Kwiaty domowe - 133 artykułów

W tym dziale znajdą Państwo porady i informacje dotyczące pielęgnacji kwiatów domowych i balkonowych. Opisane zostały tu również najciekawsze i najpopularniejsze gatunki oraz dołączono do nich praktyczne wskazówki dotyczące aranżowania ich do wnętrz/aranżowania kwiatowych wnętrz.

Architektura Ogrodowa (94)Trawnik (26)Storczyki (11)Róże (22)Rośliny na balkonie (39)Rośliny na parapecie (59)Rośliny lecznicze (57)Zielnik (51)Oczko wodne (23)Zwierzęta w ogrodzie (20)Owoce (74)Warzywa w ogrodzie (95)Park (25)Skalnik (12)Drzewa kwitnące (23)Drzewa iglaste (50)Drzewa owocowe (59)Drzewa liściaste (58)Krzewy kwitnące (56)Krzewy ozdobne (77)Krzewy owocowe (50)Żywopłot (20)Basen (5)Rośliny pnące (20)Ochrona roślin (81)Nawożenie roślin (25)STOP komarom (9)Hortensje (10)

 • Podlewanie kaktusów
  Podlewanie kaktusów

  Kaktusy to wyjątkowe i oryginalne rośliny doniczkowe, jakie mamy możliwość uprawiać, przede wszystkim w naszych mieszkaniach. Ich specyfika oraz wygląd sprawia, że zwolenników tych roślin nie brakuje. Zaliczane są do kserofitów, a więc roślin preferujących suche warunki. Ponieważ porastają obszary pustynne, stepy, wydmy itp., doskonale sobie radzą w okresach bez opadów. Już niewielka ilość wody pozwala im przetrwać w tych bardzo niekorzystnych warunkach. Dzięki magazynowaniu wody są w stanie przetrwać bez wody nawet kilka miesięcy, a nawet lat.

  Przeczytaj więcej...

 • Rośliny na balkon i taras
  Rośliny na balkon i taras

  Balkony i tarasy to te miejsca gdzie także możemy uprawiać rośliny, tworzyć małe oazy wypoczynku, zielenią przepełnione, pozwalające na odprężenie i kontakt z „zielonym” światem. Oba miejsca są zróżnicowane i pozwalają na odmienne aranżacje, przede wszystkim ze względu na różne powierzchnie robocze. Taras jest łącznikiem pomiędzy domem a ogrodem. Najczęściej stanowi zakątek wypoczynkowy i powinien być tak urządzony, aby harmonijnie łączyć te dwa światy. Balkon jest dużo mniejszy, ale także pełni rolę łącznika, tym razem jednak mieszkania ze światem zewnętrznym. Trzeba przyznać, że stanowi namiastkę tarasu i często jest jedynym miejscem w którym mieszkańcy bloku mogą urządzić sobie niewielki ogródek wraz z miejscem wypoczynkowym.

  Przeczytaj więcej...

 • Choroby kaktusów
  Choroby kaktusów

  Choroby kaktusów. Wbrew pozorom kaktusy nie są niezniszczalne. Pomimo tego, że dobrze radzą sobie z brakiem wody, słabym podłożem to tak jak wszystkie kwiaty cierpią zaatakowane przez choroby. Choroby kaktusów. Choroby wirusowe. Tego typu choroby najrzadziej dokuczają kaktusom. Ich objawy to między innymi żółtozielone cętkowane plamy. Choroby wirusowe atakują rośliny z powodu uszkodzenia kaktusa przez szkodniki lub odcinanie sadzonek. Chore rośliny należy natychmiast wyrzucić do kosza na śmieci.

  Przeczytaj więcej...

 • Zielone kwiaty doniczkowe
  Zielone kwiaty doniczkowe

  Od dawien dawna wiadomo, że barwa zielona kojąco i uspokajająco działa na psychikę człowieka. Kojarzy się z otaczającą przyrodą, roślinnością, do której tak tęsknimy, zwłaszcza jeżeli jesteśmy zabiegani w „betonowym” świecie miast. Coraz częściej korzystamy z estetycznych dobrodziejstw roślin. Rośliny doniczkowe są bardzo zróżnicowane i możemy wyróżnić wiele grup tych roślin. Z uwagi na walory dekoracyjne możemy się ograniczyć do bardzo podstawowego podziału na rośliny doniczkowe, których dekoracyjność wynika z kwiatów oraz te, które mogą zachwycać ze względu na swoje zielone liście. Wydawałoby się, że wykorzystanie roślin ozdobnych przede wszystkim ze względu na ozdobne zielone liście może sprawić, że w takie kompozycje wkradnie się monotonia.

  Przeczytaj więcej...

 • Crinum - uprawa i pielęgnacja
  Crinum - uprawa i pielęgnacja

  Crinum należy do rodziny Amarylkowatych. Pochodzi z Południowej Afryki. W naturze rośliny rosną nad rzekami Afryki i Azji. Wyróżnia się około stu gatunków Krynii. Dorasta ona do stu siedemdziesięciu centymetrów. Najefektywniej wygląda krzyżówka Crinum powellii. Roślina ma piękne białe lub jasnoróżowe kwiaty. Których jest do piętnastu na pędzie. Liście są długie, zielone i mają rynienkowaty kształt. Crinum rozrasta się w duży krzaczek, z którego wyrasta kilka pędów kwiatowych.

  Przeczytaj więcej...

 • Eucharis - uprawa i pielęgnacja
  Eucharis - uprawa i pielęgnacja

  Eucharis nazywany Lilią Amazońską ma swoje korzenie w Ameryce Południowej i należy do rodziny amarylkowatych. Roślinę charakteryzują piękne białe pachnące kwiaty oraz długie, ciemnozielone liście. Kwiat dorasta do pięćdziesięciu centymetrów, jest rośliną cebulową. Uprawa Eucharisa. Stanowisko – Powinno być półcieniste i ciepłe. Roślina nie znosi bezpośredniego nasłonecznienia. Podłoże – Najkorzystniejsza jest mieszanka gliny, torfu oraz ziemi kompostowej.

  Przeczytaj więcej...

 • Ficus Retusa – uprawa i pielęgnacja
  Ficus Retusa – uprawa i pielęgnacja

  Roślina pochodzi z Malezji. Posiada duże, mocno zielone liście, które są delikatnie wydłużone. Przy odpowiednim traktowaniu ficus wytwarza korzenie powietrzne. Rzadko atakują go szkodniki. Roślina nie sprawia kłopotów przy uprawie nawet początkującym ogrodnikom. Ficus Retusa jest polecany do uprawy w formie Bonsai. Jeżeli chcemy go w ten sposób hodować to musimy być cierpliwi i mieć chociaż małe doświadczenie z zakresu uprawy drzewek Bonsai. Chodzi o to, żeby umieć je prawidłowo uformować i pielęgnować, żeby mogło nas jak najdłużej cieszyć swoim pięknym widokiem.

  Przeczytaj więcej...

 • Pelargonie angielskie, bluszczolistne i zwisające - najciekawsze odmiany
  Pelargonie angielskie, bluszczolistne i zwisające - najciekawsze odmiany

  Pelargonie od wielu lat są jednymi z najbardziej popularnych roślin balkonowych. Ich zróżnicowanie gatunkowe sprawia, że znalazły również zastosowanie w dekoracji naszych mieszkań. Przez dziesiątki lat doczekaliśmy się wielu pięknych odmian, które nie tylko zyskały na dekoracyjności, ale także stały się bardziej odporne na choroby oraz niekorzystne warunki atmosferyczne. Wszystkie mieszańce dostępne w sprzedaży pochodzą od form występujących przede wszystkim w Afryce Południowej.

  Przeczytaj więcej...

 • Róże doniczkowe
  Róże doniczkowe

  Krzewy róż nie muszą być przedstawiane, ich piękno jest doceniane od tysięcy lat. Fascynacja tymi kwiatami sprawiła, że obecnie w sprzedaży mamy tysiące odmian. Możemy je pogrupować i wyróżnić m.in. róże wielkokwiatowe, róże rabatowe, róże pnące, róże drobnokrzaczaste, róże dzikie, róże parkowe, angielskie i pienne. W ostatnim czasie coraz częściej róże uprawiane są w domu. W sprzedaży mamy coraz większy wybór wśród róż miniaturowych, które znakomicie odnajdują się w naszych mieszkaniach. Ich szlachetne piękno nada wnętrzom elegancji i ubarwi barwnymi kwiatami.

  Przeczytaj więcej...

 • Kluzja (okrętnica) - uprawa i pielęgnacja
  Kluzja (okrętnica) - uprawa i pielęgnacja

  Kluzja pochodzi z tropikalnych lasów Ameryki Środkowej oraz Południowej. W naturze rośnie w formie drzewa, które dorasta do około dwudziestu metrów wysokości. Poza tym rośnie, również na drzewach oraz skałach jako pół epifit. Roślina ma białe lub różowe delikatne kwiaty i kuliste, zielone owoce. Na całym świecie występuje około trzysta gatunków Kluzji. Kwiat w domowych warunkach rośnie wolno. Poza okazami o zielonych liściach występują, także odmiany o liściach żółtych z zielonym paskiem.

  Przeczytaj więcej...

 • Przesadzanie storczyków krok po kroku HIT
  Przesadzanie storczyków krok po kroku

  Storczyki w ostatnim czasie stały się jednymi z najbardziej popularnych roślin pokojowych. Zainteresowanie nimi nie maleje zwłaszcza, że możemy je zakupić za naprawdę niewielkie pieniądze. Dziś każdego stać na uprawę tych pięknych roślin. Bardzo często można spotkać się z opinią, że storczyki należą do roślin, które są trudne w uprawie. Trudność uprawy jest uzależniona od danego gatunku. W sprzedaży dostępnych jest wiele gatunków, które bez problemu poradzą sobie w przeciętnych warunkach domowych np. bardzo popularny Phalaenopsis. Aby rośliny charakteryzowały się zdrowym wyglądem należy poświęcić im swój czas oraz zadbać o odpowiednią ich pielęgnację, a więc nawożenie, podlewanie miękką wodą, zapewnienie dostatecznej wilgoci i światła.

  Przeczytaj więcej...

 • Odmiany Hipeastrum
  Odmiany Hipeastrum

  Odmiany Hipeastrum zadziwiają nas paletą barw. Począwszy od białych, poprzez żółte, łososiowate różowe, czerwone a skończywszy na biało –czerwonych, czerwono-żółtych czy różowo-białych. Obwódki płatków kwiatów mogą być gładkie lub lekko pofalowane. Gdy mamy kilka cebul różnych odmian i kolorów można je posadzić w tym samym czasie i gdy zakwitną cieszyć się „wiosną w domu” lub sadzić tak, aby kwitły jedna po drugiej.

  Przeczytaj więcej...

 • Wallota - Vallota
  Wallota - Vallota

  Wallota to bliska kuzynka Hipeastrum i Amarylisa, chociaż bardziej podobna jest do drugiego kwiatu. Kwitnie równie pięknie jak pozostałe rośliny, przy czym wytwarzane przez nią kwiaty są dużo mniejsze. Na łodydze kwiatowej pojawia się ich od około trzech do około dwunastu i mają barwy pomarańczowo-czerwoną lub różową.

  Przeczytaj więcej...

 • Calibrachoa - nieznany kwiat
  Calibrachoa - nieznany kwiat

  Calibrachoa jest kuzynką Petunii. Część specjalistów zalicza roślinę do Petunii Kaskadowych. Inni nazywają ją miniaturą petunii. Roślina nie sprawia kłopotów w uprawie. Jest bardziej wytrzymała od petunii na zmienne warunki atmosferyczne oraz choroby. Calibrachoę charakteryzuje zwarty pokrój oraz małe kwiaty.

  Przeczytaj więcej...