Eukaliptus

Eukaliptus

1 komentarzy

Rodzaj Eukaliptus (Eucalyptus) to aż ponad 600 gatunków drzew i krzewów należących do rodziny mirtowatych. Pochodzą one głównie z Australii i Nowej Gwinei, ale doskonale zadomowiły się też na terenach Afryki, Azji i Ameryki Południowej. Eukaliptusy kojarzą się przede wszystkim z uroczymi koalami, których są podstawowym pożywieniem, jednak mają one też o wiele więcej zastosowań, w związku z czym w niektórych krajach prowadzi się nawet ich plantacje.

Znaczenie gospodarcze i właściwości lecznicze

Dzięki gęstej sieci korzeni i silnej transpiracji, doskonale nadają się do osuszania bagien i terenów podmokłych. Ma to szczególne znaczenie w rejonach zagrożonych występowaniem malarii, roznoszonej przez komary bytujące w miejscach podmokłych. W gospodarce krajów uprawiających eukaliptusy, niebagatelne znaczenie ma pozyskiwane z roślin drewno. Jest bardzo wartościowym i cenionym materiałem budowlanym oraz meblarskim,  gdyż ma dużą odporność na zagniwanie i jest bardzo twarde. Z liści niektórych gatunków, wytwarzany jest również olejek eukaliptusowy, chętnie wykorzystywany w przemyśle farmaceutycznym. Ma on bowiem szereg właściwości leczniczych. Jest antyseptykiem wspomagającym leczenie infekcji górnych dróg oddechowych i przeziębień, ułatwia oddychanie przy chorobie astmatycznej, natomiast zewnętrznie jest stosowany do płukania gardła, leczenia infekcji bakteryjnych skóry, działa też łagodząco i rozgrzewająco na bóle stawów i mięsni.Charakterystyka wyglądu

Mimo, iż eukaliptusy to rośliny osiągające zwykle dość pokaźne rozmiary ( w zależności od gatunku 80-100 m. wysokości), możemy pokusić się o ich uprawę w doniczkach, gdyż bardzo dobrze znoszą cięcie, więc łatwo można nadać im odpowiednia wysokość np. 1-2 m. Pierwsze cięcie określa wysokość rośliny, następne są już raczej zabiegami kształtującymi pokrój. Poza tym rosnąc w pojemniku i nie mając tak dużej ilości podłoża co w gruncie, rośliny samoistnie nieco karleją. Warto spróbować ich uprawy, gdyż to dość interesujące rośliny. Zwykle posiadają długie, matowe, skórzaste liście o lancetowatym kształcie. Dzięki zawartości silnych olejków eterycznych, wydzielają one dość charakterystyczny zapach, szczególnie ostry i wyrazisty po roztarciu kawałka liścia. Kora tych roślin również jest interesująca, gdyż ma kolor szaro-białawy, u starszych egzemplarzy jest spękana i naturalnie łuszcząca się. W naturze rośliny te bardzo ciekawie kwitną, niestety, w warunkach domowych raczej się kwiatów nie doczekamy.

Eukaliptus

Eukaliptus

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: twojs stara, Tytuł: twuj stary

    Leszek to gej i lubi w dupe do trymkiewicza i gwałcił sie w piaskownicy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie