Buk zwyczajny (Buk pospolity) - Fagus sylvatica

Buk zwyczajny (Buk pospolity) - Fagus sylvatica

1 komentarzy

Rodzina bukowate – Fagaceae
Gatunek- Fagus sylvatica
Rodzaj buk– Fagus

Kilka uwag o rodzaju
   

Buk zwyczajny  należy do drzew liściastych, zaliczanych do rodzaju Fagus. Rodzaj obejmuje około 10 gatunków, przybierających formę drzewa. Porastają strefę umiarkowaną półkuli północnej.  Fagus sylvatica jest jedynym przedstawicielem rodzaju, naturalnie występującym w Polsce. Z innych gatunków zaliczanych do rodzaju warto wymienić:

•    Fagus orientalis- buk wschodni

•    Fagus grandifolia- buk amerykański

Pierwszy z nich porasta południowo- wschodnią Europę, natomiast buk amerykański jak sama nazwa wskazuje pochodzi z Ameryki Północnej.

Pokrój
   

Fagus sylvatica to gatunek charakteryzujący się znaczną wysokością. Osiąga do 30 m wysokości, choć zdarzają się okazy nawet powyżej 40 m. Drzewo bardzo majestatyczne o rozłożystej, nisko osadzonej koronie. Liczne i potężne konary bardzo rozłożyste, a w przypadku dużego zagęszczenia pień wysoki oraz smukła i bardziej strzelista korona.

Kora
   

Kora bardzo charakterystyczna, dlatego łatwo zidentyfikować ten gatunek. Jest cienka, gładka oraz popielatoszara.

Korzenie
   

System korzeniowy typu sercowatego, głęboki, bardzo rozbudowany, sięgający do 1,5 m w głąb podłoża. Zrośnięty i rozległy, zabezpieczający te majestatyczne drzewa przed obaleniem, pod wpływem naporu silnych wiatrów. Wrażliwy na uszkodzenia!

Buk pospolity

 

Buk pospolity

Liście
   

Buk zwyczajny charakteryzuje się sezonowymi liśćmi, skrętoległymi, eliptycznymi- do jajowatych. Osiągają do 10 cm długości, całobrzegie bądź falisto ząbkowane. Z wierzchu barwa liści  ciemnozielona z połyskiem, od spodu jaśniejsza, bardziej matowa. Młode liście srebrzysto owłosione, w przeciwieństwie do starszych, u których owłosiony jest tylko główny nerw, od spodu liścia. Rozwijają się już w kwietniu, a w okresie jesiennym pięknie przebarwiają się na jaskrawe kolory żółci, pomarańczy oraz brązu. 

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: kasia, Tytuł: buk - ciekawostki

    jes duzo ciekawosci ale nie ma co se robi z drewna buka

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: