Lawenda w ogrodzie i na balkonie.
Lawenda w doniczce
- 1/6
- Następne
- 1/6
- Następne
Zobacz także
Prowadzenie własnego ogrodu lub działki to zajęcie, na które nie każdy z nas jest w stanie sobie pozwolić. Jeżeli mieszkamy w bloku lub nasza przydomowa działka jest bardzo mała, choćbyśmy bardzo chcieli, nie mamy zbyt dużego pola manewru pod tym względem. Właśnie dlatego człowiek już od wieków uprawia przeróżne rośliny w różnego rodzaju pojemnikach, czy donicach, co pozwala nam na obcowanie z naturą pomimo wspomnianych wcześniej utrudnień. Jedną z roślin, przeżywającą w ostatnim czasie istny renesans jest lawenda, która swoją przecudną wonią obejmuje sąsiadujące z nią tereny, a jednocześnie bez większych problemów daje uprawiać się w doniczce.
Kilka słów o lawendzie
Lawenda jest rośliną ozdobną, ale jednocześnie uprawną, gdyż wykorzystywana jest do celów leczniczych oraz w kosmetyce. Osiąga wysokość do pół metra, w sprzyjających warunkach tworząc gęste kępy, składające się z łodyg porośniętych zielono-srebrzystymi listkami oraz fioletowo-niebieskimi, ciekawymi kwiatami. Charakterystyczną cechą tego rodzaju jest ich silna woń, dlatego też polecana jest do obsadzania terenów, na których często przebywają ludzie.
Najpopularniejsze gatunki lawendy to: lawenda wąskolistna (zwana również lekarską, najczęściej spotykana w uprawie wielkoobszarowej), lawenda francuska (posiadająca bardzo oryginalne, kłosowate kwiaty, zwieńczone listkami przykwiatowymi), lawenda wielodzielna oraz lawenda szypułkowa.
Uprawa i pielęgnacja lawendy w doniczce
Uprawa lawendy w doniczce, czy też innych pojemnikach typu skrzynki na kwiaty, nie różni się znacznie od uprawy w ogrodzie, a biorąc pod uwagę niektóre względy, jest nawet łatwiejsza. Nie trzeba przecież tak często jej pielić, a jeżeli znudzi nam się w jednym miejscu, bez problemu możemy przenieść naszą całą uprawę na inne.
Lawenda w doniczce
Rozpoczynamy od przygotowania donicy. Na jej dnie układamy warstwę drenażową z grubego żwiru lub tłucznia. Jest to bardzo ważne, ponieważ lawenda do prawidłowego wzrostu wymaga przepuszczalnej oraz dobrze zdrenowanej gleby. Następnie wsypujemy ziemię, ale nie jest to obojętne jaką. Musi zawierać duże ilości wapnia, gdyż właśnie w takich warunkach naturalnie występuje ta roślina. Wysiew nasion ma miejsce wiosną.
Stanowisko, na którym ustawimy naszą doniczkę z lawendą nie jest bez znaczenia. Powinniśmy stworzyć jej warunki jak najbardziej zbliżone do naturalnych, czyli przede wszystkim dużo słońca. Roślina ta nie boi się nawet suszy. Starajmy się ponadto unikać miejsc, gdzie brak jest jakichkolwiek ruchów powietrza. Delikatny wiatr z pewnością nie zaszkodzi naszym okazom, a może sprawić, iż lawenda będzie czuła się u nas lepiej.
Lawenda w doniczce
Do zabiegów pielęgnacyjnych należą przede wszystkim podlewanie oraz przycinanie. Wodę dostarczamy umiarkowanie, jedynie w takich ilościach, w jakich jest to niezbędne, aby ziemia zbytnio nie wyschła i nie stwardniała. Kwiaty lawendy nie pojawiają się jednocześnie, dlatego też regularnie musimy przycinać te, które już przekwitły, jednocześnie nadając całej roślinie pożądanego kształtu.
Nie powinniśmy też mieć problemu z zimowaniem lawendy w doniczce. Wystarczy przenieść ją z całym pojemnikiem w miejsce, w którym nie ryzykujemy przemarzania korzeni lub zadołować go w ogrodzie, delikatnie przekrywając od mrozu. Nie przycinamy rośliny przed zimowaniem, gdyż każde cięcie powoduje wypuszczenie nowych pędów i rozkrzewianie się istniejących. Dlatego też zabieg ten przeprowadzamy dopiero wiosną, wycinając pędy bardzo nisko. W ten sposób unikniemy widoku zdrewniałych łodyg, które nie pokrywają się listkami. Do zimowania polecana jest lawenda wąskolistna, pozostałe gatunki w naszym klimacie powinny być uzyskiwane z nasion. Koszt jest niewielki, ale za to efekt pewniejszy.
Lawenda w doniczce
czytaj dalej...Dodaj swój komentarz
Koniecznie zobacz:
Encyklopedia
Rośliny doniczkoweKwiaty ogrodowePnączaDrzewa i krzewyBylinyJednoroczne i dwuletnieCebuloweZioła i PrzyprawyTrawyKaktusyNajpopularniejsze
Kalanchoe – uprawa, pielęgnacja i rozmnażanie
Hibiskus ogrodowy – uprawa i pielęgnacja
Zwisające kwiaty doniczkowe
Milin amerykański - uprawa, wymagania i pielęgnacja
Bugenwilla – zdradzamy tajemnice uprawy i pielęgnacji
Zobacz koniecznie
Polecane
Sonda
Ile kwiatów doniczkowych posiadasz?
5 komentarzy
Dodał: Amator, Tytuł: Więdnąca lawenda
Znosi nawet suszę, ale nie w doniczce! Skoro więdnie, znaczy że ma za mało wody (o ile nie jest przelana) - chyba logiczne? Nasłoneczniony balkon oznacza wysoką temp. - szybkie parowanie wody w doniczkach, czyli TRZEBA PODLEWAĆ. Kto nie podlewa ten nie zbiera, taka generalna zasada ogrodnika ;)
Dodał: Aśka, Tytuł: Lawenda w doniczce
Witam - mam ten sam problem co moja poprzedniczka - lawenda mi więdnie i nie wiem co robić??? czy mogę ją rozsadzić ? Pomóżcie !
Dodał: Ewka, Tytuł: lawenda francuska
Dostałam w prezencie lawendę francuską,oczywiście musiałam sobie poczytać "co i jak",aby dogodzić mojej roślince.Doczytałam się,że nie lubi zbyt częstego podlewania,znosi nawet suszę.Mam balkon mocno nasłoneczniony i myślałam,że będzie ok.Niestety,po jednym dniu kwiaty więdną,więc podlewam ją codziennie.Czy dobrze robię?
Dodał: Urszula, Tytuł: lLawenda w doniczce.
Mam lawendę w doniczce na balkonie,jestem zachwycona pięknymi kwiatami oraz intensywnym zapachem.Polecam.
Dodał: ania, Tytuł: piekne kwiaty
bardzo prosze o przesłanie katalogu o kwiatach bezpłatnego na adres mielczarskiego 6 m 17 ozorkow piekne kwiaty