Kobea pnąca

Kobea pnąca

4 komentarzy

Kobea pnąca, nazywana inaczej sępotą, jest pnączem rosnącym dziko w Meksyku, Nowej Zelandii oraz na Filipinach. W naszym klimacie jest rośliną jednoroczną, natomiast w rejonach swego naturalnego występowania rośnie przez wiele lat. Ozdobę kobei stanowią duże dzwonkowate kwiaty barwy białej lub fioletowej, osadzone na długich szypułkach. W naszych warunkach kobea zakwita w lipcu i kwitnie aż do późnej jesieni. Dekoracyjne są również liście, które przepięknie przebarwiają się na czerwonofioletowy kolor. Dodatkową ozdobą kobei są oryginalne zielone owoce – torebki. Kobea pnąca stanowi idealną okrywę dla pergoli i ogrodzeń.

Charakterystyka ogólna

Kobea pnąca (Cobea scandens) jest pnączem należącym do rodziny wielosiłowatych (Polemoniaceae), osiągającym długość do 3 m. W warunkach naturalnych dorasta nawet do 7 m. Jej pędy są wiotkie i kruche, purpurowo podbarwione. Do podpór przyczepia się za pomocą wąsów czepnych również o lekko fioletowym zabarwieniu. Liście są duże, parzyście pierzasto złożone z 4-6 listków, ułożone na pędach parami, skrętolegle.

Kwiaty są duże, dzwonkowate, średnicy 3-7 cm, w pąkach zielonkawe. Pojedyncze kwitną przez 1-2 dni. Owocem jest duża torebka, zawierająca brązowe, eliptyczne nasiona. Dojrzewają one tylko z najwcześniej rozwijających się kwiatów i najczęściej importowane są z zagranicy.


Wymagania siedliskowe

Kobea preferuje podłoża gliniaste, próchniczne, dostatecznie wilgotne. Stanowisko powinno być słoneczne, osłonięte od wiatru. W miejscach zacienionych wydaje mniej obfite ulistnienie i słabiej kwitną. Pnącze to jest wrażliwe na mróz – znosi temperaturę minimalną do 4ºC.

Kobea pnąca - zdjęcie

Kobea pnąca - zdjęcie Moto42rok

Rozmnażanie

Kobea rozmnażana jest przede wszystkim z nasion, które wysiewa się w lutym-marcu, po 2-3 do doniczki. Nasiona przed siewem należy dobrze namoczyć. W słoiku zalewamy je wodą o temperaturze pokojowej i pozostawiamy na noc. Kiełkowanie w temperaturze pokojowej trwa około 3 tygodni. Kiedy siewki osiągną kilka centymetrów zaopatruje się je w podpórki. Z młodych wyrastających pędów można sporządzić sadzonki zielne, które przycina się tuż pod węzłem i ukorzenia w doniczkach z podłożem.

Kobea pnąca – zdjęcie LidkaB

Kobea pnąca – zdjęcie LidkaB

Uprawa

Rośliny rozmnożone z nasion lub sadzonek, sadzimy do gruntu po 15 maja, w odstępach co 60 cm. Rośliny prowadzi się przy podporach z drutu lub siatki. Uprawiane w dużej doniczce wymagają żyznej, świeżej, umiarkowanie wilgotnej gleby. Zaletą takiej uprawy jest możliwość przeniesienia roślin do pomieszczeń, gdzie panuje temperatura 10-12ºC, w których mogą przezimować do kolejnego sezonu. W lutym rośliny przenosi się do pomieszczeń cieplejszych np. do oranżerii, gdzie rozpoczynają wzrost. Przed przeniesieniem do pomieszczenia przycinamy ją na wysokości 10–15 cm.

Kobea pnąca – zdjęcie LidkaB

Kobea pnąca – zdjęcie LidkaB

czytaj dalej...

4 komentarzy

 1. Dodał: Grażyna, Tytuł: Kobea pnąca nasiona

  W czerwcu 2018 zamówiłam w sklepie Świat Kwiatów trzy opakowania nasion" kobea pnąca fioletowa". Otrzymałam nasiona z terminem ważności 12/2018. Biorąc pod uwagę fakt, że nasiona wysiewa się w lutym lub marcu trzeba stwierdzić, że w terminie wysiewu ( luty-marzec 2019 ) nie będą nadawać się do użycia. Nie będę dokładać pieniędzy na odesłanie tego zamówienia, ale piszę o tym, żeby inni klienci sprawdzali daty przydatności nasion do użytku. Uważam, że tak renomowany sklep nie powinien pozwolić sobie na takie wpadki.

 2. Dodał: wojtek, Tytuł:

  U mnie kwitnie nawet teraz.

 3. Dodał: Łukasz, Tytuł: kobea pnąca

  W każdym sklepie ogrodniczym powinien pan dostac powinna byc

 4. Dodał: Krysi, Tytuł: kobea pnąca

  chciałabym kupić nasiona tej rośliny gdzie można się zaopatrzyć

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: