Newsletter serwisuUkorzenianie roślin

Wiele roślin ozdobnych  można rozmnożyć wegetatywnie. Sadzonki pędowe, a czasami także liściowe ukorzeniamy w odpowiednich warunkach. W zależności od gatunku, ukorzenianie może być mniej lub bardziej efektywne.

Ukorzenianie fragmentów roślin ozdobnych jest bardzo popularne i pozwala uzyskać wiele nowych roślin, powtarzających cechy rośliny matecznej. Ukorzenione sadzonki możemy wykorzystać w ogrodzie bądź też przeznaczyć na wymianę. Ukorzenianie dużych ilości sadzonek jest dobrym rozwiązaniem jeżeli w planach mamy posadzenie żywopłotu. Samodzielne uzyskanie dużej liczby sadzonek jest dużą oszczędnością.

Ukorzenianie roślin uprawianych w ogrodzie

Rośliny ozdobne uprawiane w ogrodzie możemy rozmnożyć poprzez:

Sadzonki zdrewniałe- mimo, że tego typu sadzonki nie ukorzeniają się szybko, są często wykorzystywane przy rozmnażaniu wielu drzew, krzewów ozdobnych, a także owocowych. Bezlistne sadzonki pobieramy od późnej jesieni i zależnie od możliwości, przechowujemy na zewnątrz w inspekcie, zadołowane w piasku i okryte bądź w chłodziarce. Na sadzonki wybieramy zdrowe, zdrewniałe pędy jednoroczne. Sadzonka powinna mieć około 15- 30 cm długości, górne cięcie skośne, pół centymetra nad pąkiem, a dolne poziome, co ma na celu także łatwe określenie, gdzie jest dół, a gdzie góra sadzonki. Następnie dolną część sadzonki zanurzamy w ukorzeniaczu. Oznaczone sadzonki najlepiej przechowywać w licznych wiązkach.

Biopon ukorzeniaczBros ukorzeniacz

                    BIOPON - nawóz ukorzeniający                          BROS - sukuteczne ukorzenianie roślin

Wiosną w zacisznym miejscu, w ogrodzie, w podłożu z dużym udziałem próchnicy, za pomocą szpadla robimy rowek w którym w luźniejszych odstępach (15- 30 cm) umieszczamy sadzonki w taki sposób, aby jeden pąk wystawał ponad podłoże. Sadzonki przysypujemy podłożem, ugniatamy i podlewamy. W okresie jesiennym sadzonki będą już ukorzenione, przy czym należy o nie zadbać w okresie zimy, a więc zabezpieczyć. W przypadku sadzonkowania w donicy, ukorzenione sadzonki najlepiej przetrzymać w zabezpieczonym przed mrozem pomieszczeniu.

Wybrane rośliny drzewiaste, które można rozmnożyć poprzez sadzonki zdrewniałe

Nazwa polska

Nazwa łacińska

Krzewuszka

Weigela

Lilak

Syringa

Dereń

Cornus

Bez czarny

Sambucus nigra

Wierzba

Salix

Forsycja

Forsythia

Hortensja

Hydrangea

Ligustr

Ligustrum

Tawuła van Houtte’a

Spiraea vanhouttei

Śnieguliczka

Symphoricarpos

Róża

Rosa

Winorośl

Vitis

Wiciokrzew

Lonicera

Porzeczka

Ribes

Topola

Populus

Sadzonki półzdrewniałe- pobieramy je w drugiej połowie lata, kiedy to młode przyrosty zaczynają twardnieć, a więc stają się półzdrewniałe. Poprzez sadzonki półzdrewniałe rozmnażamy drzewa i krzewy. Sadzonka może być pobrana z tzw. piętką, a więc kawałkiem drewna bądź też bez piętki. Długość sadzonki powinna wynieść do około 15 cm długości. Cięcie przeprowadzamy około 0,5 cm pod węzłem. Następnie usuwamy dolne liście, zanurzamy nasadę sadzonki w ukorzeniaczu, a następnie umieszczamy w przepuszczalnym podłożu. Aby utrzymać należytą wilgoć, należy sadzonki okryć folią bądź przykryć dużą butelką plastikową bez dna. Ukorzeniające się sadzonki powinny być osłonięte przed bezpośrednim nasłonecznieniem. Pamiętajmy, aby utrzymywać delikatnie wilgotne podłoże, nie mokre! Ukorzenione sadzonki okres zimy muszą spędzić w jasnym i zabezpieczonym przed mrozem pomieszczeniu, dopiero w roku następnym będzie można je posadzić na miejsce stałe.

Ukorzenianie roślin

 

Ukorzenianie roślin

Wybrane gatunki roślin rozmnażane poprzez sadzonki półzdrewniałe: m.in. iglaki, forsycja, żylistek, porzeczki, derenie i wiele innych.

Sadzonki zielne jak sama nazwa wskazuje to sadzonki, które jeszcze nie zdrewniały, a więc muszą zostać pobrane odpowiednio wcześnie- w drugiej połowie wiosny. Tego typu sadzonki po pobraniu od razu powinny być sadzonkowane, tak więc jeszcze przed pobraniem należy przygotować podłoże, charakteryzujące się dużą przepuszczalnością- mieszanka torfu z piaskiem (1:1) bądź z perlitem, przy większym jego udziale. Sadzonki powinny mieć długość około 10 cm. Sadzonka powinna posiadać 2- 4 węzły. Przed sadzeniem powinny trochę pobyć w pojemniku z wodą. Następnie odcinamy zbędne liście,  zanurzamy w ukorzeniaczu i dopiero wówczas do pojemnika z podłożem. Pojemnik nakrywamy folią bądź butelką plastikową bez dna. Po ukorzenieniu się sadzonki, hartujemy ją poprzez kilkudniowe uchylenie nakrycia.

Ukorzenianie roślin

 

Ukorzenianie roślin

Ukorzenianie roślin uprawianych w mieszkaniu

Rośliny ozdobne uprawiane w mieszkaniu także warto rozmnażać poprzez sadzonkowanie. Pamiętajmy, że sadzonkowanie można przeprowadzić wykorzystując m.in.

Sadzonki wierzchołkowe- ścinamy je poziomo, pół centymetra pod węzłem. Sadzonka powinna posiadać do trzech węzłów. Do roślin, które możemy rozmnożyć tym sposobem należą m.in. abutilion mieszańcowy, abutilion płożący, abutilion plamisty, akacja uzbrojona, pokrzywiec szorstkowłosy, eonium drzewiaste, eschynantus wspaniały, afelandra stercząca, cissus australijski, begonia koralowa, begonia zimowa, cissus różnobarwny, cissus prążkowany, begonia bulwiasta, begonia piłkowana, browalia okazała, kalanchoe zwisajaca, limekwat, trójskrzyn pstry, grubosz szkarłatny, grubosz owalny, krosandra lejkowa, ktenante, epipremnum, wilczomlecz trójżebrowy, fikus beniamiński, fitonia.

Sadzonki pędowe- pozyskuje się z roślin, charakteryzujących się długimi pędami. Sadzonka powinna posiadać do trzech liści. Do roślin doniczkowych, które możemy rozmnożyć poprzez sadzonki pędowe należą m.in. kolumna okazała, kolumna szorstka, kolumna drobnolistna, grubosz skalny, ginura, bluszcz, róża hińska, hoja, jaśmin wielokwiatowy, dipladenia wielkokwiatowa, maranta, mikania potrójna, pilea, plektrantus, scindapsus, rozchodnik Morgana, starzec Herreiana, stefanotis bukietowy, syngonium, trzykrotka.

Ukorzenianie roślin

 

Ukorzenianie roślin

Sadzonki z pnia- sadzonkę stanowi bezlistny fragment pnia, długości około 15- 30 cm, który do połowy umieszczamy w podłożu. Nie pomylmy górnego końca z dolnym, ponieważ odwrotne posadzenie sadzonki zakończy się niepowodzeniem. Rośliny, które rozmnażamy korzystając z tego sposobu to m.in. dracena, juka, difenbachia.

Sadzonki liściowe-  sadzonkę stanowi liść z ogonkiem, który umieszcza się w podłożu, tak aby nasada liścia stykała się z podłożem. Rośliny ozdobne, które możemy rozmnożyć tym sposobem to m.in.  eszeweria, peperomia, sępolia, zamiokulkas, grubosz.

Sadzonka z fragmentów liścia – takim sposobem możemy rozmnożyć m.in. sansewierie, skrętnika, syningię i wiele innych roślin. Zdrowy liść należy podzielić na fragmenty, które ukorzenia się w przepuszczalnym i wilgotnym podłożu.

Rozmnażanie poprzez podział liścia na przykładzie sansewierii

Zdrowy liść dzielimy na kilkucentymetrowe odcinki 5- 8 cm długości, po czym pionowo sadzimy w przepuszczalne podłoże. Uważajmy, aby odpowiednio posadzić sadzonkę, a więc miejsce cięcia w ukorzeniaczu, umieszczamy w podłożu.

Rozmnażanie poprzez podział liścia na przykładzie skrętnika

Zdrowy liść dzielimy na pół, tnąc go ostrym nożem wzdłuż nerwu, nerw usuwamy , możemy także oba krańce sadzonki przyciąć, a następnie sadzonki umieszczamy w przepuszczalnym podłożu. Podczas ukorzeniania się sadzonek, powinna być  odpowiednia temperatura, a także wilgotność. Z pewnością przy tego typu rozmnażaniu, sprawdzi się miniszklarenka.

Ukorzenianie roślin

 

Ukorzenianie roślin

Ukorzenianie roślin uprawianych na balkonie

Wiele gatunków roślin uprawianych na balkonie oraz tarasie można rozmnożyć poprzez sadzonkowanie. Sadzonkowanie to duża oszczędność, tak więc  rozmnażanie wegetatywne jest powszechnie stosowanym sposobem samodzielnego rozmnażania roślin balkonowych. Przykładem rośliny, którą bardzo często rozmnaża się poprzez sadzonki jest pelargonia. W zasadzie możemy ją przezimować dwukrotnie, ale z każdym sezonem roślina staje się coraz mniej dekoracyjna. Sadzonki  rośliny pobiera się późnym latem bądź wiosną  i ukorzenia w przepuszczalnym podłożu.

Wybrane gatunki roślin balkonowych rozmnażane poprzez sadzonki

 

Nazwa rośliny

 Uczep rózgowaty – Bidens ferulifolia

 Fuksja – Fuchsia

 Pelargonia- Pelargonium

 Niecierpek – Impaties

 Bakopa- Sutera diffusus

 Alonsoa

 Torenia

 Scewola- Scaevola

 Lantana

 Osteospermum

 Pantofelnik całolistny- Calceolaria integrifolia

 Szałwia lekarska w odmianie – Salvia officinalis

 Werbena - Verbena

 Plektrantus - Plectranthus

 Koleus

 Gnafalium – Gnaphalium lanatum

Przy ukorzenianiu sadzonek zielnych przydatne są miniszklarenki, choć nakrycie pojemnika folią, także stanowi sprawdzony sposób. Sadzonki pobieramy wyłącznie z pełni zdrowych roślin matecznych. Dana sadzonka powinna posiadać do trzech węzłów. Sadzonki możemy ukorzeniać w temperaturze pokojowej. Podłoże powinno być odkażone, mocno przepuszczalne ( np. mieszanka piasku z torfem 1:1). W celu pobudzenia sadzonek do wytworzenia korzeni oraz ochrony przed patogenami, stosujemy specjalistyczne ukorzeniacze. Odpowiedni moment na pobranie sadzonek to przede wszystkim wczesna wiosna.

Uwagi końcowe

 

Ukorzenianie roślin, zależnie od gatunku może być zróżnicowane.  Pamiętajmy, że część gatunków doskonale ukorzenia się poprzez sadzonki wierzchołkowe umieszczone w wodzie ( m.in. koleus, scindapsus, peperomia, niecierpek). Do wody można dodać węgiel drzewny.

Tekst: Grzegorz Bogucki


Oceń artykuł:
przetwarzam....
4.79 / 28 razy ocenianyKomentarze do tego artykułu:


Tytuł:
Komentarz:
Imię:

Jaka to roślina

Bezpłatny biuletyn o kwiatach

Co to jest newsletter ?

Moje ulubione cebulowe kwiaty wiosenne to:

Krokusy

Szafirki

Tulipany

Hiacynty

Narcyzy

Zobacz wyniki

Kontakt z redakcją serwisu


Copyright © 2005 - 2015 SwiatKwiatow.pl

Zapisz się do naszego bezpłatnego biuletynu.

A będziesz otrzymywał informacje o uprawie roślin i kwiatów oraz pielęgnacji ogrodu. Kwiaty to Nasza pasja, którą chętnie się z tobą podzielimy.

Twój email::

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. [zamknij]