Wełnowce (Wełnowcowate) Pseudo

Wełnowce (Wełnowcowate) Pseudo

2 komentarzy

W uprawie roślin domowych i szklarniowych częstym problemem są pojawiające się szkodniki, a wśród nich czerwce. Zaliczamy do nich misecznikowate, tarcznikowate, a także tytułowe wełnowcowate. Żywiące się sokiem roślinnym, stanowią poważne zagrożenie dla roślin. Wełnowce mogą wystąpić także na innych roślinach ozdobnych, drzewach oraz krzewach.

Wełnowce zaliczane są do pluskwiaków równoskrzydłych (Homoptera). Razem z misecznikami (Lecaniidae) oraz tarcznikami (Diaspididae) tworzą nadrodzinę, określaną jako czerwce (Coccoidea).
   
Budowa wełnowców

Wełnowce to niewielkie szkodniki, osiągające do kilku milimetrów długości. Łatwe do zauważania ze względu na pokrycie biało- szarym woskowym nalotem- niteczkami, przypominającym kłębki waty. Szkodniki skryte pod woskową „pierzyną”  bardzo szybko się rozmnażają. Ciało wełnowca jest miękkie, segmentowe, samce zazwyczaj uskrzydlone.

Wybrane gatunki

•    Wełnowiec szklarniowiec
    Wełnowiec cytrusowec
•    Wełnowiec bukowiec

Objawy żerowania

Obecność wełnowców objawia się zahamowaniem wzrostu rośliny, żółknięciem, zasychaniem,  opadaniem liści, a w skrajnych przypadkach zamieraniem całych roślin.     Bardzo często żerują w okolicy głównych nerwów, na spodniej stronie liści, a także na łodygach. Poza tym wydzielają tzw. rosę miodową, która jest pożywką dla grzybów sadzakowych.

Wybrane gatunki roślin podatnych na wełnowce

Wełnowce to podstawowe szkodniki roślin ozdobnych, bardzo często atakują rośliny uprawiane  w domu oraz szklarni.

Do roślin podatnych na wełnowce należą m.in. zaślaz mieszańcowy, głowa starca, Acacia paradoxa, adiantum klinowate, hoja, lipka pokojowa, stefanotis, graptopetalum piękne, męczennica, adiantum delikatne, echmea lancetolistna, wilczomlecz lśniący, difenbachia,  odontoglossum, kencja, gwiazda betlejemska, eonium drzewiaste, wilczomlecz abisyński, fikus, monstera, aglaonema zmienna, wilczomlecz trójżebrowy, echinokaktus, mamilaria Zeilmanna, dipladenia, alamanda, aloes drzewiasty, kroton, aloes zwyczajny, grubosz szkarłatny, skrytokwiat, fiołek afrykański, ananas właściwy, araukaria wyniosła, dracena, limekwat, areka, zanokcica, kliwia, astrofytum, podrzeń, bugenwilla, kamelia japońska.

czytaj dalej...

2 komentarzy

  1. Dodał: Ela, Tytuł: Wełnowce

    Chciałabym się podzielić swoim sposobem, dzięki któremu pozbyłam się wełnowców z kliwii (właśnie z nią najprawdopodobniej "przywlekłam" te wełnowce), eukaliptusa i strelicji. Raz w tygodniu przecierałam zainfekowane rośliny takimi uniwersalnymi, zapachowymi chusteczkami z Biedronki, do czyszczenia różnych powierzchni i bardzo szybko zauważyłam poprawę - szkodniki przestały się namnażać. Teraz robię to profilaktycznie - raz w miesiącu i moje rośliny mają spokój.

  2. Dodał: Iiii, Tytuł: mam i walcze

    z dziadami... ale skad to sie bierze? Moja biedna palemka... jak wygram to dam znac, jak to zrobilam - sprobuje podanych tutaj metod

Dodaj swój komentarz

Zobacz także