Sukulenty

Sukulenty

Skomentuj artykuł

Sukulenty należą do roślin wytrzymałych, mało absorbujących, a przy tym bardzo zróżnicowanych. Występują w zmiennym środowisku, zależnie od rodzaju, charakteryzują się mięsistymi łodygami bądź liśćmi.  Do najbardziej znanych sukulentów zaliczymy kaktusy, przy czym należy pamiętać, że nie każdy sukulent to kaktus.
   
Sukulenty możemy spotkać zarówno na obszarze gorącym i pustynnym, jak również w tropikach. Bogactwo rodzajowe i gatunkowe sprawia, że w przypadku chęci posiadania konkretnej rośliny, należy zapoznać się z zasadami jej uprawy.

Do sukulentów zaliczymy wspomniane już kaktusy, a także liczne rodzaje roślin m.in.  agawowate, wilczomleczowate, gruboszowate czy też  przypołudnikowate.

Kaktusy (Cactaceae) zaliczane są do sukulentów łodygowych, których naturalne siedliska występują w Ameryce Południowej i Ameryce Północnej. Wyróżniamy tysiące gatunków kaktusów, a wiele z nich jest cenionymi roślinami ozdobnymi, uprawianymi m.in. w naszych mieszkaniach. Większość kaktusów występuje na terenach półpustynnych, jednak spotykane są także na obszarach o chłodniejszym, górskim klimacie oraz wilgotnych lasach deszczowych (epifity)

Ponieważ kaktusy występują na obszarach, charakteryzujących się mało przychylnym klimatem, odpowiednio przystosowały się do często ekstremalnych warunków. Pokrój kaktusów zależnie od gatunku może być m.in. kulisty, kolumnowy bądź bardziej kępiasty.

Sukulenty

 

Sukulenty

Wybrane kaktusy polecane do uprawy

Nazwa rośliny Kilka uwag
Głowa starca- Cephalocereus senilis Oryginalny ze względu białoszare włoski które pokrywają korpus rośliny. Może sięgać nawet powyżej metra wysokości. Dobrze rośnie w temperaturze pokojowej, ale zimą należy obniżyć temperaturę.
Echinokaktus Grusona- Echinocactus grusonii Kaktus o kulistym pokroju, osiągający spore rozmiary. Kwitnie na żółto i wymaga w okresie zimowym spoczynku oraz zapewnienia dużo niższej temperatury.
Mamilaria Zeilmanna- Mammillaria zeilmanniana Bardzo dekoracyjny kaktus, który zachwyci nas gwiazdkowymi kwiatami, ukazującymi się wiosną, zebranymi w wierzchołkowej części rośliny w formie okręgu.
Szlumbergera – Schlumbergera Kaktus epifityczny, w okresie jesienno-zimowym pięknie kwitnący na biało, czerwono, żółto, a także w licznych odcieniach różu. Aby zakwitł wymaga odpowiedniej uprawy i pielęgnacji.
Kaktus Wielkanocy- Rhipsalidopsis gaertneri Także zaliczany do epifitów, zachwyca obfitym kwitnieniem, charakteryzuje się zwieszającym pokrojem oraz składa się z płaskich, podłużnych i owalnych członów.
Opuncja figowa- Opuntia ficus- indica Charakteryzująca się krzewiastym pokrojem, znalazła zastosowanie w lecznictwie, a także w przemyśle kosmetycznym.
Notocactus mammulosus Niewielki, kulisty kaktus o wyrazistych złocistożółtych kwiatach.
Lobivia schieliana Bardzo dekoracyjna roślina osiągająca niewielkie rozmiary, ale zachwycająca czerwonymi kwiatami.
Echinocereus fendleri Kaktus kolumnowy, zachwycający w okresie kwitnienia. Jego kwiaty są duże oraz purpurowe.
Thelocactus bicolor Gatunek osiągający do około 20 cm wysokości przy 10 cm średnicy. Zachwyca pięknymi, dwubarwnymi kwiatami.
Astrophytum capricorne Gatunek o długich, poskręcanych cierniach. Kwiaty duże w słonecznej barwie z czerwonym środkiem.
Gymnocalycium saglione Gatunek osiągający spore rozmiary, do około 30 cm średnicy. Kwiaty różowe.

Pozostałe sukulenty są bardzo zmienne. Charakteryzują się mięsistymi liśćmi bądź łodygami. Do sukulentów liściowych zaliczymy m.in. agawy, aloesy, a do łodygowych, do których należą wcześniej wspomniane kaktusy  m.in. wilczomlecze.

Sukulenty - Głowa starca

 

Sukulenty - Głowa starca

Czy wiesz że …

Sukulenty dzięki swym mięsistym organom, mają możliwość magazynowania na tyle dużo wody, że potrafią przetrwać długotrwałe okresy bez deszczu. Poza popularnymi sukulentami łodygowymi oraz liściowymi, mniej znane są sukulenty korzeniowe, do których należą m.in. nieliczne gatunki pelargonii

Wybrane sukulenty, uprawiane m.in. w mieszkaniach 

 

 Nazwa rośliny Kilka uwag
 Eonium drzewiaste Ciekawa roślina o drzewiastym pokroju z bardzo dekoracyjnymi, mięsistymi liśćmi w formie rozetek, osadzonych na końcach pędów.
 Adenium obesum Tworzy gruby pień, dekoracyjna z liści i kwiatów.
 Rozchodnik Morgana Niezwykła roślina o zwieszającym się pokroju.
 Eszeweria wytworna Mięsiste liście, tworzą rozetę, osadzoną na krótkim pędzie. Mało wymagająca roślina, a przy tym bardzo dekoracyjna.
 Aloes drzewiasty Jeden z wielu gatunków rodzaju, dekoracyjny o mięsistych liściach.
 Wilczomlecz melonowy Bardzo oryginalny o kulistym pokroju.
 Grubosz szablasty Niezwykle oryginalna roślina o mięsistych liściach, karłowa
 Wilczomlecz segmentowy Charakteryzuje się okrągłymi, silnie rozgałęzionymi pędami.
 Grubosz owalny Bardzo popularny o drzewkowatym pokroju. Liście owalne, grube i ciemnozielone.
 Kalanchoe Blossfelda Dekoracyjna roślina o mięsistych liściach i gwiazdkowatych kwiatach, zebranych w liczne baldachy.  Kolorystyka kwiatów zmienna m.in. czerwone, różowe, żółte.
 Nolina odgięta Charakteryzuje się grubym pniem z którego wyrastają, długie, wąskie liście.
 Sansewieria Charakteryzuje się szeroko lancetowatymi, zaostrzonymi liśćmi. Do piękniejszych odmiana tej rośliny należy ‘Laurentii’ o żółto obrzeżonych liściach.
 Wilczomlecz trójżebrowy Charakteryzuje się trójkanciastym pędem z odrostami, a także liśćmi. Gatunek bardzo popularny.
 Grubosz skalny Gatunek grubosza o bardziej płożącym pokroju.
 Wilczomlecz wielkorogi Wilczomlecz bardzo oryginalny o długich i mocnych cierniach oraz ciekawym pokroju.
 Litops Bardzo dekoracyjne, niewielkie sukulenty, wyglądem przypominające kamienie, stąd inna nazwa to „żywe kamienie”. Kwiaty żółte bądź białe.
 Zamiokulkas Bardzo popularny, mało absorbujący gatunek o dekoracyjnym ulistnieniu.
 Haworsja wąskolistna Niewielki sukulent, charakteryzujący się rozetą, wydłużonych, zaostrzonych liści. Kwitnie na czerwono.
 Graptopetalum piękne Płaska rozeta, mięsistych liści.

Jak zadbać o sukulenty uprawiane w mieszkaniu ?

Sukulenty to bardzo zróżnicowana grupa roślin, zazwyczaj łatwych w uprawie, które przy minimalnej opiece, odpłacą się pełnią swej dekoracyjności. Mimo, że sukulenty uznawane są za wytrzymałe rośliny, przy niewłaściwej pielęgnacji  można doprowadzić do ich zamierania. Pielęgnację konkretnej rośliny należy dostosować do wymagań danego gatunku.

 

Sukulenty - Eonium drzewiaste

 

Sukulenty - Eonium drzewiaste

Zdecydowana większość sukulentów to rośliny preferujące słoneczną wystawę. Skąpane w słońcu obficie kwitną i  dobrze się rozwijają. Latem wiele sukulentów warto przenieść na balkon bądź taras, oczywiście słoneczny. Pamiętajmy, aby wyniesione na zewnątrz rośliny były zabezpieczone przed nieodpowiednimi dla nich warunkami atmosferycznymi, a więc m.in. silnym deszczem, wiatrami itp. Zaciszne, słoneczne zakątki, będą odpowiednie dla tych roślin. W mieszkaniu powinny stać na parapecie bądź jak najbliżej okna o południowej wystawie. Mniej słońca wymagają epifity.

 

Sukulenty - Rozchodnik Morgana

 

Sukulenty - Rozchodnik Morgana

Ponieważ sukulenty pochodzą zazwyczaj z gorących i ciepłych regionów świata, znoszą wysokie temperatury. W zasadzie w okresie wegetacji optymalna temperatura dla sukulentów mieści się w granicach 20-25°C- 30-35°C. Wiele z gatunków, zwłaszcza wśród kaktusów, wymaga w okresie zimowym dużo niższej temperatury, poniżej 15°C (maksymalnie do około 5°C). Często w mieszkaniach nie jesteśmy w stanie zapewnić wielu gatunkom odpowiednich warunków do prawidłowego rozwoju, tak więc lepiej wybierać gatunki, które poradzą sobie w mniej przychylnych warunkach, aby niepotrzebnie nie tracić ciekawych okazów.

 

Sukulenty - żywe kamienie

 

Sukulenty - żywe kamienie

Bardzo istotną kwestią w uprawie sukulentów jest podłoże, które winno być przepuszczalne, zazwyczaj lekko kwaśnie.  Najprostszym sposobem uzyskania odpowiedniego podłoża jest jego zakup. Wybieramy podłoże przeznaczone do kaktusów oraz sukulentów. Należy zaznaczyć, że kaktusy, występujące w tropikach, preferują bardziej próchnicze podłoże w przeciwieństwie do gatunków występujących na terenach półpustynnych. Przygotowując samemu substrat, można wykorzystać ziemię kompostową bądź zwykłą ziemię, wzbogaconą torfem i koniecznie gruboziarnistym piaskiem  bądź perlitem. Sadząc roślinę pamiętajmy także o dobrym drenażu. Przy przesadzaniu sukulentów pamiętajmy, że należy wykonać je wczesną wiosną, kiedy jeszcze nie zaczną się rozwijać.

 

Sukulenty - nolina

 

Sukulenty - nolina

Nawożenie sukulentów powinno być ostrożne. Stosujemy nawozy  z przewagą potasu, fosforu, a mniejszym udziałem azotu. W sprzedaży nie brakuje nawozów specjalnie produkowanych dla sukulentów. Są ono odpowiednio zbilansowane, jednak pamiętajmy, aby nie przesadzać z nawożeniem (nie stosujmy maksymalnych dawek, zalecanych przez producenta), ponieważ sukulenty na tej płaszczyźnie nie są zbyt wymagające.     Oczywiście gatunki charakteryzujące się szybszym wzrostem nawozimy częściej (nawet co dwa tygodnie), natomiast gatunki o powolnym wzroście rzadziej (co około miesiąc). 

W uprawie sukulentów bardzo ważny jest odpowiedni poziom wilgotności podłoża. Przelanie roślin kończy się najczęściej zgnilizną korzeni, tak więc przed kolejnym podlaniem zadbajmy, aby podłoże trochę przeschło. W okresie zimowym należy ograniczyć podlewanie, a czasem nawet z niego zrezygnować. W okresie wegetacyjnym podlewamy obficie, a nadmiar wody wylewamy z podstawki. Do podlewania wykorzystujemy miękką wodę, najlepiej deszczówkę. Intensywność podlewania zależna jest m.in. od nasłonecznienia, temperatury, struktury podłoża, intensywności wzrostu danego gatunku.

 

Sukulenty - Sansewieria

 

Sukulenty - Sansewieria

Chcąc rozmnożyć sukulenty możemy to uczynić generatywnie poprzez wysiew nasion bądź też wegetatywnie poprzez sadzonkowanie oraz szczepienie.

Wśród problemów pojawiających się w uprawie kaktusów oraz innych sukulentów, należy pamiętać o gniciu korzeni- w wyniku nadmiernej wilgotności; poparzeniach roślin- przy zbytnim nasłonecznieniu; wyciąganiu się roślin- przy zbytnim zacienieniu;  zmianach- w wyniku zbyt niskiej temperatury oraz błędnego nawożenia itp.

Z chorób uważajmy także na szarą pleśń, suchą zgniliznę, zgniliznę łodyg, zgorzel siewek, a ze szkodników na przędziorki, wełnowce, mszyce ziemiórki, oraz czerwce.
   

Sukulenty - Wilczomlecz wielkorogi

 

Sukulenty - Wilczomlecz wielkorogi

Sukulenty w ogrodzie

W ogrodzie także można odnaleźć wiele sukulentów, a najpopularniejsze z nich  to liczne rozchodniki oraz rojniki. Większość gatunków to niskie byliny, które uprawiamy na skalniakach. Zazwyczaj są mało wymagające, a do prawidłowego rozwoju wymagają przede wszystkim przepuszczalnego podłoża.

Wybrane sukulenty uprawiane w ogrodzie

 

Nazwa rośliny Kilka uwag
Rozchodnik brodawkowaty Niska roślina, tworząca zwarte, srebrzyste dywany. Kwitnie na biało w okresie letnim.
Rozchodnik hiszpański Osiąga do około 10 cm wysokości, kwitnie na biało (czerwiec- lipiec).
Rozchodnik oregoński Dekoracyjny z liści oraz kwiatów.  Kwiaty w barwie żółtej ukazują się latem.
Rozchodnik Siebolda Charakteryzuje się płożącym pokrojem, kwitnie we wrześniu i październiku. Barwa kwiatów różowa.
Rozchodnik ostry Ekspansywna, niska bylina, kwitnąca na żółto od czerwca do lipca. Tworzy zwarte kobierce.
Rozchodnik ościsty Łatwa w uprawie bylina, charakteryzująca się wzniesionym pokrojem. Sięga do około 15 cm wysokości. Kwitnie na żółto. Liście cylindryczne, równowąskie, skierowane ku górze. Gatunek bardzo dekoracyjny, bez wątpienia nie może go zabraknąć na skalniaku.
Rozchodnik rozłogowy Płożący się gatunek rozchodnika, ekspansywny, rozłażący się. Nadaje się na większe skalniaki.
Rozchodnik kaukaski Kobiercowy gatunek rozchodnika, który w okresie letnim pokrywa się mnóstwem różowawych kwiatów.
Rozchodnik kamczacki Kobiercowy gatunek rozchodnika, którego wysokość sięga 10 cm. Kwitnie na żółto.
Rozchodnik grubopędowy Bardzo dekoracyjny, niski gatunek rozchodnika. Kwitnie na biało, późną wiosną.
Rozchodnik okazały Dekoracyjna bylina, której wysokość sięga 50 cm. Posiada mięsiste liście, a jej różowawe kwiaty zebrane są w baldachy. W sprzedaży można nabyć wiele ciekawych odmian tego gatunku.
Rojniczek pospolity Tworzy niskie, zwarte kobierce, na które składają się liczne, niewielkie rozety liści.
Rojniki Niewielkie byliny w formie dekoracyjnych rozet złożonych z mięsistych liści. Wśród gatunków warto wymienić rojnika pajęczynowatego,  rojnika wapiennego, rojnika murowego. W sprzedaży można nabyć liczne mieszańce.
Delosperma nubigenum Niska bylina o mięsistych liściach, kwitnie wczesnym latem. Kwiaty żółte.

Uwagi końcowe

Sukulenty to zazwyczaj bardzo oryginalne rośliny, które ciekawie komponują się w mieszkaniach, a w okresie letnim, sprawdzą się jako dekoracja balkonu i tarasu. Wiele gatunków, można wykorzystać przy aranżacji ogrodu. W ogrodach służą przede wszystkim do zagospodarowania skalniaków. Sukulenty uprawiane w mieszkaniu oraz na balkonie i tarasie, zależnie od gatunku, można uprawiać w pojemnikach stojących bądź też wiszących. Zróżnicowanie sukulentów jest olbrzymie, tak więc nikt nie powinien mieć problemów z doborem odpowiednich roślin. W mieszkaniach sukulenty królują na parapetach oraz w  miejscach usytuowanych przy niewielkiej odległości od okna południowego, południowo- wschodniego, a więc w jasnych pomieszczeniach. Szczególnie ciekawe prezentują się kompozycje z niewielkich sukulentów, uprawianych w płytkich misach o dużej średnicy. Warto uprawiać sukulenty, ponieważ przy niewielkim wysiłku, można uzyskać pięknie rosnące rośliny, które urozmaicą naszą kolekcję roślin ozdobnych.

Tekst: Grzegorz Bogucki

czytaj dalej...
Kategorie
Skalnik

Zobacz także

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz