki można zraszać? Czy liście storczyków można zraszać z kwitnącymi kwiatami?

dodał: Julia 2015-03-31 19:46:49

Tytuł: storczyk uprawa polecam

mam 10 storczyków kwitną.troszkę serca.nawozu i sa piekne

dodał: ewa ogrodnik 2015-05-12 23:07:59


Tytuł:
Komentarz:
Imię:

Jaka to roślina

Bezpłatny biuletyn o kwiatach

Co to jest newsletter ?

Ile kwiatów doniczkowych posiadasz?

Nie posiadam roślin

Mniej niż 5

Od 6 do 10

Od 11 do 30

Od 31 do 100

Ponad 100

Zobacz wyniki

Kontakt z redakcją serwisu


Copyright © 2005 - 2015 SwiatKwiatow.pl

Zapisz się do naszego bezpłatnego biuletynu.

A będziesz otrzymywał informacje o uprawie roślin i kwiatów oraz pielęgnacji ogrodu. Kwiaty to Nasza pasja, którą chętnie się z tobą podzielimy.

Twój email::

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. [zamknij]