Kroton (Codiaeum) kwiat dla każdego

Kroton (Codiaeum) kwiat dla każdego

Skomentuj artykuł

Kroton, a właściwie trójskrzyn lub kodieum, jest jedną z najbardziej dekoracyjnych liściastych roślin pokojowych. Jego środowiskiem naturalnym są wyspy Polinezji, Moluki i półwyspu Malajskiego. Należy on do rodziny wilczomleczowatych, która obejmuje 16 gatunków krzewów. Największą popularnością cieszy się w szczególności trójskrzyn pstry (Codiaeum variegatum), o wspaniałych, barwnych liściach. Jego popularna nazwa handlowa – kroton - może być myląca, bowiem sugeruje, że roślina zalicza się do rodzaju Croton, który również należy do rodziny wilczomleczowatych, a spotykany jest w całej strefie równikowej. Trójskrzyn pstry w Europie pojawił się w XIX wieku.

Kroton jest krzewem o wieczniezielonych liściach, które są jego główną ozdobą. Zachwycają one różnorodnością kształtów. Mogą być: długie, krótkie, wąskie, klapowane, mogą mieć gładkie lub pofalowane brzegi, być spiralnie wykręcone, skórzaste i błyszczące. Często są też nakrapiane, paskowane lub mają kolorowe unerwienie. Liście te mają także różne zabarwienie, a u niektórych odmian zmienia się ono wraz z wiekiem. Starsze krotony wykształcają zimą niepozorne, kremowe, niepachnące kwiaty osadzone na pędach mierzących 10-12 cm. W uprawie pokojowej rośliny te dorastają do ok. 1 m wysokości. Co roku pędy mogą przyrastać o 20-25 cm.


Wśród różnych odmian można wyróżnić na przykład:

 "Aucubifolium" 

Liście eliptyczne i błyszczące, pokryte jasnozielonymi kropkami.

"Bruxellense" 

Szerokie, mieczowate liście, które najpierw są brązowe, z wiekiem przebarwiają się na czerwono.  Unerwienie barwy żółtej.

"Craigii" 

Liście mocno wcięte, trójklapowe, jasnozielone z żółtym unerwieniem.

"Fascination" 

Podłużne liście z marmurkowym wzorem w kolorach zielonym, czerwonym i pomarańczowym.

"Gloriosum superbum" 

Szerokie, lekko pofalowane liście koloru zielonego. Unerwienie i brzegi liści są żółte.

"Imperialis" 

Eliptyczne, żółte liście z czerwonymi brzegami i zielonym unerwieniem.

"Punctatum aureum" 

 

Długie, lancetowate, wąskie i błyszczące liście o ciemnozielonej barwie, pokryte żółtymi kropkami.


"Reidii" 

Podłużne, owalne liście o zielonej podstawie. U starszych roślin liście mają żółtawy, czerwonawy lub różowoczerwony odcień. Wyraźne unerwienie ma barwę pomarańczową lub czerwoną.

"Spirale" 

Wąskie, wielokolorowe liście – zielone, czerwone lub żółte w najróżniejszych kombinacjach. Swoją nazwę odmiana ta zawdzięcza silnie spiralnie skręconym liściom.

Kroton - Codiaeum

Kroton - Codiaeum

Uprawa

Kroton uchodzi za roślinę kapryśną, jednak uroda jego pięknych liści sprawia, że warto jest poświęcić mu nieco więcej uwagi podczas pielęgnacji.

Kroton - Codiaeum

Kroton - Codiaeum

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: