Taras z kostki brukowej

Taras z kostki brukowej

4 komentarzy

Taras z kostki brukowej

Kostka brukowa jest jednym z najbardziej popularnych materiałów brukarskich, wykorzystywanych do utwardzania nawierzchni. Znajduje zastosowanie przede wszystkim przy aranżowaniu ścieżek, patio oraz podjazdów. Ze względu na liczne zalety warto wykorzystać ten materiał, także przy budowie tarasu.

Przylegający do ogrodu taras, stanowiący połączenie pomieszczeń mieszkalnych z zielenią ogrodu, jest miejscem szczególnym. W okresie letnim  pozwala na chwilę odpoczynku, zadumy, refleksji. Jest miejscem licznych spotkań w gronie rodzinnym oraz z przyjaciółmi. Bez wątpienia estetyka miejsca powinna wpisywać się w stylistykę domu oraz ogrodu, harmonijnie łącząc te dwa „światy”.

Decydując się na taras z kostki brukowej zaoszczędzimy czas i pieniądze. Koszty budowy tarasu z uwzględnieniem płytek ceramicznych są wyższe niż koszty wyłożenia tarasu kostką brukową np. betonową czy też klinkierową. Płytki ceramiczne stosujemy na wylewkę, a kostkę brukową układa się „na sucho”. Dzięki temu budowa tarasu nie należy ani do wymagających, ani do absorbujących.

Najpierw pomysł, potem realizacja

Budowę tarasu należy poprzedzić odpowiednia analizą dostępnych materiałów, a przede wszystkim własnych potrzeb. Należy zastanowić się czego tak naprawdę oczekujemy. Mnogość materiału brukarskiego utrudnia wybór zwłaszcza, że w danym rodzaju odnajdujemy wiele, często bardzo zbliżonych, a jednocześnie odpowiadających nam rozwiązań. Wybrany  materiał powinien harmonijnie współgrać z otoczeniem, wpisywać się w całościową stylistykę całej posesji. Pamiętajmy o ścieżkach, podjazdach, patio i innych utwardzonych nawierzchniach, ponieważ taras jako miejsce reprezentacyjne, przeznaczone także do przyjmowania gości powinien  wyróżniać się na tle innych nawierzchni, tak aby, przy pierwszym spojrzeniu wiadomo było, że jest miejscem przeznaczonym także na przyjmowanie gości. Z pewnością podwyższenie poziomu tarasu oraz zróżnicowanie kostki brukowej pod względem barwy czy też zastosowanych wzorów jej ułożenia, pomoże w osiągnięciu zamierzonego celu. Aby nie wkradła się monotonia, poza zróżnicowaniem barw, wzorów układanej nawierzchni warto skorzystać z innych materiałów ( np. płyt betonowych, cegieł, kruszywa), które dopełnią całość, ożywią i dodadzą dynamizmu utwardzonej nawierzchni. Nie wolno przesadzać, tak więc jeżeli uzupełnimy kostkę brukową betonowymi płytami, nie szukajmy na siłę kolejnych dodatków, bo wkradnie się chaos, sztuczność a o to nie trudno. W przypadku miejsc, które mają być neutralne, spokojne, nie rzucające się w oczy stosujmy jednorodne elementy brukarskie, stanowiące delikatne tło dla okolicznej architektury. Przy rozwiązaniach wyrazistych należy łączyć kontrastowe elementy ze spokojnymi oraz neutralnymi, które będą dopełnieniem całości, mając na celu złagodzenie kontrastu.

Taras z kostki brukowej
Taras z kostki brukowej
czytaj dalej...

4 komentarzy

 1. Dodał: mirek, Tytuł: czyszczenie tarasu

  Ja ostatnio miałem do oczyszczenia taras z kostki brukowej. Wybrałem ich początkowo miałem wątpliwości, ale wywiązali się ze zlecenia w czasie, porządnie i niedrogo!

 2. Dodał: charlie, Tytuł: elegancko :)

  Mi tam bardziej się podoba drewniany taras. ścieżki w ogrodzie to owszem jak najbardziej z kostki brukowej. Taras z drewnianą podłogą zaraz ma inny klimat:) Teraz można znaleźć całkiem tanio deski tarasowe. W andrewexie za polubienie ich profilu na fejsie można otrzymać rabat. grosz do grosza i będzie pół kosza.

 3. Dodał: stokrotka, Tytuł: płytki technorattanowe

  Polecam płyty chodnikowe z technorattanu. Są łatwe w montażu, w zestawie są specjalne widelce do wbicia w podłoże. Materiał jest odporny na warunki atmosferyczne, nie zagraża mu ani mróz ani słońce. Z pewnością ozdobią każdy ogród. Polecam:)

 4. Dodał: Tomm, Tytuł: a ja mam wątpliwości

  No nie wiem, takie aranżacje kojarzą mi się z kompletnym brakiem spontaniczności i ukłonu w stronę natury. W moim ogrodzie króluje jednak dzikość, nie przycinam obsesyjnie trawy, mam dużo iglaków, owoców i balię do kąpieli piwnej i ziołowej. I to jest dla mnie sedno relaksu, mnóstwo informacji (no i balię;))

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: