Buk zwyczajny (Buk pospolity) - Fagus sylvatica

Buk zwyczajny (Buk pospolity) - Fagus sylvatica

1 komentarzy

Kwiaty
   

Drzewo jednopienne, a więc wytwarza zarówno kwiaty męskie oraz żeńskie. Kwiaty męskie w postaci zwisających główek, natomiast żeńskie, niepozorne, najczęściej zebrane po dwa, osadzone na sztywnych szypułkach. Buk zwyczajny kwitnie na przełomie kwietnia i maja.

 

Buk pospolity

 

Buk pospolity - liście

Owoce
   

Owocem Fagus sylvatica jest tzw. bukiew, w postaci jednonasiennych, a zarazem trójgraniastych orzeszków, zamkniętych w zdrewniałych i kolczastych okrywach. Dojrzewają już pod koniec lata do października. Stanowią pokarm dla zwierząt. Są jadalne, ale ze względu na zawartość kwasu szczawiowego, spożywane  w dużych ilościach mogą zaszkodzić. Buk zwyczajny obficie owocuje co kilka lat, jednak nim zacznie owocować upłynie kilka dekad.

Występowanie
   

Gatunek występuje w Europie Środkowej, Zachodniej i Południowej. Przez Polskę przebiega północno- wschodnia granica zasięgu gatunku. Pospolicie występuje w Polsce Zachodniej oraz Południowej, gdzie stanowi podstawowy gatunek tworzący lasy. Liczne drzewostany, bardzo czyste i przejrzyste, zwane są buczynami.

 

Buk pospolity

 

Buk pospolity - owoce

Wymagania
   

Fagus silvatica do prawidłowego rozwoju wymaga dobrego podłoża, przede wszystkim żyznego i świeżego. Preferuje gleby wapienne, gliniaste do piaszczysto- gliniastych. Świetnie sobie radzi zarówno na stanowisku słonecznym jak i zacienionym. Mrozoodporny, ale późne przymrozki w okresie wiosennym mogą uszkodzić rozwijające się kwiaty i liście. Źle rośnie na zbyt suchych i mokrych glebach. Jest odporny na zanieczyszczenia powietrza.

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: kasia, Tytuł: buk - ciekawostki

    jes duzo ciekawosci ale nie ma co se robi z drewna buka

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: