Niskie krzewy ozdobne

Niskie krzewy ozdobne

1 komentarzy

Wawrzynek główkowy – niska roślina, dorastająca do maksymalnie pół metra wysokości. Na płożących się, cienkich pędach, pojawiają się nieduże listki, w kolorze ciemnej zieleni. Ozdobą są również kwiaty, zebrane w kwiatostany po kilka sztuk, w kolorze różowym lub biały. Jest zimozielony. Wawrzynek główkowy należy do grupy roślin będących pod ochroną i trujących.

 

Niskie krzewy ozdobne - Mahonia

Niskie krzewy ozdobne - Mahonia

Mahonia rozłogowa – dorasta maksymalnie do pół metra wysokości. Spośród kęp matowych i skórzastych, zielono – szarych liści, wiosną pojawiają się wiechowate kwiatostany, składające się z żółtych kwiatów. Nie jest jeszcze zbyt często spotykana w naszych ogrodach.

 

Niskie krzewy ozdobne - Trzmielina

Niskie krzewy ozdobne - Trzmielina

Inne niewysokie gatunki krzewów to: pięciornik krzewiasty, trzmielina, tawulec, różne odmiany jałowców, dereń kanaryjski, janowiec bułgarski, mikrobiota syberyjska. Wyróżniamy ogromną ilość niskich roślin. Nawet znane gatunki występują w odmianach, osiągających nieduże rozmiary np. śliwa ozdobna, czy świerki. Zawsze należy pytać w sklepach ogrodniczych o wysokość, jaką dany krzew osiągnie.

Do naszych ogrodów mamy dość spory wybór niskich krzewów ozdobnych. Warto jest się z nimi zapoznać, nie tylko ze względu na ich piękno, ale także niskie wymagania. Bardzo często właśnie niewysokie krzewy wybierane są do małych powierzchniowo ogródków, a także w zakątki, gdzie żadna inna roślina nie mogłaby się prawidłowo rozwijać.

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: Rossellinique, Tytuł: Niepopularny?

    Mahonia rozłogowa-Po pierwsze dziękuję, że się tu znalazła, bo chciałam już szukać tego krzewu, a teraz nie muszę. Po drugie, jestem zdumiona, że nie jest popularna, chociaż prawda, często jej nie widuję. A czemu jestem zdumiona? Otóż my ten krzew mieliśmy swego czasu w ogrodzie, gdy moja babcia jeszcze żyła, i tu w dużych ilościach dobrych kilka lat temu. Strasznie wówczas na niego zła byłam, bo się nie raz nim pokłułam, ale teraz wzięło mnie na wspomnienia i chyba z sentymentu na nowo go zasadzę ;-) Za artykuł i tak dziękuję, kilka propozycji się mi spodobało. Mam co rozważać :)

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: