Milin amerykański - uprawa, wymagania i pielęgnacja

Milin amerykański - uprawa, wymagania i pielęgnacja

8 komentarzy

Przycinanie

Niewielkie miliny można kupić prawie w każdym centrum ogrodniczym, najlepiej wybierać te egzemplarze, które mają kilka pędów. Po posadzeniu roślinę przycinamy na wysokość 15 cm, aby pobudzić do rozkrzewiania. W kolejnych latach cięcie wykonuje się przede wszystkim po to aby ograniczyć nadmierny wzrost i uzyskać bujniejsze kwitnienie. W tym celu wycinany zeszłoroczne pędy, pozostawiając od 3 do 5 młodych pąków. Cięcie najlepiej przeprowadzać wiosną - w końcu marca lub początkach kwietnia, ewentualnie jesienią.Ochrona przed mrozem

Milin późno rozpoczyna okres wegetacyjny dlatego też wielu ogrodników uważa, że jest całkowicie odporny na przymrozki. Niestety nasza polska wiosna bywa kapryśna i często po kilku dniach ciepła przychodzi niezapowiedziany przymrozek. Dlatego też rośliny (szczególnie młode) warto okrywać agrowłókniną oraz usypać kopczyk przy podstawie pnia z kory lub torfu, aby zabezpieczyć korzenie przed mrozem. Nawet jeśli pędy przemarzną to roślina szybko się regeneruje z korzeni.

Milin amerykański

Milin amerykański

czytaj dalej...

8 komentarzy

 1. Dodał: kasik, Tytuł: milin

  po 6-8 latach?! . bzdura! mój zakwitł już w 2 roku , może kwitnienie nie było spektakularne ale 10 kwiatów jest

 2. Dodał: paweł, Tytuł: nie kwitni

  Kupiłem 2 sadzonki 1 metrowej wysokosci. niestety czekam 3-sezon i nie kwitnie, urósł ok 2,5 m

 3. Dodał: Basia, Tytuł: Milin

  Posadziłam go 10 lat temu.Bardzo póżno wypuszcza pąki wiosną,pierwszy raz po zimie myślałam ,że wymarzł.Rozrósł się niesamowicie ,kwitł obficie,był cudowny.Ma jednak ogromny feler.Rośliny rosnące w jego sąsiedztwie marnie rosły ,traciły kolor.Trawnik natomiast jest obsypany młodymi milinami .Wyrywanie daje efekt na chwilę ,bo po paru dniach są znowu młode rośliny.Zdecydowałam się go zlikwidować .Wycięłam go maksymalnie jak się tylko dało.Pozostałe pędy potraktowałam ogromną ilością Randapu żeby pozbyć się raz na zawsze tych młodych roślinek z trawnika.Minęło już od tego czasu 5 lat ,dużej rośliny już nie ma ,ale są wciąż te małe ta trawniku.Jest ich cała masa.Ciągle je wyrywam ,a one znowu wyrastają.Brakuje mi już sił do tego milina.

 4. Dodał: Maria , Tytuł: kwiat wyrasta z bulwy ma drobne kremowe kwiatki

  potem z tych kwiatow drobnych / gwiazdeczki/ dojrzewaja owocki podobne do drobnych jezych , slodkie , mysle ze sa jadalne, bulwa ma kolor batata , liscie podluzne jasne okolo15 cm . Wmysokosc okolo 50 cm , tj, kolba wokolo owoce dojrzewajace od dolu , a gora sa czerwone , co to za roslina rosnie u mnie na dzialce nie wiem skad sie wziela . prosze o pomoc Maria

 5. Dodał: joanna, Tytuł: zasilanie

  świetnie reaguje na kilkukrotne podlewanie Biohumusem w proporcji 1:3 z wodą. W międzyczasie nawóz do róż, który lepiej rozpuścić w wodzie niż podsypać.

 6. Dodał: Tomek, Tytuł: Mszyce a milin

  Warto dodać, że jak wiele innych, silnie rosnących roślin młode pędy lubią atakować mszyce. Co prawda wielkiej krzywdy mu nie robią, ale mimo wszystko wskazany jest oprysk, np. Decisem.

 7. Dodał: majka, Tytuł: milin przycinanie

  Nie wiem co zle robie. Moj milin rosnie w gore na kilka metrow ale zamiast kwiatow ktorych ma kilka jest caly zielony jak busz .Kiedy mam go przyciac zaczyna sie jesien a on jak bluszcz zarasta moja sciane od poludniowej strony i malo kwietnie ma juz ponad 10 lat.

 8. Dodał: Izarog, Tytuł: czartowskie pnącze

  Nie nawożony, przycinany latem, wręcz umartwiany - rośnie bestialsko wciskając się w futryny.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: