Kwiaty
Drzewo jednopienne, a więc wytwarza zarówno kwiaty męskie oraz żeńskie. Kwiaty męskie w postaci zwisających główek, natomiast żeńskie, niepozorne, najczęściej zebrane po dwa, osadzone na sztywnych szypułkach. Buk zwyczajny kwitnie na przełomie kwietnia i maja.

Owoce
Owocem Fagus sylvatica jest tzw. bukiew, w postaci jednonasiennych, a zarazem trójgraniastych orzeszków, zamkniętych w zdrewniałych i kolczastych okrywach. Dojrzewają już pod koniec lata do października. Stanowią pokarm dla zwierząt. Są jadalne, ale ze względu na zawartość kwasu szczawiowego, spożywane w dużych ilościach mogą zaszkodzić. Buk zwyczajny obficie owocuje co kilka lat, jednak nim zacznie owocować upłynie kilka dekad.
Występowanie
Gatunek występuje w Europie Środkowej, Zachodniej i Południowej. Przez Polskę przebiega północno- wschodnia granica zasięgu gatunku. Pospolicie występuje w Polsce Zachodniej oraz Południowej, gdzie stanowi podstawowy gatunek tworzący lasy. Liczne drzewostany, bardzo czyste i przejrzyste, zwane są buczynami.

Wymagania
Fagus silvatica do prawidłowego rozwoju wymaga dobrego podłoża, przede wszystkim żyznego i świeżego. Preferuje gleby wapienne, gliniaste do piaszczysto- gliniastych. Świetnie sobie radzi zarówno na stanowisku słonecznym jak i zacienionym. Mrozoodporny, ale późne przymrozki w okresie wiosennym mogą uszkodzić rozwijające się kwiaty i liście. Źle rośnie na zbyt suchych i mokrych glebach. Jest odporny na zanieczyszczenia powietrza.
1 komentarzy
Dodał: kasia, Tytuł: buk - ciekawostki
jes duzo ciekawosci ale nie ma co se robi z drewna buka