Skrzydłokwiat (Spathiphyllum)

Skrzydłokwiat (Spathiphyllum)

2 komentarzy

Pochodzący z tropikalnych lasów Ameryki skrzydłokwiat należy do rodziny obrazkowatych.  Jest rośliną cenioną przede wszystkim ze względu na eleganckie, błyszczące liście oraz wytworne białe kwiaty, często przyjemnie pachnące. Dodatkową zaletą skrzydlokwiatów są ich właściwości oczyszczające powietrze. Pochłaniają one więcej dwutlenku węgla niż inne rośliny, dlatego są polecane do sypialni.

Skrzydłokwiaty uprawiane jako rośliny doniczkowe są zazwyczaj hybrydami. Wykształcają one bardzo krótki pień, który wystaje ponad ziemię tylko odrobinę lub wcale. Wyrastają z niego podłużne lub lancetowate liście o ciemnozielonej barwie. U kultywarów kwiaty pojawiają się najczęściej wiosna i latem, ale mogą także wykształcać się w innych porach roku. Są one osadzone na długich ogonkach i wystają wysoko ponad liśćmi. Kwiatostan skrzydłokwiatu składa się z dużej, białej pochwy kwiatowej, którą otoczona jest pionowa, kremowa, biała lub jasnozielona kolba. Kwiaty, które u większości hybryd pachną, pozostają białe tylko przez tydzień, później zmieniają barwę na jasnozieloną i zdobią roślinę jeszcze przez około 5-6 tygodni. Po przekwitnięciu kwiatostany usuwamy ścinając je u podstawy.

Gatunkami najczęściej spotykanymi w uprawie doniczkowej są skrzydłokwiat Wallisa oraz skrzydłokwiat kwiecisty.

Skrzydłokwiat Wallisa, zwany też skrzydłolistem Wallisa (Spathiphyllum wallisii) jest rodzajem najczęściej spotykanym na rynku kwiaciarskim. Został nazwany na cześć niemieckiego kolekcjonera roślin. Jego liście mierzą 7 cm szerokości i 20 cm długości, osadzone są na ogonkach o długości 15 cm. Wytworne kwiatostany pojawiają się wiosna, a przy właściwej pielęgnacji ponownie późnym latem. Kwiatostan mierzy ok. 25 cm długości. Kremowo-biała kolba wyrasta pionowo z podstawy okwiatu. Na rynku istnieje wiele kultywarów skrzydłokwiatu Wallisa, które różnią się miedzy sobą głównie wielkością czy kształtem liści.

Odmiana
Opis
Clevelandii

wąskie i długie blaszki liściowe

Mauna Loa

szersze blaszki liściowe, osiąga ok. 35 cm wysokości

Sensation

wyjątkowo wysoka odmiana, osiąga 130-180 cm wysokości, duże i szerokie liście

Euro Giant

wysoka odmiana o dużych liściach, osiąga ok. 1 m wysokości

Gemini
odmiana o pstrokatych liściach
Yess

odmiana o drobnych listkach, osiągająca 25-45 cm wysokości

Sweet Silvio

osiąga 60-80 cm wysokości, szerokie liście średniej wielkości

Skrzydłokwiat kwiecisty (bukietowy)

Jest nieco rzadziej spotykany niż skrzydłokwiat Wallisa. Wykształca wzniesione, lancetowate, ciemnozielone, błyszczące liście osadzone na długich ogonkach. Efektowne kwiatostany składają się z kremowobiałej lub zielono-żółtej kolby otoczonej dużą białą pochwą. Pojawiają się one późną wiosną i wczesnym latem. Skrzydłokwiat kwiecisty osiaga wysokość 30-50 cm.

 

Skrzydłokwiat

 

Skrzydłokwiat

Stanowisko

Skrzydłokwiat preferuje stanowiska jasne, ale nie w pełnym słońcu. Zbyt silne działanie promieni słonecznych może prowadzić do poparzenia liści.

czytaj dalej...

2 komentarzy

  1. Dodał: Olga, Tytuł: Manua loa

    manua loa dorasta do metra.... gratuluję wiedzy

  2. Dodał: Krystyna, Tytuł: skryzdłokwiat

    Witam, mój kilkunastoletni, duży skrzydłokwiat nagle w ciągu jednej nocy zwiądł. liście rozłożyły się na boki wraz z kwiatami. Kiedy go podlałam kwiaty na chwilę się podniosły, liście niestety nie, wyglądały jak sparzone przez wrzącą wodę. Co mam zrobić?

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: