Tarczniki - Diaspididae

Tarczniki - Diaspididae

5 komentarzy

Tarcznikowate to uciążliwe szkodniki, pojawiające się na roślinach ozdobnych oraz użytkowych.  Skryte pod tarczkami, żywią się sokiem roślinnym. Są poważnym zagrożeniem dla roślin, dlatego też powinny być bezwzględnie zwalczane.
   
Tarczniki zaliczane są do pluskwiaków równoskrzydłych (Homoptera). Razem z wełnowcami (Pseudococcidae) oraz misecznikami (Lecaniidae) tworzą nadrodzinę, określaną jako czerwce (Coccoidea). Znanych jest ponad tysiąc gatunków Diaspididae.
   
Budowa tarczników

Pisząc o budowie tarczników, należy zauważyć, że poza samicą występują także samce oraz larwy. Zagrożeniem dla roślin są larwy oraz samice. Larwa, która znajdzie odpowiednie miejsce na roślinie, przytwierdza się do niej oraz pokrywa wypukłą tarczką, najczęściej brązowawą. Pod tarczką żeruje, wysysając soki roślinne, składa jaja, z których narodzą się larwy. Nim samica osiągnie postać dorosłą musi przejść trzy przeobrażenia rozwojowe, a samic aż pięć. Po pewnym czasie larwy opuszczają bezpieczną tarczkę i rozłażą się po roślinie. Niestety są bardzo małe, przecinkowate, białe do kremowych.

Objawy żerowania

Tarczniki żerując na roślinie doprowadzają do żółknięcia liści, ich opadania, zostaje zahamowany wzrost rośliny, która wyraźnie marnieje. Po obecności formy dorosłej szkodnika na liściach i pędach, bez problemu zdiagnozujemy szkodnika. Szybka diagnoza jest niezbędna, aby przystąpić do ratowania rośliny, a należy podkreślić, że tarczniki należą do trudnych przeciwników i wiele insektycydów nie daje im rady, a problem wciąż powraca.

Wybrane gatunki

Tarczniki charakteryzują się dużym zróżnicowaniem gatunkowym.  Do najważniejszych gatunków szkodnika zaliczymy m.in. 

Tarcznik oleandrowiec – tarczka żółto- brązowa, powszechny na oleandrach, palmach, a także storczykach.
Tarcznik niszczyciel – stanowi zagrożenie dla roślin sadowniczych, ale w Polsce występuje sporadycznie.
Tarcznik czerniak- tarczka ciemna z brązowawym środkiem, częsty problem dracen.
Tarcznik różowiec-  jak sama nazwa wskazuje, atakuje róże, charakteryzuje się szarawą tarczką.
Tarcznik bromeliowiec- jest częstym szkodnikiem bromeliowatych.
Tarcznik palmowiec- atakuje m.in. palmy.
Tarcznik kaktusowiec-  tarcznik jest problemem dla uprawiających kaktusy.
Tarcznik ostrygowiec – występuje w sadach.

Tarczniki doniczkowe - Zdjęcia Bayer AG

Tarczniki doniczkowe - Zdjęcia Bayer AG

Wybrane gatunki roślin podatnych na tarczniki

Tarczniki bardzo często atakują rośliny domowe, które w warunkach mieszkaniowych przy błędach w uprawie są osłabione, a tym samym jeszcze bardziej podatne na atak wspomnianego szkodnika.

Do roślin podatnych na tarczniki należą m.in.  zaślaz mieszańcowy, hoja, fatsjobluszcz, katleja, lipka pokojowa, bluszcz, graptopetalum piękne, chamedora, zaślaz płożący, adiantum klinowate, fikus, palma okrągłolistna, wilczomlecz trójżebrowy, dawalia Mariesa, stefanotis, wilczomlecz abisyński, klerodendron,  sansewieria, szeflera, paprotnik, płaskla łosie rogi, daktylowiec, zroślicha, falenopsis, peperomia, orliczka, odontoglossum, filodendron, pisonia, sabotek,dipladenia, epipremnum , motylnik, nefrolepis, mirt, monstera, dracena, sabotek, pelea, difenbachia, echmea lancetolistna, kawa arabska, kliwia, dendrobium, echmea błyszcząca, kroton, echmea czerwona, aglaonema zmienna, palma kokosowa, alamanda, alokazja Sandera, ananas właściwy, anturium, alokazja, areka, asparagus, limekwat, aspidistra wyniosła, zanokcica, bilbergia zwisła, podrzeń, orzech chlebowy, kamelia japońska.

Rzadziej atakowane są rośliny w ogrodzie ozdobnym,  warzywniku, sadzie, a także uprawy rolne. Nie mniej jednak wiele z roślin ozdobnych i użytkowych uprawianych na zewnątrz także może zostać zaatakowanych przez tarczniki m.in. winorośl, róże, bluszcz, ognik, winobluszcz, jabłonie, grusze, śliwy, kalina, brzoskwinia, budleja.

Świerkowiec większy - Zdjęcia Bayer AG

Świerkowiec większy - Zdjęcia Bayer AG

Zapobieganie

Zapobieganie pojawieniu się jakiegokolwiek szkodnika to przede wszystkim  prawidłowa pielęgnacja roślin, która przekłada się na lepszą zdrowotność, a tym samym wyższą odporność.

Wszystkie kupowane rośliny powinny być dokładnie sprawdzane pod względem obecności szkodnika, a także chorób, przejść okres kwarantanny, a po stwierdzeniu, że nie ma żadnych szkodników i zmian chorobowych, roślinę dołączamy do kolekcji.

Poza tym należy dokładnie monitorować rośliny, aby ewentualne szkodniki, likwidować w początkowej fazie, choć często jest to bardzo trudne.

Czerwce doniczkowe - Zdjęcia Bayer AG

Czerwce doniczkowe - Zdjęcia Bayer AG

czytaj dalej...

5 komentarzy

  1. Dodał: Jacek, Tytuł: Tarcznik na cytrynie....

    Przy przenoszeniu swojej cytryny z domu na balkon zauważyłem tarczniki :( Drzewko niemal bez liści ( podejrzewałem iż to wina ogrzewania centralnego ) całe wprost roiło się od tego paskudztwa! Korzystając z okazji i możliwości przesadzenia - wszak to wiosna :) - wyrzuciłem drzewko z donicy, maksymalnie pozbywając się starej ziemi, a cytrynie zafundowałem kąpiel w wannie pod ostrym strumieniem wody ( ma kolce ). Szkodników jak na razie nie ma, ale i tak za ok. tydzień będzie oprysk ! :P Mam nadzieję, że roślinkę uratuję. Serdecznie pozdrawiam wszystkich forumowiczów i dziękuję za wszystkie rady wyżej opisane. Trzymajcie kciuki !

  2. Dodał: Basia, Tytuł: Zarodniki paproci

    A moze to miseczki z zarodnikami paproci??? Normalna rzecz na wiosne...Wygladaja podobnie a tarczniki nie wystepula az tak masowo.

  3. Dodał: Florian, Tytuł: Tarczniki...

    Mocze wiorki siarkowego mydla i tym opryskuje...Wiorki robie sam na tarce z duzymi oczkami..Nie zapomniec odcedzic bo zatka dysze...

  4. Dodał: Marta, Tytuł: Wyrzuciłam

    Wyrzuciłam dużą paprotkę! Nie widzę szans na ratunek :(

  5. Dodał: kate, Tytuł: a co z paprotkami?

    Moje paprotki zostały zaatakowane tarcznikiem w ilości hurtowej i przemywanie nie ma najmniejszego sensu, bo nie da rady usunąć ich z każdego listka i łodyżki. Były na innych roślinach o dużych, gładkich liściach, usunęłam denaturatem na watce. Ale z paprotkami jest ciężko, obcięłam wiele liści :( Kupiłam teraz środek w pałeczkach, zobaczymy czy da radę.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także