Kolczaste krzewy rośliny z kolcami

Kolczaste krzewy rośliny z kolcami

4 komentarzy

Ognik

Ognik to krzew osiągający wysokość do 2-3 metrów i posiadający dużą ilością twardych i ostrych kolców. Ozdobą rośliny są jego najczęściej zimozielone liście, białe wiosenne kwiaty i czerwone bądź pomarańczowe owoce. Owoce zdobią roślinę praktycznie do końca zimy. Ogniki są niezwykle proste w uprawie, ale najlepiej rosną w zasobnych glebach i stanowiskach słonecznych. Ciekawą cechą tej roślin jest odporność na zanieczyszczenia powietrza. Dobrze rośnie w miejscach znajdujących się w sąsiedztwie ruchliwych ulic i placów. Doskonała roślina na żywopłoty, dobrze prezentuje się również uprawiana jako pojedyncza roślina na trawnikach

 

Kolczaste krzewy - rośliny z kolcami

 

Kolczaste krzewy - rośliny z kolcami - rokitnik

Rokitnik

Kolejnym krzewem z kolcami jest rokitnik. Roślina dorasta do kilku metrów wysokości i ma wąskie, srebrzyste liście. Ozdobą rokitnika są jego owoce. Pod koniec lata i na początku jesieni roślina jest obsypana pomarańczowymi owocami. Owoce są wykorzystywane w kuchni i są cennym źródłem wielu witamin i minerałów. Gospodynie domowe przygotowują z nich pyszne konfitury i sosy do mięs. Rokitnik nie wymaga pielęgnacji. Posadzony w słonecznym miejscu przez wiele lat nie wymaga naszej interwencji. Nadaje się do uprawy w miejscach o dużym zanieczyszczeniu powietrza. Wada rokitnika jest fakt, iż krzew dość wolno rośnie.

Innymi ciekawymi roślinami z kolcami są róże. Znane powiedzenie mówi: „Nie ma róży bez kolców” i trzeba przyznać, że jest sporo prawdy w tym stwierdzeniu. Bogactwo ich kwiatów spławiło, że rośliny te mają swoich wielbicieli na terenie całego świata. Kolce na swoich gałązkach posiadają również drzewa takie jak robinie, zwane akcjami, śliwy czy grusze.

Należy pamiętać, aby wszelkie prace związane z pielęgnacją roślin kolczastych wykonywać z niezwykłą ostrożnością. Nieuwaga może doprowadzić do bolesnych ran. Zawsze używajmy rękawic ogrodniczych, które zabezpieczą nasze dłonie. Niestety bywa tak, że rośliny na swoich ostrych kolcach zatrzymują nieczystości, stare, opadłe liście i śmieci. Usuwanie ich nie należy do przyjemności. Warto jednak posiadać te „ostre” piękności w ogrodzie. Walory estetyczne wynagrodzą nam chwilowe niedogodności.

czytaj dalej...

4 komentarzy

 1. Dodał: Andrzej, Tytuł: Rokitnik Pospolity

  Rokitnik nie nadaje się na żywopłot bo korę na nim obgryzają sarny Musiała by to być odmiana gęstokolczasta- aby mocno kłuła kolcami lub cierniami

 2. Dodał: Andrzej , Tytuł: Rokitnik Pospolity

  Rokitnik może zostać połamany przez mokry śnieg osadzający się na gałęziach

 3. Dodał: ogrodnik, Tytuł: kolce to wytwory skórki, a ciernie skrócone pędy!

  kolce ma tylko róża reszta ma CIERNIE kolce to wytwory skórki(jest je łatwo oderwać) a ciernie skrócone pędy( mają te same wiązki przewodzące co gałązka z której wyrastają dlatego oderwanie ich jest trudne)

 4. Dodał: ogrodnik, Tytuł: kolce to wytwory skórki, a ciernie skrócone pędy!

  kolce ma tylko róża reszta ma CIERNIE kolce to wytwory skórki(jest je łatwo oderwać) a ciernie skrócone pędy( mają te same wiązki przewodzące co gałązka z której wyrastają dlatego oderwanie ich jest trudne)

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: