Szkodniki storczyków

Szkodniki storczyków

6 komentarzy

Piękno storczyków jest niepowtarzalne, dlatego miłośników tych roślin wciąż nam przybywa. Storczyki to arystokracja wśród roślin ozdobnych uprawianych m.in. w mieszkaniach. W sprzyjających warunkach i przy odpowiedniej pielęgnacji doskonale sobie radzą, ale przy błędnej uprawie, stają się słabe oraz podatne na choroby i szkodniki.

W przypadku pojawienia się niepożądanych gości należy podjąć konkretne działania, które nie tylko doprowadzą do eliminacji szkodników, ale także pozwolą w dużym stopniu ochronić storczyki przed kolejnym ich pojawieniem się.

Profilaktyka

Nie od dziś wiadomo, że profilaktyka to najlepszy sposób na choroby i szkodniki. Dzięki niej w dużym stopniu ograniczamy pojawienie się nieproszonych gości. W uprawie storczyków liczy się przede wszystkim odpowiednia pielęgnacja, zgodna z potrzebami danego gatunku oraz kwarantanna.

Kwarantanna – to czasowe odosobnienie nowo zakupionych roślin oraz tych co do których istnieje podejrzenie o nosicielstwo chorób bądź też obecność szkodników.

Tak więc  nim dołączymy nowo zakupioną roślinę do kolekcji przetrzymajmy ją profilaktycznie w odosobnionym miejscu i dokładnie obserwujmy. Kwarantanna powinna potrwać około trzy- cztery tygodnie. Jeżeli w tym okresie nie zaobserwujemy żadnych niepokojących zmian, wówczas dołączamy roślinę do kolekcji.

Szkodniki-  kilka uwag o gatunkach, biologii oraz zwalczaniu  najczęściej występujących szkodników,  stanowiących zagrożenie dla storczyków.


Uprawiając storczyki prędzej czy później może pojawić się problem ze szkodnikami. Do najczęściej występujących szkodników tej grupy roślin zaliczymy m.in:

    Mszyce
    Przędziorki
    Tarczniki
    Wełnowce
    Wciornastki
    Ziemiórki
    Ślimaki
    Mączliki
    Miseczniki
    Skoczogonki
    Krocionogi

Największą grupę stanowią szkodniki ssące, a więc te żywiące się sokiem roślinnym poprzez  nakłuwanie żywiciela np. przędziorki, mszyce. Ślimaki oraz gąsienice zaliczymy do szkodników, które obgryzają rośliny. Warto zaznaczyć, że ślimaki to problem storczyków uprawianych przede wszystkim w szklarniach. W warunkach domowych mogą być zawleczone wraz z nowo zakupionymi roślinami bądź w przypadku stosowania materiałów pozyskiwanych z lasu bądź też wystawania roślin na zewnątrz.
   

Szkodniki storczyków

Szkodniki storczyków

Mszyce

Tak jak w przypadku większości roślin mszyce to problem, który nie powinien być bagatelizowany i w przypadku pojawienia się pojedynczych szkodników należy natychmiast je eliminować. Mszyce bardzo szybko rozmnażają się, tak więc w krótkim czasie mogą doprowadzić do zahamowania wzrostu rośliny, zniekształceń, przebarwień itp. Są wektorami chorób wirusowych, a wydzielana rosa miodowa jest pożywką dla grzybów sadzakowych. Z pewnością nie można bagatelizować tego problemu. 

Mszyce pojawiają się przede wszystkim na młodych pędach,  liściach i pąkach kwiatowych.
   
Mszyce – to niewielkie pluskwiaki zazwyczaj o zielonym zabarwieniu, osiągające do około 3 mm długości. Występują w licznych koloniach, dlatego należy szybko je zwalczyć, aby kolonia nie zdołała się rozrosnąć i nie stała  zagrożeniem  dla innych roślin.

Pojawiają się niepostrzeżenie, a sprzyja im wysoka temperatura oraz zbyt suche powietrze. Do mieszkania mogą  dostać się przez otwarte okno oraz  nowo zakupione rośliny,  które nie poddane zostały kwarantannie.

Mszyce są widoczne, tak więc przy małej kolonii można je zwalczyć ręcznie, spłukać wodą bądź też zastosować środek owadobójczy.

Warto zauważyć, że mszyce stanowią poważne zagrożenie tylko przy dużej liczebności. W przypadku systematycznego monitorowania obecności szkodnika na roślinie z pewnością uchronimy storczyki przed tym zagrożeniem.

W ostatnim czasie coraz więcej mówi się o biologicznym zwalczaniu szkodników. Wykorzystanie organizmów pożytecznych, a konkretnie naturalnych wrogów szkodników nękających uprawiane przez nas rośliny sprawdzi się przy bardzo licznych nasadzeniach. W mieszkaniu ciężko przy pojedynczych egzemplarzach zapewnić równowagę pomiędzy szkodnikiem, a organizmem pożytecznym.

Naturalni wrogowie mszyc to m.in. biedronki, złotooki, a także pryszczarek mszycojad.

Poza mszycami żerującymi na liściach, pędach i pąkach, można  spotkać się z mszycami żerującymi w podziemnej części rośliny, a więc w korzeniach. O ich  obecności  świadczą m.in. marszczące się  liście. 

Przędziorki

Bardzo częstym problemem w uprawie roślin doniczkowych są przędziorki. Czasami atakują storczyki (przędziorek chmielowiec, przędziorek szklarniowiec) i tak jak w przypadku innych roślin mogą doprowadzić do znaczących szkód i osłabienia zaatakowanej rośliny. Żerując na spodniej stronie liścia nakłuwają go po czym wysysają soki. Na liściach możemy zaobserwować mozaikowate, żółte przebarwienia, a na spodniej stronie delikatną przędzę. Z czasem liście ulegają całkowitemu zżółknięciu i usychają.

Przędziorki  to niewielkie zielonkawe do czerwonych roztocza, których długość zazwyczaj nie przekracza jednego milimetra. Mało widoczne, dlatego też najczęściej o ich obecności dowiadujemy się, gdy pojawiają się pierwsze zmiany na roślinie. Stanowią zagrożenie w fazie larwalnej, a także w formie dorosłej. Są trudne w zwalczaniu, dlatego należy unikać towarzystwa roślin, które są podatne na te szkodniki np. bluszcz, difenbachia oraz palmy.

Pamiętajmy, że przędziorki preferują suche i ciepłe stanowiska, tak więc atakują rośliny uprawiane w pomieszczeniu, charakteryzującym się zbyt wysoką temperaturą, suchym powietrzem, niską wilgotnością. Osłabienie roślin sprzyja pojawieniu się tych niewielkich pajęczaków.

Walka ze szkodnikiem to przede wszystkim izolacja porażonej rośliny, dokładne wymycie liści, następnie zwiększenie wilgotności powietrza oraz obniżenie temperatury. Storczyka należy dobrze podlać, a następnie na dwa dni nakryć workiem foliowym. Naturalnym sprzymierzeńcem w walce z przędziorkami jest dobroczynek szklarniowy.

Przy masowym ataku przędziorków można zastosować środek o nazwie Provado Plus AE.  Pamiętajmy, aby zabieg powtórzyć po około 10 dniach. Środek nadaje się do zwalczania szkodników na roślinach doniczkowych uprawianych także w mieszkaniu.

czytaj dalej...

6 komentarzy

  1. Dodał: Gosia, Tytuł: Plany na liściach i kwiatach

    Na moich storczykach pojawiły się złote i brązowe plamy. Liście zaczynają schnąć, nawet kwiaty są pokryte plamkami. Na łodygach i nowych pędach zbierają się krople które wyglądają jak rosa. Co to jest i jak mogę to zwalczyć? Nie mam pojęcia jak pomóc tym kwiatom. Pomocy

  2. Dodał: Sylwia, Tytuł: ślimaki

    Na ślimaki jest jeszcze jeden sposób : koło doniczek postawić słoiczek z piwem, ślimaki lubią piwo na tyle żeby się w nim utopić.

  3. Dodał: magda, Tytuł: klejkie liscie pod spodem

    na lisciach nie widac zadnych szkodnikow a liscie od spodu na brzegach majo klejkie kuleczki.czym je zmyc

  4. Dodał: joanna, Tytuł: brązowe dziurki na liściach storczyków

    czym zwalczyć tę chorobę? na dużych zielonych zdrowych liściach kwitnących storczyków pojawiają się najpierw czrne wypukłe kropki a potem robi się dziura ok 3-4 mm średnicy jak je ratować bo to świństwo całe storczyki mi pożre

  5. Dodał: margrit, Tytuł: jak zlikwidowac mech ?

    Uwielbiam storczyki i mam ich dosc duzo :) Przeszlam juz z nimi plage welnowcow,misecznikow, ale doprowadzilam je do porzadku. Od jakiegos czasu w kilku doniczkach pojawil mi sie mech! Kilka ryzy juz wymienialam podloze, oczyszczalam korzenie, ale po jakims czasie mech znowu sie pojawia :/ Czy jest na to jakas skuteczna metoda? prosze o porade :)

  6. Dodał: Janek, Tytuł: Brązowe plamy na listkach dendrobium

    Witam.Na listkach mojego dendrobium nobile pojawiły się brązowe plamki brązowe na przelot.Czy to jakaś choroba.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: