Szkodniki storczyków

Szkodniki storczyków

6 komentarzy

Tarczniki

Uprawiając m.in. Dendrobium, Phalaenopsis, Cattleya powinniśmy uważać na tarcznika oleandrowca, który żerując na liściach doprowadza do zahamowania wzrostu rośliny, uszkadza liście, które zaczynają żółknąć i zasychać. Szkodnik żeruje przede wszystkim na spodniej stronie liści, a także pędach kwiatowych.

Tarcznik oleandrowiec zaliczany jest do czerwców. Szkodnik ze względu na swój charakterystyczny wygląd możne być łatwo rozpoznany. Samice wraz z jajami i larwami kryją się pod wypukłą,   żółtawą tarczką. Żywiąc się sokiem roślinnym doprowadzają do uszkodzeń rośliny. Średnica tarczki dochodzi nawet do ponad 2 mm.

Roślina zaatakowana przez tarczniki staje się podatna na atak grzybów sadzakowych !

Pojawieniu się tarczników sprzyja ciepło i suche powietrze. Do mieszkania najczęściej zostają zawleczone wraz z innymi roślinami. Pamiętajmy, że tarczniki to szkodniki wielu roślin, które bardzo chętnie uprawiamy w naszych domach np. oleandry czy też palmy.

Zwalczanie chemiczne tarczników jest bardzo utrudnione, ponieważ kryją się one pod tarczką.

Warto monitorować rośliny, aby ustrzec się przed zbytnim rozmnożeniem się tarczników. Przy małej populacji o wiele łatwiej jest je całkowicie zlikwidować. Dobrym sposobem jest naniesienie na tarczkę oleju nawet jadalnego. Po kilku dniach zmywamy olej i usuwamy szczoteczką tarczkę i martwe szkodniki, które ulegają uduszeniu.

Innym sposobem jest także ręczne usunięcie tarczników, a następnie wyczyszczenie rośliny szczotką bądź gąbką z użyciem wody z mydłem.

Jeżeli powyższe sposoby nie poskutkują wówczas należy zastosować środek chemiczny, a najliczniej zaatakowane części rośliny można odciąć.

Szkodniki storczyków

Szkodniki storczyków

Wełnowce

W okresie grzewczym przy osłabieniu roślin, bardzo łatwo o wełnowce. W miejscu żerowania pojawiają się żółte plamy, przy masowym występowaniu doprowadzają do zasychania liści. Dochodzi do zniekształceń oraz zahamowania wzrostu rośliny.

Wełnowce- czerwce zaliczane do uporczywych szkodników roślin doniczkowych. Nie tak łatwo z nimi walczyć, ale przy konsekwencji i systematyczności, uda się je poskromić. Osiągają niewielkie rozmiary, a przy tym są bardzo charakterystyczne. Ukrywają się pod wełniastymi tarczkami i wysysają soki roślinne.

Wełnowce żerują zazwyczaj na spodniej stronie liści oraz w górnej części bulwy.

Tak jak wspomniałem zwalczanie wełnowców zwłaszcza przy masowym występowaniu jest bardzo trudne. Nieliczne owady można usunąć mechanicznie przy pomocy szczoteczki, a miejsce po szkodniku przecieramy alkoholem. Przy masowym ataku nie obędzie się bez zastosowania środka chemicznego. Można skorzystać z środka o nazwie Provado Combi Pin, Actellic 500 EC. Pamiętajmy, że oprysk należy powtórzyć.

czytaj dalej...

6 komentarzy

 1. Dodał: Gosia, Tytuł: Plany na liściach i kwiatach

  Na moich storczykach pojawiły się złote i brązowe plamy. Liście zaczynają schnąć, nawet kwiaty są pokryte plamkami. Na łodygach i nowych pędach zbierają się krople które wyglądają jak rosa. Co to jest i jak mogę to zwalczyć? Nie mam pojęcia jak pomóc tym kwiatom. Pomocy

 2. Dodał: Sylwia, Tytuł: ślimaki

  Na ślimaki jest jeszcze jeden sposób : koło doniczek postawić słoiczek z piwem, ślimaki lubią piwo na tyle żeby się w nim utopić.

 3. Dodał: magda, Tytuł: klejkie liscie pod spodem

  na lisciach nie widac zadnych szkodnikow a liscie od spodu na brzegach majo klejkie kuleczki.czym je zmyc

 4. Dodał: joanna, Tytuł: brązowe dziurki na liściach storczyków

  czym zwalczyć tę chorobę? na dużych zielonych zdrowych liściach kwitnących storczyków pojawiają się najpierw czrne wypukłe kropki a potem robi się dziura ok 3-4 mm średnicy jak je ratować bo to świństwo całe storczyki mi pożre

 5. Dodał: margrit, Tytuł: jak zlikwidowac mech ?

  Uwielbiam storczyki i mam ich dosc duzo :) Przeszlam juz z nimi plage welnowcow,misecznikow, ale doprowadzilam je do porzadku. Od jakiegos czasu w kilku doniczkach pojawil mi sie mech! Kilka ryzy juz wymienialam podloze, oczyszczalam korzenie, ale po jakims czasie mech znowu sie pojawia :/ Czy jest na to jakas skuteczna metoda? prosze o porade :)

 6. Dodał: Janek, Tytuł: Brązowe plamy na listkach dendrobium

  Witam.Na listkach mojego dendrobium nobile pojawiły się brązowe plamki brązowe na przelot.Czy to jakaś choroba.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: