Taras z kostki brukowej

Taras z kostki brukowej

4 komentarzy

Następnie pozostałe podłoże należy oczyścić z wszelkich nierówności np. korzeni, kamieni itp., po czym dokładnie ubić, uzupełniając piaskiem, w celu wykonania spadku na poziomie nawet do 3%. Oczywiście spadek powinien być skierowany na zewnątrz od budowy. W celu lepszego odpływu wody warto na jego brzegu wykonać drenaż.

Przed  ułożeniem kostki brukowej należy odpowiednio przygotować podbudowę oraz ułożyć obrzeża. Zwracajmy uwagę na proste ułożenie, zgodne z naznaczoną granicą brukowanej nawierzchni. Obrzeże jest mniej masywne jak krawężnik i ogranicza brukowaną nawierzchnię oraz jest estetycznym wykończeniem tarasu. Układamy je na suchej zaprawie, w celu osiągnięcia dostatecznej stabilności. Przy podbudowie należy wyróżnić kilka warstw, które są niezbędne do zapewnienia trwałości nawierzchni. Zapewniając dobrą podbudowę unikniemy uszkodzeń mrozowych, wszelkiego rodzaju obsunięć itp.

Taras z kostki brukowej
Taras z kostki brukowej

Podbudowa na podmokłym terenie powinna być grubsza niż na podłożu suchym. Podbudowa składa się z warstwy nośnej oraz z warstwy wyrównującej. Zadaniem pierwszej warstwy jest zapewnienie stabilności całej nawierzchni i wykonujemy ją z tłucznia oraz grubszego żwiru. Druga warstwa tzw. wyrównująca ma za zadanie wyrównać podłoże i to właśnie na niej układa się kostkę brukową. Na warstwę wyrównującą (podsypkę) można wykorzystać piasek bądź drobny żwir, a jej grubość powinna wynieść około 2- 5 cm.

Pod warstwą nośną warto zastosować geowłókninę, która m.in. zabezpieczy podbudowę przed wypłukiwaniem.

Układanie kostki dobrze rozpocząć jest od narożnika. Aby brukowanie przebiegało sprawnie i równo warto skorzystać z naciągniętego sznurka, podwiązanego do przeciwległych kołków. Sznurek będzie stanowił swego rodzaju wskaźnik. Nie obędzie się także bez poziomicy. Przy krawędziach, murach najczęściej pojawia się konieczność docinania kostki, tak więc koniecznie należy zaopatrzyć się w odpowiednie urządzenie np. przycinarkę do materiału kamieniarskiego. Przy układaniu kostki należy uwzględnić także niewielkie fugi, które po zakończeniu prac najczęściej wypełnia się piaskiem bądź drobnym żwirem, za pomocą szczotki i strumienia wody.

Czyszczenie i konserwacja kostki brukowej ?

Aby taras zachował „świeżość” przez wiele lat, warto co jakiś czas dokładnie go wyczyścić, a także zakonserwować. Impregnacja nie tylko wydłuży trwałość nawierzchni, ale także ograniczy jej brudzenie oraz ułatwi późniejsze czyszczenie. W sprzedaży możemy nabyć różnego rodzaju środki czyszczące oraz impregnaty konserwujące zarówno do kostek betonowych, a także kamieni naturalnych oraz klinkieru, tak więc nie powinno być problemu z doborem odpowiedniego środka.  Pamiętajmy, że materiał brukarski impregnujemy po ułożeniu, ale przed wypełnieniem fug. Impregnat nanosimy dwukrotnie za pomocą pędzla.

Tekst: Grzegorz Bogucki

czytaj dalej...

4 komentarzy

  1. Dodał: mirek, Tytuł: czyszczenie tarasu

    Ja ostatnio miałem do oczyszczenia taras z kostki brukowej. Wybrałem ich początkowo miałem wątpliwości, ale wywiązali się ze zlecenia w czasie, porządnie i niedrogo!

  2. Dodał: charlie, Tytuł: elegancko :)

    Mi tam bardziej się podoba drewniany taras. ścieżki w ogrodzie to owszem jak najbardziej z kostki brukowej. Taras z drewnianą podłogą zaraz ma inny klimat:) Teraz można znaleźć całkiem tanio deski tarasowe. W andrewexie za polubienie ich profilu na fejsie można otrzymać rabat. grosz do grosza i będzie pół kosza.

  3. Dodał: stokrotka, Tytuł: płytki technorattanowe

    Polecam płyty chodnikowe z technorattanu. Są łatwe w montażu, w zestawie są specjalne widelce do wbicia w podłoże. Materiał jest odporny na warunki atmosferyczne, nie zagraża mu ani mróz ani słońce. Z pewnością ozdobią każdy ogród. Polecam:)

  4. Dodał: Tomm, Tytuł: a ja mam wątpliwości

    No nie wiem, takie aranżacje kojarzą mi się z kompletnym brakiem spontaniczności i ukłonu w stronę natury. W moim ogrodzie króluje jednak dzikość, nie przycinam obsesyjnie trawy, mam dużo iglaków, owoców i balię do kąpieli piwnej i ziołowej. I to jest dla mnie sedno relaksu, mnóstwo informacji (no i balię;))

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: