Jak podlewać storczyki?

Jak podlewać storczyki?

2 komentarzy

Storczyki (rodzina Orchidaceae) to bardzo liczna grupa roślin, wśród których około 1/3 to gatunki naziemne, a pozostałe to epifity, żyjące na gałęziach drzew lub na skałach. Intensywne barwy, efektowne plamki i niecodzienne kształty płatków czynią ze storczyków wspaniałe rośliny ozdobne. Ze względu na ich urok, wiele już osób ogarnęła pasja uprawiania storczyków, która jak się okazuje nie musi wiązać się z wysokimi kosztami i dużym trudem. Ogólnodostępne mieszańce są przeważnie mało wymagające, wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad. Popularne gatunki tych pięknych kwiatów nie kosztują więcej niż inne rośliny pokojowe i mogą cieszyć oko każdego z nas. W uprawie i pielęgnacji storczyków, poza doborem odpowiedniego podłoża, temperatury i stanowiska, bardzo ważnym elementem jest sposób ich podlewania. Podlewanie storczyków powinno naśladować naturalne warunki w jakich żyją, czyli tropikalne ulewy z okresami suszy. Poniżej przedstawiamy kilka cennych wskazówek jak podlewać storczyki, aby odnieść sukces w ich uprawie.

Jakość wody do podlewania storczyków

Woda stosowana w uprawie storczyków powinna być miękka (twardość w stopniach niemieckich poniżej 4), o niskim zasoleniu (EC nieprzekraczającym 0,6 mS/cm) i niewielkim poziomie kwaśnych węglanów (HCO–3 – do 60 mg/l). Musi ona mieć temperaturę letnią, być przegotowana i odstać w naczyniu 24 godziny przed zastosowaniem. W wodzie takiej zawartość składników mineralnych powinna być niska. Dopuszczalne zawartości (w mg/l) składników mineralnych to: Na – 60, Cl – 60, Ca – 80, Fe – 2. Najlepiej jeśli odczyn wody jest lekko kwaśny (pH ok. 5). Używanie wody bezpośrednio z kranu, zwykle o dużej zawartości wapnia, stwarza niebezpieczeństwo zmiany odczynu podłoża na zasadowy. Może to prowadzić do zniszczenia systemu korzeniowego i zagłodzenia roślin. Woda  kranowa powoduje osadzanie się soli mineralnych w podłożu, dlatego należy je częściej wymieniać (nawet co rok – 2 lata). W okresie po przesadzeniu roślin, kiedy system korzeniowy nie jest jeszcze zregenerowany, storczyki należy podlewać bardzo ostrożnie. W razie braku dostępności wody o dobrych parametrach, można korzystać z deszczówki zbieranej z obszarów o wysokiej czystości powietrza. W przypadku większej hodowli, zalecany jest montaż systemu odwróconej osmozy, co jednak wiąże się z wysokimi kosztami.


Sposób podlewania

Podlewanie storczyków przeprowadzamy w godzinach porannych. Dzięki temu wszystkie części rośliny zdążą wyschnąć przed wystąpieniem silniejszego promieniowania słonecznego w ciągu dnia, co mogłoby doprowadzić do ich poparzenia. Zapobiega to również rozwojowi chorób bakteryjnych, które mogłyby pojawić się pod wpływem dużej wilgotności i działania niższych temperatur nocą.

Jak podlewać storczyki

Storczyki

Częstotliwość tego zabiegu uzależniona jest od wymagań danego gatunku storczyka, a także od fazy w jakiej znajduje się roślina. W okresie wzrostu i kwitnienia wymagane jest regularne podlewanie. Zarówno w przypadku storczyków epifitycznych (m. in. Phalaenopsis, Cymbidium, Cattleya, Dendrobium, Laelia), jak i naziemnych (np. Paphiopedilum, niektóre Cymbidium), najlepiej umieścić całą doniczkę na 20 minut w naczyniu z wodą, tak aby doniczka  były do połowy zanurzona w wodzie. Po podlaniu należy sprawdzić czy nadmiar wody swobodnie wypływa, niedozwolone jest pozostawianie wody w podstawce. Jeśli woda wycieka wolno, mimo drożności otworu w dnie doniczki, świadczy to o niewłaściwym podłożu i może być przyczyną gnicia korzeni. Dla umożliwienia lepszego odpływu, naczynia stawiamy na ażurowych stołach lub odwróconych do góry dnem doniczkach. Można przyjąć ogólną zasadę, że przy upalnej pogodzie należy powtarzać ten zabieg co 4-7 dni, a gdy jest chłodno – co dwa tygodnie.

Jak podlewać storczyki

Storczyki

czytaj dalej...

2 komentarzy

  1. Dodał: elka , Tytuł: o mój boże nie zesraj sie tym

    przez to mój kwiat zwiędł

  2. Dodał: Elżbieta, Tytuł: podziekowanie

    Dziekuje, artykuł przynajmniej w części zaspokoił moją całkowitą niewiedzę. Od niedawna zajęłam się uprawą roślin I Świat Kwiatów stanowi istotne źródło wiedzy. Jeszcze raz dziekuję

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: