Magnolia -Betty

Magnolia -Betty

2 komentarzy

Magnolie to jedne z najpiękniej kwitnących roślin, uprawianych w ogrodach. Wiosną drzewa bądź krzewy pokrywają się pięknymi kwiatostanami, zmiennymi, zależnie od odmiany. Te wyjątkowe rośliny, zazwyczaj osiągają spore rozmiary, ale w sprzedaży można nabyć mieszańce, które sprawdzą się także w niewielkim ogrodzie. Jedną z polecanych odmian jest odmiana „Betty”.

W każdym ogrodzie powinna znaleźć się pięknie kwitnąca magnolia. Ojczyste siedliska magnolii to Ameryka oraz Azja Wschodnia. Wyróżniamy ponad 100 gatunków tych roślin, z których wiele stało się powszechnie uznanymi roślinami ozdobnymi, spotykanymi w otaczających nas ogrodach.

Wśród magnolii, na które warto zwrócić uwagę znajduje się niewysoka magnolia gwiaździsta (Magnolia stellata). Japońska piękność, kwitnie już w marcu, zachwycając gwiaździstymi kwiatami. Kolejnym gatunkiem, także pochodzącym z Azji jest magnolia japońska (Magnolia kobus) o kwiatach bardziej białych, wykazująca się dobrą morozoodpornością.

Z innych magnolii warto wymienić magnolię drzewiastą (Magnolia acuminata), magnolię wielkokwiatową (Magnolia grandiflora), magnolię purpurową (Magnolia liliiflora), magnolię parasolowatą (Magnolia tripetala), magnolię nagą (Magnolia denudata).

W sprzedaży królują mieszańce m.in. magnolia  pośrednia (Magnolia x soulangeana) oraz liczne odmiany.

Mieszańce De Vosa i Kosara („Osiem małych dziewczynek”)

Magnolia „Betty” jest jedną z ośmiu odmian, powstałych w drugiej połowie  XX w. nazwane żeńskimi imionami. Większość z nich to bardzo popularne odmiany magnolii uprawiane w ogrodach.

Czy wiesz że …

Odmiana „Betty” powstała w Stanach Zjednoczonych, a konkretnie w Waszyngtonie w National Arboretum. Jest mieszańcem Magnolia liliiflora „Nigra” oraz Magnolia stellata „Rosea”.

Wspomniane odmiany to:

•    „Randy”
    „Jane”
•     „Betty”
•     „Pinkie”
•     „Susan”
•     „Ricki”
•     „Ann”
•     „Judy”

Wszystkie odmiany charakteryzują się mniejszymi rozmiarami, krzewiastym pokrojem. Do najpopularniejszych odmian zaliczymy „Betty”, „Susan” oraz „Randy”.

Magnolia „Betty”

Magnolia „Betty”

Budowa

Odmiana „Betty” ma formę krzewu bądź niewielkiego drzewka, osiąga do około 3-4 m wysokości oraz podobną szerokość.  Charakteryzuje się zaokrąglonym pokrojem. Liście jasnozielone, osiągające do ponad 10 cm długości, kwiaty ukazują się na przełomie kwietnia i maja. Pojedyncze, duże nawet do 20 cm średnicy. Barwa kwiatów purpurowa(ciemny róż), zwłaszcza na zewnętrznej stronie, od wewnątrz barwa dużo jaśniejsza.

Stanowisko

Magnolia „Betty” preferuje stanowisko słoneczne do półcienistego, koniecznie ciepłe i zaciszne. Nie można jej uprawiać na wietrznym stanowisku. Podłoże o odczynie lekko kwaśnym, próchnicze, zasobne, przepuszczalne oraz umiarkowanie wilgotne.

Magnolia „Betty”

Magnolia „Betty”

Zasady uprawy

Sadzonkę magnolii „Betty” najlepiej nabyć w renomowanej szkółce bądź centrum ogrodniczym. Ze względu na uprawę w pojemnikach, możemy ją sadzić przez większą część roku, ale nie za późno, ponieważ młode rośliny narażone są na przemarzanie. Warto posadzić ją wiosną, wówczas, roślina będzie miała czas na aklimatyzację w nowym miejscu i do zimy zdąży się dobrze ukorzenić.

czytaj dalej...

2 komentarzy

  1. Dodał: Alicja, Tytuł: Przycięcie

    Moja magnolia jest zbyt obszerna. Chcę ją przyciąć. Kiedy i jak to zrobić? Dodam, że kwitnie obficie wiosną i słabo w sierpniu.

  2. Dodał: Karolina, Tytuł: WSPANIAŁE MAGNOLIE

    Wspaniałe te magnolie. W ogrodzie mam magnolię liliflora "nigra". To wg mnie najpiękniejsza odmiana magnolii, polecam ją wszystkim.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także