Sukulenty

Sukulenty

Skomentuj artykuł

Sukulenty należą do roślin wytrzymałych, mało absorbujących, a przy tym bardzo zróżnicowanych. Występują w zmiennym środowisku, zależnie od rodzaju, charakteryzują się mięsistymi łodygami bądź liśćmi.  Do najbardziej znanych sukulentów zaliczymy kaktusy, przy czym należy pamiętać, że nie każdy sukulent to kaktus.
   
Sukulenty możemy spotkać zarówno na obszarze gorącym i pustynnym, jak również w tropikach. Bogactwo rodzajowe i gatunkowe sprawia, że w przypadku chęci posiadania konkretnej rośliny, należy zapoznać się z zasadami jej uprawy.

Do sukulentów zaliczymy wspomniane już kaktusy, a także liczne rodzaje roślin m.in.  agawowate, wilczomleczowate, gruboszowate czy też  przypołudnikowate.

Kaktusy (Cactaceae) zaliczane są do sukulentów łodygowych, których naturalne siedliska występują w Ameryce Południowej i Ameryce Północnej. Wyróżniamy tysiące gatunków kaktusów, a wiele z nich jest cenionymi roślinami ozdobnymi, uprawianymi m.in. w naszych mieszkaniach. Większość kaktusów występuje na terenach półpustynnych, jednak spotykane są także na obszarach o chłodniejszym, górskim klimacie oraz wilgotnych lasach deszczowych (epifity)

Ponieważ kaktusy występują na obszarach, charakteryzujących się mało przychylnym klimatem, odpowiednio przystosowały się do często ekstremalnych warunków. Pokrój kaktusów zależnie od gatunku może być m.in. kulisty, kolumnowy bądź bardziej kępiasty.

Sukulenty

 

Sukulenty

Wybrane kaktusy polecane do uprawy

Nazwa rośliny Kilka uwag
Głowa starca- Cephalocereus senilis Oryginalny ze względu białoszare włoski które pokrywają korpus rośliny. Może sięgać nawet powyżej metra wysokości. Dobrze rośnie w temperaturze pokojowej, ale zimą należy obniżyć temperaturę.
Echinokaktus Grusona- Echinocactus grusonii Kaktus o kulistym pokroju, osiągający spore rozmiary. Kwitnie na żółto i wymaga w okresie zimowym spoczynku oraz zapewnienia dużo niższej temperatury.
Mamilaria Zeilmanna- Mammillaria zeilmanniana Bardzo dekoracyjny kaktus, który zachwyci nas gwiazdkowymi kwiatami, ukazującymi się wiosną, zebranymi w wierzchołkowej części rośliny w formie okręgu.
Szlumbergera – Schlumbergera Kaktus epifityczny, w okresie jesienno-zimowym pięknie kwitnący na biało, czerwono, żółto, a także w licznych odcieniach różu. Aby zakwitł wymaga odpowiedniej uprawy i pielęgnacji.
Kaktus Wielkanocy- Rhipsalidopsis gaertneri Także zaliczany do epifitów, zachwyca obfitym kwitnieniem, charakteryzuje się zwieszającym pokrojem oraz składa się z płaskich, podłużnych i owalnych członów.
Opuncja figowa- Opuntia ficus- indica Charakteryzująca się krzewiastym pokrojem, znalazła zastosowanie w lecznictwie, a także w przemyśle kosmetycznym.
Notocactus mammulosus Niewielki, kulisty kaktus o wyrazistych złocistożółtych kwiatach.
Lobivia schieliana Bardzo dekoracyjna roślina osiągająca niewielkie rozmiary, ale zachwycająca czerwonymi kwiatami.
Echinocereus fendleri Kaktus kolumnowy, zachwycający w okresie kwitnienia. Jego kwiaty są duże oraz purpurowe.
Thelocactus bicolor Gatunek osiągający do około 20 cm wysokości przy 10 cm średnicy. Zachwyca pięknymi, dwubarwnymi kwiatami.
Astrophytum capricorne Gatunek o długich, poskręcanych cierniach. Kwiaty duże w słonecznej barwie z czerwonym środkiem.
Gymnocalycium saglione Gatunek osiągający spore rozmiary, do około 30 cm średnicy. Kwiaty różowe.

Pozostałe sukulenty są bardzo zmienne. Charakteryzują się mięsistymi liśćmi bądź łodygami. Do sukulentów liściowych zaliczymy m.in. agawy, aloesy, a do łodygowych, do których należą wcześniej wspomniane kaktusy  m.in. wilczomlecze.

Sukulenty - Głowa starca

 

Sukulenty - Głowa starca

Czy wiesz że …

Sukulenty dzięki swym mięsistym organom, mają możliwość magazynowania na tyle dużo wody, że potrafią przetrwać długotrwałe okresy bez deszczu. Poza popularnymi sukulentami łodygowymi oraz liściowymi, mniej znane są sukulenty korzeniowe, do których należą m.in. nieliczne gatunki pelargonii

Wybrane sukulenty, uprawiane m.in. w mieszkaniach 

 

 Nazwa rośliny Kilka uwag
 Eonium drzewiaste Ciekawa roślina o drzewiastym pokroju z bardzo dekoracyjnymi, mięsistymi liśćmi w formie rozetek, osadzonych na końcach pędów.
 Adenium obesum Tworzy gruby pień, dekoracyjna z liści i kwiatów.
 Rozchodnik Morgana Niezwykła roślina o zwieszającym się pokroju.
 Eszeweria wytworna Mięsiste liście, tworzą rozetę, osadzoną na krótkim pędzie. Mało wymagająca roślina, a przy tym bardzo dekoracyjna.
 Aloes drzewiasty Jeden z wielu gatunków rodzaju, dekoracyjny o mięsistych liściach.
 Wilczomlecz melonowy Bardzo oryginalny o kulistym pokroju.
 Grubosz szablasty Niezwykle oryginalna roślina o mięsistych liściach, karłowa
 Wilczomlecz segmentowy Charakteryzuje się okrągłymi, silnie rozgałęzionymi pędami.
 Grubosz owalny Bardzo popularny o drzewkowatym pokroju. Liście owalne, grube i ciemnozielone.
 Kalanchoe Blossfelda Dekoracyjna roślina o mięsistych liściach i gwiazdkowatych kwiatach, zebranych w liczne baldachy.  Kolorystyka kwiatów zmienna m.in. czerwone, różowe, żółte.
 Nolina odgięta Charakteryzuje się grubym pniem z którego wyrastają, długie, wąskie liście.
 Sansewieria Charakteryzuje się szeroko lancetowatymi, zaostrzonymi liśćmi. Do piękniejszych odmiana tej rośliny należy ‘Laurentii’ o żółto obrzeżonych liściach.
 Wilczomlecz trójżebrowy Charakteryzuje się trójkanciastym pędem z odrostami, a także liśćmi. Gatunek bardzo popularny.
 Grubosz skalny Gatunek grubosza o bardziej płożącym pokroju.
 Wilczomlecz wielkorogi Wilczomlecz bardzo oryginalny o długich i mocnych cierniach oraz ciekawym pokroju.
 Litops Bardzo dekoracyjne, niewielkie sukulenty, wyglądem przypominające kamienie, stąd inna nazwa to „żywe kamienie”. Kwiaty żółte bądź białe.
 Zamiokulkas Bardzo popularny, mało absorbujący gatunek o dekoracyjnym ulistnieniu.
 Haworsja wąskolistna Niewielki sukulent, charakteryzujący się rozetą, wydłużonych, zaostrzonych liści. Kwitnie na czerwono.
 Graptopetalum piękne Płaska rozeta, mięsistych liści.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie
Skalnik