Ukorzenianie roślin

Ukorzenianie roślin

Skomentuj artykuł

Wiele roślin ozdobnych  można rozmnożyć wegetatywnie. Sadzonki pędowe, a czasami także liściowe ukorzeniamy w odpowiednich warunkach. W zależności od gatunku, ukorzenianie może być mniej lub bardziej efektywne.

Ukorzenianie fragmentów roślin ozdobnych jest bardzo popularne i pozwala uzyskać wiele nowych roślin, powtarzających cechy rośliny matecznej. Ukorzenione sadzonki możemy wykorzystać w ogrodzie bądź też przeznaczyć na wymianę. Ukorzenianie dużych ilości sadzonek jest dobrym rozwiązaniem jeżeli w planach mamy posadzenie żywopłotu. Samodzielne uzyskanie dużej liczby sadzonek jest dużą oszczędnością.

Ukorzenianie roślin uprawianych w ogrodzie

Rośliny ozdobne uprawiane w ogrodzie możemy rozmnożyć poprzez:

Sadzonki zdrewniałe- mimo, że tego typu sadzonki nie ukorzeniają się szybko, są często wykorzystywane przy rozmnażaniu wielu drzew, krzewów ozdobnych, a także owocowych. Bezlistne sadzonki pobieramy od późnej jesieni i zależnie od możliwości, przechowujemy na zewnątrz w inspekcie, zadołowane w piasku i okryte bądź w chłodziarce. Na sadzonki wybieramy zdrowe, zdrewniałe pędy jednoroczne. Sadzonka powinna mieć około 15- 30 cm długości, górne cięcie skośne, pół centymetra nad pąkiem, a dolne poziome, co ma na celu także łatwe określenie, gdzie jest dół, a gdzie góra sadzonki. Następnie dolną część sadzonki zanurzamy w ukorzeniaczu. Oznaczone sadzonki najlepiej przechowywać w licznych wiązkach.

Biopon ukorzeniaczBros ukorzeniacz

                    BIOPON - nawóz ukorzeniający                          BROS - sukuteczne ukorzenianie roślin

Wiosną w zacisznym miejscu, w ogrodzie, w podłożu z dużym udziałem próchnicy, za pomocą szpadla robimy rowek w którym w luźniejszych odstępach (15- 30 cm) umieszczamy sadzonki w taki sposób, aby jeden pąk wystawał ponad podłoże. Sadzonki przysypujemy podłożem, ugniatamy i podlewamy. W okresie jesiennym sadzonki będą już ukorzenione, przy czym należy o nie zadbać w okresie zimy, a więc zabezpieczyć. W przypadku sadzonkowania w donicy, ukorzenione sadzonki najlepiej przetrzymać w zabezpieczonym przed mrozem pomieszczeniu.

Wybrane rośliny drzewiaste, które można rozmnożyć poprzez sadzonki zdrewniałe

Nazwa polska

Nazwa łacińska

Krzewuszka

Weigela

Lilak

Syringa

Dereń

Cornus

Bez czarny

Sambucus nigra

Wierzba

Salix

Forsycja

Forsythia

Hortensja

Hydrangea

Ligustr

Ligustrum

Tawuła van Houtte’a

Spiraea vanhouttei

Śnieguliczka

Symphoricarpos

Róża

Rosa

Winorośl

Vitis

Wiciokrzew

Lonicera

Porzeczka

Ribes

Topola

Populus

Sadzonki półzdrewniałe- pobieramy je w drugiej połowie lata, kiedy to młode przyrosty zaczynają twardnieć, a więc stają się półzdrewniałe. Poprzez sadzonki półzdrewniałe rozmnażamy drzewa i krzewy. Sadzonka może być pobrana z tzw. piętką, a więc kawałkiem drewna bądź też bez piętki. Długość sadzonki powinna wynieść do około 15 cm długości. Cięcie przeprowadzamy około 0,5 cm pod węzłem. Następnie usuwamy dolne liście, zanurzamy nasadę sadzonki w ukorzeniaczu, a następnie umieszczamy w przepuszczalnym podłożu. Aby utrzymać należytą wilgoć, należy sadzonki okryć folią bądź przykryć dużą butelką plastikową bez dna. Ukorzeniające się sadzonki powinny być osłonięte przed bezpośrednim nasłonecznieniem. Pamiętajmy, aby utrzymywać delikatnie wilgotne podłoże, nie mokre! Ukorzenione sadzonki okres zimy muszą spędzić w jasnym i zabezpieczonym przed mrozem pomieszczeniu, dopiero w roku następnym będzie można je posadzić na miejsce stałe.

Ukorzenianie roślin

 

Ukorzenianie roślin

Wybrane gatunki roślin rozmnażane poprzez sadzonki półzdrewniałe: m.in. iglaki, forsycja, żylistek, porzeczki, derenie i wiele innych.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie