Kwiaty domowe - 133 artykułów

W tym dziale znajdą Państwo porady i informacje dotyczące pielęgnacji kwiatów domowych i balkonowych. Opisane zostały tu również najciekawsze i najpopularniejsze gatunki oraz dołączono do nich praktyczne wskazówki dotyczące aranżowania ich do wnętrz/aranżowania kwiatowych wnętrz.

Architektura Ogrodowa (94)Trawnik (26)Storczyki (11)Róże (22)Rośliny na balkonie (39)Rośliny na parapecie (59)Rośliny lecznicze (57)Zielnik (51)Oczko wodne (23)Zwierzęta w ogrodzie (20)Owoce (74)Warzywa w ogrodzie (95)Park (25)Skalnik (12)Drzewa kwitnące (23)Drzewa iglaste (50)Drzewa owocowe (59)Drzewa liściaste (58)Krzewy kwitnące (56)Krzewy ozdobne (77)Krzewy owocowe (50)Żywopłot (20)Basen (5)Rośliny pnące (20)Ochrona roślin (81)Nawożenie roślin (25)STOP komarom (9)Hortensje (10)

  • Dekoracje z szyszek - galeria
    Dekoracje z szyszek - galeria

    Szyszki są to zdrewniałe kłosy, które w swoim środku kryją nasiona i wytwarzane są wyłącznie przez rośliny iglaste. Niektóre zwierzęta, zbierają je, aby móc podjadać ich zawartość w czasie jesiennych chłodów. Również sikorki nimi nie pogardzą. Człowiek jednak znalazł dla nich zupełnie inne zastosowanie. Nasza kreatywność sprawiła, iż szyszki używane są bardzo często do różnego rodzaju dekoracji. Wspaniale komponują się przede wszystkim z iglastymi gałązkami, na których występują naturalnie i z którymi doskonale kontrastują. W kompozycjach znajdują się również inne elementy, które niejednokrotnie nawiązują do świąt na jakie tworzy się takie stroiki - Świąt Bożego Narodzenia.

    Przeczytaj więcej...

  • Ozdoby z szyszek
    Ozdoby z szyszek

    Szyszki to bardzo cenny materiał florystyczny, przydatny do tworzenia dekoracji takich jak stroiki, wieńce oraz kompozycje w naczyniach. Ozdoby z szyszek najczęściej wykorzystywane są do przyozdabiania wnętrz w okresie świąt Bożego Narodzenia.

    Przeczytaj więcej...

  • Palma daktylowa
    Palma daktylowa

    Palma daktylowa inaczej nazywana daktylowcem jest gatunkiem palmy bardzo często uprawianym w domu. Co ciekawe, daktylowiec nie występuje już w stanie dzikim, istnieją tylko jego gatunki uprawne. Ziemią ojczystą palmy daktylowej jest prawdopodobnie Irak i obecnie uprawia się ją w Afryce Północnej, na Bliskim Wschodzie i w USA. Daktylowiec był już powszechnie uprawiany w starożytności, czego dowodem są znalezione w Izraelu nasiona daktyla datowane na tysiąclecie przed naszą erą.

    Przeczytaj więcej...

  • Zamiokulkas - pielęgnacja, uprawa i rozmnażanie
    Zamiokulkas - pielęgnacja, uprawa i rozmnażanie

    Zamiokulkas zamiolistny (Zamioculcas zamiifolia), to wieloletni gatunek rośliny zielnej, należący do rodziny obrazkowatych. Jego ojczyzną są obszary wschodniej oraz Południowo-Wschodniej Afryki, a więc rejony o klimacie znacznie cieplejszym, niż panujący w naszym kraju. Dlatego też roślina ta może być uprawiana wyłącznie w mieszkaniach, gdyż niskie temperatury są dla niej zabójcze (zamiera poniże 5°C). Elegancki pokrój i niezbyt wysokie wymagania zamiokulkasa sprawiły, iż stał się on wyjątkowo popularną roślina pokojową, która znakomicie sprawdza jako reprezentacyjna dekoracja naszych mieszkań, a także takich miejsc użyteczności publicznej jak banki, hotele, urzędy, restauracje czy biura.

    Przeczytaj więcej...

  • Echinokaktus Grusona - Echinocactus grusonii
    Echinokaktus Grusona - Echinocactus grusonii

    Jego łacińska nazwa pochodzi od słowa echinus oznaczającego jeża, co doskonale oddaje wygląd gatunków z tego rodzaju, bogato obsypanych cierniami. Nazwany został na cześć Hermana Grusona, niemieckiego wynalazcy i przedsiębiorcy. Pochodzi z Meksyku, gdzie rośnie od San Luis Patosi po Hildago oraz z południowych stanów USA: Teksasu i Nowego Meksyku. Jest jednym z najpopularniejszych gatunków spotykanych w uprawie. Echinokaktus Grusona jest kulistym kaktusem o średnicy korpusu dochodzącej nawet do 100 cm. Rekordowy okaz z Królewskich Ogrodów Botanicznych w Kew (Anglia) miał średnicę 3 m i ważył 2 tony. W starszym wieku jego forma nieco się wydłuża przyjmując kształt beczki. Z uwagi na osiągane rozmiary i złote, szydlaste ciernie silnie przykuwa wzrok. W odróżnieniu od wielu domowych kwiatów, echinokaktus Grusona z czasem nabiera jeszcze piękniejszego i dostojnego wyglądu.

    Przeczytaj więcej...

  • Jak podlewać storczyki?
    Jak podlewać storczyki?

    Storczyki (rodzina Orchidaceae) to bardzo liczna grupa roślin, wśród których około 1/3 to gatunki naziemne, a pozostałe to epifity, żyjące na gałęziach drzew lub na skałach. Intensywne barwy, efektowne plamki i niecodzienne kształty płatków czynią ze storczyków wspaniałe rośliny ozdobne. Ze względu na ich urok, wiele już osób ogarnęła pasja uprawiania storczyków, która jak się okazuje nie musi wiązać się z wysokimi kosztami i dużym trudem. Ogólnodostępne mieszańce są przeważnie mało wymagające, wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad. Popularne gatunki tych pięknych kwiatów nie kosztują więcej niż inne rośliny pokojowe i mogą cieszyć oko każdego z nas. W uprawie i pielęgnacji storczyków, poza doborem odpowiedniego podłoża, temperatury i stanowiska, bardzo ważnym elementem jest sposób ich podlewania. Podlewanie storczyków powinno naśladować naturalne warunki w jakich żyją, czyli tropikalne ulewy z okresami suszy. Poniżej przedstawiamy kilka cennych wskazówek jak podlewać storczyki, aby odnieść sukces w ich uprawie.

    Przeczytaj więcej...

  • Monstera dziurawa
    Monstera dziurawa

    Monstera dziurawa (Monstera deliciosa) to bujnie rosnące pnącze z rodziny obrazkowatych (Araceae), pochodzące z lasów tropikalnych Ameryki Płd. Monstera wytwarza zdrewniałe pełzające pędy oraz duże, zaokrąglone liście z nieregularną perforacją. W odpowiednich warunkach monstera jest łatwa w uprawie i rośnie bardzo szybko.

    Przeczytaj więcej...

  • Oliwka - uprawa, pielęgnacja i rodzaje
    Oliwka - uprawa, pielęgnacja i rodzaje

    Oliwka to znana na całym świecie roślina uprawna o bardzo bogatej symbolice. Z jej owoców wytwarza się popularną oliwę, mającą zastosowanie w kuchni i kosmetyce. Niewiele osób jednak wie, że oliwkę można uprawiać w doniczce. Pierwsze drzewka do Polskich kwiaciarni trafiły dopiero kilka lat temu, a już robią prawdziwą furorę.

    Przeczytaj więcej...

  • Właściwości aloesu
    Właściwości aloesu

    Aloes, pomimo, iż w polskim klimacie nie występuje naturalnie, od dawna często spotykany jest jako ozdoba naszych wnętrz i jeden z ciekawszych sukulentów spotykanych w mieszkaniach. Znamy setki odmian tej rośliny, wyróżniających się przede wszystkim wielkością, kształtem liści oraz ubarwieniem. Jednak to, co warte jest podkreślenia w przypadku aloesu to jego właściwości, z których nie raz korzystamy bardziej niż z właściwości naszych rodzimych ziół. Warto zatem zainteresować się tematem, by w przyszłości świadomie korzystać z dobrodziejstw, jakie daje nam ten okaz.

    Przeczytaj więcej...

  • Rośliny doniczkowe cieniolubne
    Rośliny doniczkowe cieniolubne

    Wiele roślin doniczkowych, do prawidłowego wzrostu i rozwoju wymaga sporej ilości światła. Nie wszyscy jednak posiadamy na tyle słoneczne mieszkania, aby móc spełnić te oczekiwania. Dlatego zamiast całkowicie rezygnować z uprawy roślin, poszukajmy gatunków, które w półcieniu lub cieniu radzą sobie naprawdę dobrze. Są to zwykle rośliny, których naturalne siedliska znajdują się w miejscach bardzo słabo oświetlonych jak np. dolne partie lasów.

    Przeczytaj więcej...

  • Kaktus wielkanocny
    Kaktus wielkanocny

    Kaktus wielkanocny jest epifitem, który rośnie dziko wśród koron drzew lasów deszczowych w Brazylii. Co ciekawe, ta egotyczna roślina czuje się również bardzo dobrze w klimacie umiarkowanym i nie jest trudna w uprawie. Kolejną zaletą kaktusa wielkanocnego jest ciekawy wygląd: 5- centymetrowe pędy są bezkolczaste, spłaszczone i podzielone na segmenty. Brzegi pędów są lekko karbowane i na ich końcach wyrastają lejkowate, jaskrawo karminowe, białe lub różowe kwiaty, które opadają po 2, 3 dniach. Kaktus wielkanocny zawdzięcza swoją nazwę okresowi kwitnienia, który rozpoczyna się w kwietniu i trwa 2 miesiące.

    Przeczytaj więcej...

  • Eukaliptus
    Eukaliptus

    Rodzaj Eukaliptus (Eucalyptus) to aż ponad 600 gatunków drzew i krzewów należących do rodziny mirtowatych. Pochodzą one głównie z Australii i Nowej Gwinei, ale doskonale zadomowiły się też na terenach Afryki, Azji i Ameryki Południowej. Eukaliptusy kojarzą się przede wszystkim z uroczymi koalami, których są podstawowym pożywieniem, jednak mają one też o wiele więcej zastosowań, w związku z czym w niektórych krajach prowadzi się nawet ich plantacje.

    Przeczytaj więcej...

  • Skrzydłokwiat (Spathiphyllum)
    Skrzydłokwiat (Spathiphyllum)

    Pochodzący z tropikalnych lasów Ameryki skrzydłokwiat należy do rodziny obrazkowatych. Jest rośliną cenioną przede wszystkim ze względu na eleganckie, błyszczące liście oraz wytworne białe kwiaty, często przyjemnie pachnące. Dodatkową zaletą skrzydlokwiatów są ich właściwości oczyszczające powietrze. Pochłaniają one więcej dwutlenku węgla niż inne rośliny, dlatego są polecane do sypialni.

    Przeczytaj więcej...

  • Aloes zwyczajny (Aloe vera, Aloe barbadosiensis Miller)
    Aloes zwyczajny (Aloe vera, Aloe barbadosiensis Miller)

    Roślina lecznicza znana pod nazwą Aloe vera, nazywa się tak naprawdę Aloe barbadosiensis. Jest łatwą w uprawie rośliną doniczkową. Aloes znany były od starożytności, wzmianki o tej roślinie zawierały już sumeryjskie gliniane tabliczki sprzed niemal 3 000 lat p.n.e. Podobno Aleksander Wielki polecał podawać aloes rannym żołnieżom, aby ich rany szybciej się goiły. Roślina ta prawdopodobnie pochodzi z Półwyspu Arabskiego, skąd rozpowszechnił się na rejony Morza Środziemnego. Później dotarł do Ameryki. Do ważniejszych rejonów uprawy należał Barbados, stąd też pochodzi nazwa gatunkowa tego aloesu. Jest bylinowym sukulentem należącym do rodziny złotogłowowatych. Dorasta do 50 cm wysokości i tworzy liczne odrosty. Rośnie on zazwyczaj w grupach. Aloes może wykształcać krótki pień o średnicy do 30 cm, może też nie mieć go wcale. Liście są mięsiste, mierzą 40-50 cm długości i 5-6 cm szerokości, układają się jeden nad drugim w rozetę. Mają one jasnozieloną barwę i białawe lub zielonkawe plamki. Są szpiczasto zakończone i mają ząbkowane brzegi. Kwiaty barwy żółtej pojawiają się na gronach mierzących do 50 cm długości.

    Przeczytaj więcej...