Magnolia -Betty

Magnolia -Betty

2 komentarzy

Magnolię sadzimy na wcześniej przygotowane stanowisko, odchwaszczone, charakteryzujące się lekko kwaśnym podłożem. Podłoże można wymieszać z kwaśnym torfem. Dla poprawy jakości podłoża można dodać kompostu.

Roślina wymaga ściółkowania. Warto wykorzystać rozdrobnioną korę sosnową, którą rozsypujemy w takiej ilości, aby warstwa kory miała min. 5 cm grubości.

 

Magnolia „Betty”

Magnolia „Betty”

W razie potrzeby roślinę można palikować.

Przy pielęgnacji magnolii bardzo ważną kwestią jest wilgotność, dlatego też nie możemy dopuścić do przesuszenia bryły korzeniowej. Próchnicze podłoże lepiej magazynuje i utrzymuje wilgotność, dlatego przy zbyt piaszczystym podłożu niezbędne będzie jego wzbogacenie np. kompostem. Kompost jako nawóz organiczny doskonale sprawdza się i zdecydowanie poprawia jakość podłoża, które staje się bardziej chłonne, podłoże jest dłużej wilgotne, a składniki pokarmowe nie są narażone na łatwe wymycie z podłoża.

Pamiętajmy o tym, że system korzeniowy magnolii jest płytki, stąd problem z łatwą utratą wilgotności. Poza tym uważamy, aby podczas spulchniania podłoża nie uszkodzić korzeni. Ewentualne chwasty najlepiej usuwać ręcznie.

Ważnym zabiegiem jest nawożenie. Stosujemy wieloskładnikowe nawozy dla roślin kwasolubnych. Stosujemy je zgodnie z zaleceniami, nie przesadzając jednak, a ostatnią dawkę nawozu można zastosować w lipcu.

Magnolie nie wymagają cięcia, nie lubią przesadzania, a młode rośliny należy okrywać np. agrowłókniną. Nasadę rośliny kopczykujemy stosując np. kompost czy też wióry.

Magnolia „Betty”

Magnolia „Betty”

Problemy

Odmiana wykazująca wytrzymałość na mrozy, jednak może przemarzać, zwłaszcza młode rośliny oraz te, posadzone na zbyt wietrznych stanowiskach.

Jeżeli nie zapewnimy roślinie dostatecznie kwaśnego podłoża, może pojawić się chloroza, choroba fizjologiczna. Objawia się żółknięciem liści, zahamowaniem wzrostu, a także zamieraniem rośliny. Koniecznie należy utrzymać odpowiednią kwasowość podłoża, aby posiadać pięknie rozrastającą się i kwitnącą magnolię.

Osłabiona roślina może zostać porażona przez mszyce oraz przędziorki. W przypadku pojawienia się szkodników, należy natychmiast przystąpić do ich zwalczania.

Zastosowanie

Niską „Betty” można uprawiać w różnorodnych ogrodach od tych niewielkich do bardzo dużych. Z pewnością nie może jej zabraknąć w ogrodach przydomowych, a także na działkach oraz zieleni miejskiej.

Warto podkreślić, że magnolia najpiękniej prezentuje się jako soliter, na tle trawnika. Wymaga więcej przestrzeni, ponieważ tylko wówczas będzie zachwycać pełnią swej dekoracyjności.

Tekst: Grzegorz Bogucki

czytaj dalej...

2 komentarzy

  1. Dodał: Alicja, Tytuł: Przycięcie

    Moja magnolia jest zbyt obszerna. Chcę ją przyciąć. Kiedy i jak to zrobić? Dodam, że kwitnie obficie wiosną i słabo w sierpniu.

  2. Dodał: Karolina, Tytuł: WSPANIAŁE MAGNOLIE

    Wspaniałe te magnolie. W ogrodzie mam magnolię liliflora "nigra". To wg mnie najpiękniejsza odmiana magnolii, polecam ją wszystkim.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także