Tarczniki - Diaspididae

Tarczniki - Diaspididae

5 komentarzy

Zwalczanie tarczników

Nie da się ukryć, że walka z tarcznikiem nie jest łatwa, wymaga dużo cierpliwości. Sposobów na zlikwidowanie szkodnika jest wiele, jednak nie wszystkie przyniosą zadowalające efekty. Pozostawienie na roślinie choćby kilku larw zakończy się nawrotem problemu, podobnie jeżeli szkodnik występuje na wielu roślinach. Aby mieć większą pewność, że skutecznie pozbyliśmy się problemu, warto skorzystać z domowych sposobów oraz zastosować odpowiedni insektycyd. Pamiętajmy, że insektycydy są zmienne i w przypadku delikatniejszych roślin mogą zaszkodzić np. storczykom.

Misecznik cisowiec - Zdjęcia Bayer AG

Misecznik cisowiec - Zdjęcia Bayer AG

Walka z tarcznikiem jest wieloetapowa, a więc na samym początku należy roślinę oczyścić z dorosłych osobników. Usuwamy widoczne tarczkowate samice. Należy robić to bardzo ostrożnie, aby znajdujące się pod tarczką larwy nie zostały rozprowadzone po całej roślinie. Możemy usuwać je szmatką, wacikiem, patyczkiem z nawiniętą watą, szczoteczką do zębów (przyda się w przypadku kaktusów). Po każdym usunięciu szkodnika, roślinę przemywamy jednym pociągnięciem wacika, nasączonego specjalną mieszaniną. Roztwory warte zastosowania- woda z szarym mydłem, mieszanina wody, płynu do naczyń oraz denaturatu, samego denaturatu z wodą, a także alkoholu (50- 60%) z wodą . Po tygodniu możemy zabieg powtórzyć. Po dokładnym przemyciu rośliny możemy zastosować odpowiedni insektycyd. Najbardziej porażone pędy, jak jest taka możliwość można usunąć.

Wybrane środki ochrony roślin do walki z tarcznikiem

•    W formie pałeczek owadobójczych można nabyć Provado Combi PIN 02 PR. Zwalcza one nie tylko tarczniki, ale także pozostałe czerwce oraz inne szkodniki. Łatwy w stosowaniu, ponieważ w formie pałeczek owadobójczo- nawozowych. Wystarczy umieścić w podłożu odpowiednią ilość pałeczek, zależnie od wielkości doniczki (szczegóły w dołączonej do produktu instrukcji stosowania).  Pod wpływem wilgoci uwalniane są odpowiednie związki chemiczne, które pobierane przez roślinę, krążą w niej nawet do 8 tygodni. Jeżeli po przemyciu rośliny zostaną jakieś okazy tarcznika np. w fazie larwalnej, mamy o wiele większe prawdopodobieństwo, że dodatkowe potraktowanie ich insektycydem, uwolni nas od tego problemu.

•    Fastac 100 EC będący środkiem owadobójczym w formie koncentratu do sporządzenia emulsji wodnej, którą należy wykonać oprysk. Środek o działaniu kontaktowym i żołądkowym. Stosowanie środka wyłącznie zgodnie z instrukcja stosowania, dodaną do preparatu.

•    Tarcznik BR środek w formie tabletek, które umieszcza się w podłożu, a które pod wpływem wilgoci rozkładają się uwalniając związki szkodliwe dla szkodnika.

•    Confidor 200 SL - środek o działaniu kontaktowym i żołądkowym.

Tekst: Grzegorz Bogucki

Zdjęcia wykorzystane za zgodą Bayer AG

czytaj dalej...

5 komentarzy

  1. Dodał: Jacek, Tytuł: Tarcznik na cytrynie....

    Przy przenoszeniu swojej cytryny z domu na balkon zauważyłem tarczniki :( Drzewko niemal bez liści ( podejrzewałem iż to wina ogrzewania centralnego ) całe wprost roiło się od tego paskudztwa! Korzystając z okazji i możliwości przesadzenia - wszak to wiosna :) - wyrzuciłem drzewko z donicy, maksymalnie pozbywając się starej ziemi, a cytrynie zafundowałem kąpiel w wannie pod ostrym strumieniem wody ( ma kolce ). Szkodników jak na razie nie ma, ale i tak za ok. tydzień będzie oprysk ! :P Mam nadzieję, że roślinkę uratuję. Serdecznie pozdrawiam wszystkich forumowiczów i dziękuję za wszystkie rady wyżej opisane. Trzymajcie kciuki !

  2. Dodał: Basia, Tytuł: Zarodniki paproci

    A moze to miseczki z zarodnikami paproci??? Normalna rzecz na wiosne...Wygladaja podobnie a tarczniki nie wystepula az tak masowo.

  3. Dodał: Florian, Tytuł: Tarczniki...

    Mocze wiorki siarkowego mydla i tym opryskuje...Wiorki robie sam na tarce z duzymi oczkami..Nie zapomniec odcedzic bo zatka dysze...

  4. Dodał: Marta, Tytuł: Wyrzuciłam

    Wyrzuciłam dużą paprotkę! Nie widzę szans na ratunek :(

  5. Dodał: kate, Tytuł: a co z paprotkami?

    Moje paprotki zostały zaatakowane tarcznikiem w ilości hurtowej i przemywanie nie ma najmniejszego sensu, bo nie da rady usunąć ich z każdego listka i łodyżki. Były na innych roślinach o dużych, gładkich liściach, usunęłam denaturatem na watce. Ale z paprotkami jest ciężko, obcięłam wiele liści :( Kupiłam teraz środek w pałeczkach, zobaczymy czy da radę.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także