Środki ochrony roślin - jak je bezpiecznie stosować

Środki ochrony roślin - jak je bezpiecznie stosować

Skomentuj artykuł

W celu ochrony roślin przed chorobami oraz szkodnikami, stosuje się środki ochrony roślin, a więc preparaty, zawierające substancje czynne, dzięki którym zapobiegawczo bądź doraźnie eliminuje się choroby, szkodniki oraz chwasty, stanowiące zagrożenie bądź ograniczające możliwości uprawowe roślin ozdobnych i użytkowych.

Ze względu na substancję czynną, możemy rozróżnić środki, które swoje właściwości opierają na substancji aktywnej „chemicznej” bądź „naturalnej”. W miarę możliwości najlepiej sięgać po środki opierające się na naturalnych składnikach, ale nie zawsze będą one w pełni skuteczne. Nie mniej jednak, bez względu na skład, każdy środek ochrony roślin może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia, dlatego należy je stosować zgodnie z obowiązującym prawem przy zachowaniu szczególnej ostrożności i zasad BHP.

Gdzie kupować środki ochrony roślin ?

Środki ochrony roślin należy kupować wyłącznie w miejscach do tego przeznaczonych, a więc w sklepach ogrodniczych, centrach ogrodniczych oraz innych punktach handlowych cieszących się dobrą renomą, posiadających stosowane zezwolenia na sprzedaż środków ochrony roślin. Najlepiej jak punkt handlowy dysponuje odpowiednio wyszkoloną kadrą, która będzie w stanie, w razie  naszych wątpliwości doradzić przy wyborze najbardziej odpowiedniego preparatu.

Podstawowe kryteria jakie należy uwzględnić przy wyborze środka ochrony roślin

Przy wyborze środków ochrony roślin, należy kierować się ich skutecznością, przy jak najmniejszej toksyczności.  Starajmy się jak tylko to możliwe, wybierać preparaty o jak najmniejszej szkodliwości oraz jak najkrótszym okresie karencji oraz prewencji (czas jaki musi upłynąć, aby kontakt z opryskaną rośliną nie był szkodliwy).

Karencja- to okres jaki musi upłynąć od momentu zastosowania środka ochrony roślin do czasu zbioru i możliwości spożycia danej rośliny bądź jej owoców. Nie uwzględnienie tego okresu i wcześniejsze spożycie, prowadzi do zatrucia.

Środki ochrony roślin

Środki ochrony roślin

Przechowywanie środków ochrony roślin 

Z pewnością przy przechowywaniu środków ochrony roślin powinniśmy być bardzo ostrożni i przede wszystkim  przechowywać je w pomieszczeniach zabezpieczonych przed dziećmi ! Powinny to być pomieszczenia suche z posadzką zabezpieczającą przedostanie się wszelkich płynów do podłoża. Pomieszczenie powinno być zabezpieczone przed nagrzaniem, najlepiej zaciemnione, a środki ustawione na półkach, czytelnie oznakowane i szczelnie zamknięte. Pomieszczenie nie powinno być w bezpośrednim sąsiedztwie z żywnością.

Środki ochrony roślin

Środki ochrony roślin

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie