Pielęgnacja storczyków krok po kroku
Niebieski storczyk
- 1/5
- Następne
- 1/5
- Następne
Zobacz także
1Wszystko o storczyku Falenopsis (Phalaenopsis)
2Pielęgnacja storczyków krok po kroku
Storczyki to egzotyczne kwiaty o naprawdę niesamowitym uroku. Zaskakują nas wielką ilością różnorodnych odmian, które przybierają niezwykłe formy i barwy. Od jakiegoś czasu w niektórych sklepach ogrodniczych, ale także hipermarketach budowlanych, na działach związanych z ogrodem można spotkać storczyki z rodzaju Phalenopsis w intensywnie niebieskim kolorze. Z pewnością wielu z nas zauroczonych tak nietypowym wybarwieniem zastanawia się, czy jest to kolor naturalny. Jeżeli nie, to w jaki sposób specjaliści, zajmujący się uprawą storczyka, taką barwę uzyskują?
Skąd bierze się niebieska barwa?
Oczywiście kolor niebieski nie zalicza się do gamy barw naturalnych, jeżeli chodzi o storczyki. Niemniej zauważono, że istnieje spore zainteresowanie taką ciekawostką przyrodniczą. Od kiedy pierwszy raz zaprezentowano na Florydzie niebieską orchideę i kilka miesięcy później wprowadzono na rynek odmianę Phalenopsis Royay Blue, popyt na tenże kwiat nie słabnie. Także w naszym kraju niebieska odmiana buzi powszechne zainteresowanie. Zdania na jej temat są podzielone, zwłaszcza jeżeli chodzi o długoletnich hodowców storczyków. Mówią oni o braku naturalności i ingerencji w barwę kwiatu jako o czymś niepożądanym. Broniący nowej odmiany są w stanie pogodzić się z faktem, że zabarwienie kwiatu nie jest naturalne, ze względu na jego niezwykłość.
W jaki sposób hodowcy uzyskują niebieską orchideę? Poprzez wstrzykniecie w pęd kwiatostanowy niebieskiego barwnika, podczas jego fazy wzrostu. Stamtąd barwnik jest transportowany do innych części rośliny, także i do kwiatów. Cała operacja odbywa się w warunkach, które redukują ryzyko zaszkodzenia roślinie do minimum. Trzeba jednak pamiętać, że taki zabieg jest nietrwały. Kwiaty, które rozwiną się już po zakupie rośliny będą zdecydowanie bledsze lub nawet białe, ponieważ to naturalnie białe storczyki podaje się "farbowaniu". Mniej obeznani klienci lub początkujący wielbiciele storczyków mogą się rozczarować, jeżeli przyjmą, że niebieska barwa kwiatu jest zasługą natury bądź utrzyma się dłużej. By uniknąć nieporozumień i nieprzyjemnych sytuacji wielu sprzedawców umieszcza przy odmianie Phalenopsis Royal blue adnotację dotycząca procesu powstawania odmiany i tego, czego mogą spodziewać się klienci po dłuższym czasie uprawy storczyka w domu.

Niebieski storczyk
Niebieski storczyk
Pielęgnacja niebieskiego storczyka
Pielęgnacja niebieskiej "odmiany” nie będzie się znacznie różniła od zajmowania się innymi orchideami. Trzeba znać jedynie podstawowe zasady opiekowania się tymi egzotycznymi roślinami. Kupując storczyk w doniczce mamy w niej od razu odpowiednie, przepuszczalne podłoże. Trzeba jedynie zadbać o niezbyt częste ale regularne nawadnianie rośliny. W tym celu najlepiej raz w tygodniu umieścić doniczkę w pojemniku z wodą. Storczyki potrzebują dużo światła jednak nie mogą być narażone na ostre promienie słoneczne. Muszą mieć też dużo świeżego powietrza oraz dość wysoką jego wilgotność,wynoszącą około 70 %. Tylko w takich warunkach będą się dobrze rozwijać. Pamiętajmy, że storczyki są roślinami egotycznymi, które w naturze rosną w klimacie ciepłym. Nie narażajmy ich więc na zimne podmuchy wiatru. Nawozić orchidee trzeba tylko w fazie wzrostu. Czynimy to specjalnymi preparatami przeznaczonymi dla storczyków, bardzo dobrze zaspokajającymi ich potrzeby.

Niebieski storczyk
Alternatywa dla Royal Blue
Jeżeli fascynują nas storczyki o niebieskim zabarwieniu, jednakże nie odpowiada nam sztuczny proces tworzenia wspomnianego wcześniej Royal Blue, w naturze mamy kilka innych odmian do wyboru. Mogą się one nam spodobać ze względu na nietypowe wybarwienie. Jedną z odmian jest Vanda Coerulea. Ma ona kwiaty o prawie niebieskiej barwie. Ponadto są one okazałe i naprawdę pięknie pachną. Inne odmianą jest australijska Thelymitra crinita o kolorze najbardziej zbliżonym do niebieskiego. Także Aganisia cyanea pochodząca z Ameryki Południowej charakteryzuje się kwiatami o metalicznie niebieskim kolorze.
Mamy więc do wyboru: prawdziwie niebieską barwę, lecz sztucznie uzyskaną lub „prawie niebieski” kolor wprost z natury. Ostateczna decyzja należy do nas.
Niebieski storczyk
Dodaj swój komentarz
Zobacz także
Koniecznie zobacz:
Encyklopedia
Rośliny doniczkoweKwiaty ogrodowePnączaDrzewa i krzewyBylinyJednoroczne i dwuletnieCebuloweZioła i PrzyprawyTrawyKaktusyNajpopularniejsze
Kalanchoe – uprawa, pielęgnacja i rozmnażanie
Sikorka bogatka – bogatka zwyczajna
Jak uprawiać Hoję, aby zawsze cieszyła nas swoją urodą
Sansewieria – uprawa, pielęgnacja i odmiany
Zobacz koniecznie
Polecane
Sonda
Ile kwiatów doniczkowych posiadasz?
6 komentarzy
Dodał: bajbus, Tytuł: pączki storczyka
Dlaczego niektóre paczki robią się żółte i odpadają? Po 10 latach zdarzyło mi sie to pierwszy raz u mojego storczyka /na razie jednego/. Obawiam się , aby to nie był objaw jakiejś choroby grzybowej.....
Dodał: Joanna, Tytuł: Powodzenia
jak zwykle to co złe, chemiczne, nienaturalne najbardziej wszystkich cieszy.... Dla mnie niebieski Falenopsis to zło! I tak później zakwita na biało. O ile ktoś potrafi się nim tak zaopiekować żeby zakwitł kolejny raz.
Dodał: Ania, Tytuł: Niebieski przebieraniec
Sprawdzam
Dodał: Gosia, Tytuł: ale.......
Skąd pochodzą storczyki?
Dodał: Marlena, Tytuł: REWELACJA!!
REWELACJA...! NIE MOŻNA ODERWAĆ OCZU...
Dodał: Irena, Tytuł: śliczne storczyki
bardzo ładne są niebieskie storczyki, mam już 3 i zawsze każdy mi zazdrości, polecam każdemu :)