Sukulenty

Sukulenty

Skomentuj artykuł

W uprawie sukulentów bardzo ważny jest odpowiedni poziom wilgotności podłoża. Przelanie roślin kończy się najczęściej zgnilizną korzeni, tak więc przed kolejnym podlaniem zadbajmy, aby podłoże trochę przeschło. W okresie zimowym należy ograniczyć podlewanie, a czasem nawet z niego zrezygnować. W okresie wegetacyjnym podlewamy obficie, a nadmiar wody wylewamy z podstawki. Do podlewania wykorzystujemy miękką wodę, najlepiej deszczówkę. Intensywność podlewania zależna jest m.in. od nasłonecznienia, temperatury, struktury podłoża, intensywności wzrostu danego gatunku.

 

Sukulenty - Sansewieria

 

Sukulenty - Sansewieria

Chcąc rozmnożyć sukulenty możemy to uczynić generatywnie poprzez wysiew nasion bądź też wegetatywnie poprzez sadzonkowanie oraz szczepienie.

Wśród problemów pojawiających się w uprawie kaktusów oraz innych sukulentów, należy pamiętać o gniciu korzeni- w wyniku nadmiernej wilgotności; poparzeniach roślin- przy zbytnim nasłonecznieniu; wyciąganiu się roślin- przy zbytnim zacienieniu;  zmianach- w wyniku zbyt niskiej temperatury oraz błędnego nawożenia itp.

Z chorób uważajmy także na szarą pleśń, suchą zgniliznę, zgniliznę łodyg, zgorzel siewek, a ze szkodników na przędziorki, wełnowce, mszyce ziemiórki, oraz czerwce.
   

Sukulenty - Wilczomlecz wielkorogi

 

Sukulenty - Wilczomlecz wielkorogi

Sukulenty w ogrodzie

W ogrodzie także można odnaleźć wiele sukulentów, a najpopularniejsze z nich  to liczne rozchodniki oraz rojniki. Większość gatunków to niskie byliny, które uprawiamy na skalniakach. Zazwyczaj są mało wymagające, a do prawidłowego rozwoju wymagają przede wszystkim przepuszczalnego podłoża.

Wybrane sukulenty uprawiane w ogrodzie

 

Nazwa rośliny Kilka uwag
Rozchodnik brodawkowaty Niska roślina, tworząca zwarte, srebrzyste dywany. Kwitnie na biało w okresie letnim.
Rozchodnik hiszpański Osiąga do około 10 cm wysokości, kwitnie na biało (czerwiec- lipiec).
Rozchodnik oregoński Dekoracyjny z liści oraz kwiatów.  Kwiaty w barwie żółtej ukazują się latem.
Rozchodnik Siebolda Charakteryzuje się płożącym pokrojem, kwitnie we wrześniu i październiku. Barwa kwiatów różowa.
Rozchodnik ostry Ekspansywna, niska bylina, kwitnąca na żółto od czerwca do lipca. Tworzy zwarte kobierce.
Rozchodnik ościsty Łatwa w uprawie bylina, charakteryzująca się wzniesionym pokrojem. Sięga do około 15 cm wysokości. Kwitnie na żółto. Liście cylindryczne, równowąskie, skierowane ku górze. Gatunek bardzo dekoracyjny, bez wątpienia nie może go zabraknąć na skalniaku.
Rozchodnik rozłogowy Płożący się gatunek rozchodnika, ekspansywny, rozłażący się. Nadaje się na większe skalniaki.
Rozchodnik kaukaski Kobiercowy gatunek rozchodnika, który w okresie letnim pokrywa się mnóstwem różowawych kwiatów.
Rozchodnik kamczacki Kobiercowy gatunek rozchodnika, którego wysokość sięga 10 cm. Kwitnie na żółto.
Rozchodnik grubopędowy Bardzo dekoracyjny, niski gatunek rozchodnika. Kwitnie na biało, późną wiosną.
Rozchodnik okazały Dekoracyjna bylina, której wysokość sięga 50 cm. Posiada mięsiste liście, a jej różowawe kwiaty zebrane są w baldachy. W sprzedaży można nabyć wiele ciekawych odmian tego gatunku.
Rojniczek pospolity Tworzy niskie, zwarte kobierce, na które składają się liczne, niewielkie rozety liści.
Rojniki Niewielkie byliny w formie dekoracyjnych rozet złożonych z mięsistych liści. Wśród gatunków warto wymienić rojnika pajęczynowatego,  rojnika wapiennego, rojnika murowego. W sprzedaży można nabyć liczne mieszańce.
Delosperma nubigenum Niska bylina o mięsistych liściach, kwitnie wczesnym latem. Kwiaty żółte.

Uwagi końcowe

Sukulenty to zazwyczaj bardzo oryginalne rośliny, które ciekawie komponują się w mieszkaniach, a w okresie letnim, sprawdzą się jako dekoracja balkonu i tarasu. Wiele gatunków, można wykorzystać przy aranżacji ogrodu. W ogrodach służą przede wszystkim do zagospodarowania skalniaków. Sukulenty uprawiane w mieszkaniu oraz na balkonie i tarasie, zależnie od gatunku, można uprawiać w pojemnikach stojących bądź też wiszących. Zróżnicowanie sukulentów jest olbrzymie, tak więc nikt nie powinien mieć problemów z doborem odpowiednich roślin. W mieszkaniach sukulenty królują na parapetach oraz w  miejscach usytuowanych przy niewielkiej odległości od okna południowego, południowo- wschodniego, a więc w jasnych pomieszczeniach. Szczególnie ciekawe prezentują się kompozycje z niewielkich sukulentów, uprawianych w płytkich misach o dużej średnicy. Warto uprawiać sukulenty, ponieważ przy niewielkim wysiłku, można uzyskać pięknie rosnące rośliny, które urozmaicą naszą kolekcję roślin ozdobnych.

Tekst: Grzegorz Bogucki

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie
Skalnik