Brzoza brodawkowata (brzoza zwisła) Betula pendula

Brzoza brodawkowata (brzoza zwisła) Betula pendula

5 komentarzy

Rodzina brzozowate – Betulaceae
Gatunek- Betula pendula
Rodzaj brzoza – Betula

Kilka uwag o rodzaju
   

Rodzaj Betula obejmuje około 40 gatunków drzew i krzewów, występujących w umiarkowanej i chłodnej strefie półkuli północnej (Europa, Azja, Ameryka Północna). W Polsce możemy spotkać kilka naturalnie występujących gatunków rodzaju np. bardzo powszechną brzozę brodawkowatą (Betula pendula) oraz brzozę omszoną (Betula pubescens), brzozę karłowatą (Betula nana), brzozę czarną (Betula nigra), brzozę ojcowską (Betula oycoviensis)
   

Zazwyczaj są to bardzo malownicze, a zarazem zróżnicowane rośliny drzewiaste o bardzo zwiewnej koronie. Kora zależnie od gatunku biała, czarna, żółta, a nawet lekko wiśniowa, łuszcząca się strzępiasto bądź okrężnie. Liście zazwyczaj jajowate i piłkowane, rzadziej zaokrąglone oraz skrętoległe.  Brzozy należą do roślin jednopiennych o kwiatach zebranych w kotki. Męskie, widoczne już jesienią, natomiast żeńskie, ukazują się dopiero wiosną. Owoce mają postać drobnych orzeszków z błoniastymi skrzydełkami. Rozsypują się od jesieni aż do wiosny.
   

Należące do rodziny Betulaceae brzozy nie są wymagające i w dużej mierze stanowią gatunki pionierskie, które świetnie sobie radzą na ubogich glebach. Wymagają przede wszystkim słonecznego stanowiska, ponieważ są bardzo światłożądne    .
   

Brzozy należą do bardzo pospolitych drzew naszego krajobrazu, w stanie naturalnym występujące przede wszystkim na skrajach lasów, bezdrożach, polanach itp.
   

Ze względu na swoją dekoracyjność znalazły szerokie zastosowanie przy zadrzewianiu otwartego krajobrazu jak również miejskich terenów zielonych (parki, osiedla, skwery itp.) Charakteryzują się bardzo szybkim wzrostem, niestety nie są długowieczne i przeżywają zależnie od gatunku, od kilkudziesięciu do nawet 200 lat. Brzozy pięknie prezentują się jako solitery na tle trawnika jak również w grupach, w towarzystwie np. iglaków.

   

Warto pamiętać, że brzozy bardzo źle znoszą przesadzanie i najlepsze rezultaty przy zadrzewianiu większych terenów dają kilkuletnie siewki.

Pokrój
   

Betula pendula  należy do średniej wielkości drzew liściastych, zrzucających liście na zimę. Osiąga do 20- 30 m wysokości i charakteryzuje się luźną, kopulastą oraz ażurową koroną o wiotkich i zwisających gałązkach. Pień smukły o średnicy nie przekraczającej jednego metra. Gatunek często wielopienny. Brzoza brodawkowata zaliczana jest do drzew krótkowiecznych, żyjących około 100-150 lat.

Brzoza brodawkowa - pokrój

 

Brzoza brodawkowa - pokrój

Kora
   

Gatunek bardzo dekoracyjny ze względu na charakterystyczną korę, która u starszych drzew zachwyca kredowobiałą barwą, u nasady pnia ciemna i głęboko spękana.  Cienka, długo gładka,  okrężnie łuszcząca, a u młodych drzew brązowo-purpurowa.

Korzenie
   

System korzeniowy brzozy brodawkowatej zazwyczaj płytki, mocno rozgałęziony i sercowaty. Brak dostatecznej stabilności w przypadku silnych wiatrów.

czytaj dalej...

5 komentarzy

  1. Dodał: grzesiek , Tytuł: gubienie liści (do darka)

    Najprawdopodobniej Twoja brzoza została porażona przez antraknozę.

  2. Dodał: Betula, Tytuł: Betula nigra

    Błąd w artykule- Betula nigra występuje naturalnie w Ameryce Północnej- na pewno nie w Polsce

  3. Dodał: darek, Tytuł: gubienie liści

    dlaczego gubi liście w już od czerwca?.Czy to jakaś choroba

  4. Dodał: Miłośnik brzozowego piękna :), Tytuł: Wysiew nasion

    Nasiona możemy wysiewać zaraz po zbiorze, jak również wiosną. Jeżeli chodzi o przechowywanie nasion, to w suchym i zabezpieczonym przed wilgocią pomieszczeniu, w papierowej torebce. Przy wiosennym siewie nie jest wymagana stratyfikacja. Gatunek daje liczne samosiejki, uprawa mało problematyczna :)

  5. Dodał: jerzy, Tytuł: uprawa brzozy

    brok szczegółów uprawy,kiedy wysiew ,przechowywanie nasion

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: