Choroby draceny

Choroby draceny

Skomentuj artykuł

Uprawiane w naszych mieszkaniach draceny chorują dość rzadko. Niepokojące objawy na roślinie pojawiają się głównie w wyniku popełnionych przez nas błędów w uprawie, rzadziej przez choroby infekcyjne. Błędy w pielęgnacji i niewłaściwe miejsce uprawy przyczyniają się do wystąpienia chorób fizjologicznych, często również sprzyjają porażeniu przez choroby. Znacznie prościej jest zapobiec chorobom, niż je zwalczać, dlatego warto zapoznać się z warunkami niezbędnymi do zdrowego wzrostu roślin.

Choroby fizjologiczne

Brunatne, uschnięte brzegi lub wierzchołki liści u draceny – takie objawy mogą pojawić się w wyniku przesuszenia bryły korzeniowej lub zbyt suchego powietrza. Należy wówczas zwiększyć wilgotność powietrza oraz regularnie podlewać. Podobne objawy mogą powodować również przelanie lub przenawożenie roślin. Jeśli roślina nadmiernie gubi dolne liście, ustawiona jest w zbyt suchym i gorącym miejscu. Zimą często się zdarza, że liście draceny blakną lub opadają, prawdopodobnie ma ona za mało światła. Dobrze jest ją przenieść bliżej jasnego okna. Gdy będzie jej zbyt zimno, dracena będzie gubiła liście i słabo rosła. Rośliny te bardzo często cierpią z powodu nadmiernego i długotrwałego zawilgocenia podłoża, wskutek czego gniją korzenie i miękną łodygi. Pamiętajmy, że podłoże pomiędzy kolejnymi podlewaniami powinno przeschnąć. Gdy młode liście są małe i zniekształcone, a rośliny słabo rosną, brakuje im składników pokarmowych. Wówczas niezbędne będzie ich nawożenie. Na początku raz w tygodniu podajemy połowę dawki nawozu. Kiedy odpowiednio się wzmocnią, przestawiamy się na standardowe dawki.

Choroby infekcyjne

Zahamowanie wzrostu oraz ciemnienie, brązowienie i zamieranie podstawy łodygi to objawy fytoftorozy. Pojawia się przy zbyt wilgotnym i zimnym podłożu. Zbyt obfite podlewanie może powodować również czarne, wodniste plamy na liściach i zamieranie pędów. Objawy te powodowane są przez miękką zgniliznę bakteryjną. Porażoną roślinę należy usunąć. U pozostałych, nieporażonych roślin ograniczamy podlewanie oraz opryskujemy je wraz z podłożem właściwym preparatem. Gdy na liściach pojawiają się brązowe, wilgotne plamy z szarym nalotem, wystąpiła plamistość liści. Zmiany z czasem powiększają się i łączą, uszkadzając całe liście. Porażane są głównie osłabione rośliny, rosnące w wilgotnym, ale mało słonecznym miejscu. Usuwamy porażone liście, opryskujemy odpowiednim środkiem i ustawiamy tak, by miały dobry dostęp do światła. Na liściach draceny może wystąpić również szara pleśń. Pojawia się wówczas szara, puszysta powłoka pleśni, która może pokrywać wszystkie części rośliny, z czasem chore części ciemnieją i zamierają. Występowaniu tej choroby na dracenie sprzyja ciepło i wysoka wilgotność powietrza. Bezwzględnie należy usunąć porażone organy. Następnie rośliny umieszczamy w przewiewnym miejscu, podlewamy tylko rano i opryskujemy środkiem grzybobójczym.

Autor: Justyna Przasnyska

Dracena obrzeżona

Dracena obrzeżona

Dracena Sandera, Lucky Bamboo

Dracena Sandera, Lucky Bamboo

Dracena wonna

Dracena wonna

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także