Brzoza brodawkowata (brzoza zwisła) Betula pendula

Brzoza brodawkowata (brzoza zwisła) Betula pendula

5 komentarzy

Drewno brzozy brodawkowatej znalazło szerokie zastosowanie w przemyśle meblowym, papierniczym, a także do wyrobu drobnych przedmiotów codziennego użytku oraz dekoracyjnych. Poza tym wykorzystywane jest także jako opał.
   

Nie sposób nie wspomnieć także o właściwościach leczniczych brzozy brodawkowatej o działaniu rozkurczowym, moczopędnym oraz wzmacniającym.  Surowcem leczniczym jest sok brzozowy oraz liście.

Sok brzozowy- pozyskiwany z brzozy w okresie wiosennym, poprzez nacięcie pnia na głębokość około 2- 3 cm. Zawiera on przede wszystkim wodę i fruktozę. Poza tym witaminę C, flawonoidy, garbniki, olejek lotny, sole mineralne. Wykorzystywany także w kosmetyce.

Liście- zawierają witaminę C, B, kwasy organiczne, garbniki, flawonoidy, cukry, saponiny, olejek lotny. Zbiór surowca w maju i czerwcu.


Odmiany
   

Liczne, a zarazem bardzo zróżnicowane  odmiany brzozy brodawkowatej sprawiają, że każdy znajdzie coś dla siebie. Do najciekawszych odmian tego gatunku zaliczymy

• ‘Youngii’ – odmiana bardzo oryginalna o mniejszym przyroście niż gatunek, charakterystyczna ze względu na parasolowatą koronę. Nie osiąga dużych rozmiarów, maksymalnie do 6 m, zależnie od wysokości szczepienia. Jej malowniczość sprawia, że doskonale prezentuje się w eksponowanych miejscach np. w pobliżu miejsc wypoczynkowych czy też nad wodą. Nie powinno jej zabraknąć ani w małym, ani w dużym ogrodzie.

• ‘Purpurea’- odmiana osiągająca do około 10- 15 m wysokości o wzniesionych pędach i charakterystycznych ciemnoczerwonych liściach. Doskonała do ogrodów przydomowych jak również na miejskie tereny zielone.

• ‘Fastigiata’- odmiana piramidalna, charakterystyczna ze względu na swój wąsko kolumnowy pokrój. Osiąga nawet do 15 m wysokości i 4 m szerokości. Doskonała na szpalery, jako soliter oraz do naturalistycznych zestawień.

• ‘Crispa’- odmiana wyróżniająca się przede wszystkim postrzępionymi liśćmi, nadającymi jej delikatności. Osiąga do około 20 m wysokości.

• ‘Golden Cloud’- odmiana osiągająca do 10 m wysokości, interesująca ze względu na żółte liście.

• ‘Gracilis’- odmiana strzępolistna o bardzo ciekawym, nieregularnym i zwisającym pokroju. Ze względu na niewielkie rozmiary doskonała do małych ogrodów. Osiąga wysokość do 5 m.

Uwagi końcowe
   

W przypadku konieczności przycięcia brzozy brodawkowatej, cięcie przeprowadzamy w okresie letnim, ponieważ w okresie wiosennym drzewo silnie „płacze”, co je osłabia i negatywnie wpływa na jego wzrost.

Tekst: Grzegorz Bogucki

czytaj dalej...

5 komentarzy

  1. Dodał: grzesiek , Tytuł: gubienie liści (do darka)

    Najprawdopodobniej Twoja brzoza została porażona przez antraknozę.

  2. Dodał: Betula, Tytuł: Betula nigra

    Błąd w artykule- Betula nigra występuje naturalnie w Ameryce Północnej- na pewno nie w Polsce

  3. Dodał: darek, Tytuł: gubienie liści

    dlaczego gubi liście w już od czerwca?.Czy to jakaś choroba

  4. Dodał: Miłośnik brzozowego piękna :), Tytuł: Wysiew nasion

    Nasiona możemy wysiewać zaraz po zbiorze, jak również wiosną. Jeżeli chodzi o przechowywanie nasion, to w suchym i zabezpieczonym przed wilgocią pomieszczeniu, w papierowej torebce. Przy wiosennym siewie nie jest wymagana stratyfikacja. Gatunek daje liczne samosiejki, uprawa mało problematyczna :)

  5. Dodał: jerzy, Tytuł: uprawa brzozy

    brok szczegółów uprawy,kiedy wysiew ,przechowywanie nasion

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: