Akebia pięciolistkowa Akebia quinata

Akebia pięciolistkowa Akebia quinata

Skomentuj artykuł

Pnącza to zmienne rośliny, a w naszych ogrodach królują przede wszystkim powojniki i wiciokrzewy. Inne gatunki, które także możemy spotkać w ogrodach to m.in. winobluszcz, bluszcz pospolity, miliny, cytryniec chiński, dławisze, rdest Auberta, glicynie,  róże pnące, hortensja pnąca, glicynie, kokornaki, chmiel zwyczajny i wiele innych. W tym zróżnicowaniu warto zwrócić uwagę także na rodzaj  Akebia, którego najpopularniejszym reprezentantem jest Akebia quinata czyli akebia pięciolistkowa.

Kilka uwag o rodzaju

Rodzaj Akebia obejmuje zaledwie kilka gatunków roślin, których naturalne siedliska występują w Azji. Akebia pięciolistkowa (Akebia quinata) jest najpopularniejszym reprezentantem rodzaju, choć w sprzedaży możemy nabyć także  Akebia trifoliata, a więc akebię trójlistkową. Akebie zaliczamy do rodziny krępieniowatych – Lardizabalaceae.

Akebia trójlistkowa, osiąga do kilku metrów (5- 8) wysokości, charakteryzuje się złożonymi liśćmi, dekoracyjnymi, ciemnymi, purpurowymi kwiatami oraz dużymi, oryginalnymi owocami. Nie ma szczególnych wymagań, choć jest bardziej podatna na przemarzanie. Nadaje się do uprawy pojemnikowej i doskonale prezentuje się na kracie, altanie, a nawet drzewie.

Ze skrzyżowania Akebia quinata i Akebia trfifoliata powstała Akebia x pentaphylla. Mieszaniec łączy w sobie cechy obydwu gatunków. Liście pofalowane na brzegach i bardziej zaostrzone. Kwiaty w ciemnej czerwieni do purpurowych, bardzo dekoracyjne, trójpłatkowe, zebrane w niewielkie grona. Jej wysokość osiąga do kilku metrów wysokości.

Akebia nie należy do zbyt popularnych roślin ozdobnych, ale jest coraz częściej oferowana w sprzedaży, zwłaszcza Akebia quinata.


Akebia pięciolistkowa – delikatne i oryginalne pnącze

Wśród pnączy nie brakuje gatunków wieloletnich, do których zalicza się także akebia pięciolistkowa. Z pewnością należy ona do tych pnączy, które warto propagować. Akebia wiele wniesie w ogrodowe aranżacje. Jej delikatność, nadaje kompozycji lekkości, pergole, altany są mniej toporne. Może kwiaty nie są za bardzo widoczne, ale bardzo dekoracyjne.

Akebia pięciolistkowa

Akebia pięciolistkowa - zdjęcie emiko


Kilka uwag o budowie

Pokrój-  akebia pięciolistkowa to pnącze o zdrewniałych pędach, osiągające nawet do 10 m wysokości. Przyrosty roczne, zależnie od panujących warunków, mogą wynieść 1- 3 m.

Pędy- młode pędy zielone do fioletowawych, natomiast zdrewniałe brązowawe.  Akebia pięciolistkowa należy do pnączy o prawoskrętnie wijących się pędach.

Liście- dekoracyjne, naprzemianległe, złożone, palczaste, składające się z pięciu owalnych listków. Wierzchnia strona liścia ciemnozielona, natomiast spód jasny, bardziej sinawy. Długo utrzymują się na roślinie.

Kwiaty- akebia pięciolistkowa, charakteryzuje się rozdzielnopłciowymi i pachnącymi kwiatami. Żeńskie większe, ciemne i purpurowe, osadzone na długich szypułkach. Męskie drobniejsze i jaśniejsze, osadzone na krótszych szypułkach. Kwiaty tworzą niewielkie grona. Akebia pięciolistkowa kwitnie w maju.

Owoce- także dekoracyjne, duże, do kilkunastu centymetrów długości. Barwa owoców lekko fioletowawa do niebieskawej. Owoce po dojrzeniu (późne lato) pękają wzdłuż, ukazując czarne nasiona, zatopione w jasnym miąższu. Miąższ jest jadalny, ale należy usunąć z niego nasiona.

Wybrane odmiany Akebia quinata

 Variegata – ciekawa odmiana o liściach z licznymi białymi przebarwieniami oraz z różowawymi kwiatami. Aby liście ładnie się wybarwiły, roślinie należy zapewnić bardziej słoneczne stanowisko. Pnącze osiąga do kilku metrów wysokości (około 6 m) i charakteryzuje się dużym przyrostem rocznym.

 

 Sillver Bells- odmiana o niezwykle dekoracyjnych, pachnących kwiatach- kwiaty męskie w barwie białej z purpurowymi pręcikami, natomiast kwiaty żeńskie różowawe. Wysokość odmiany osiąga do około 6 m wysokości i charakteryzuje znacznym przyrostem rocznym od jednego, do nawet trzech metrów.

 

 Purple Bouquet – zwarta odmiana o ciemnych fioletowopurpurowych kwiatach.

 

 Alba(Shirobana) - odmiana o białych i pachnących kwiatach. Osiąga 6 (10) m wysokości i doskonale nadaje się do obsadzania m.in. pergoli.

 

 Amethyst Glow - odmiana o różowawych kwiatach.

 

 White Chocolate- odmiana charakteryzuje się białymi i pachnącymi kwiatami.

 

 

Wymagania i pielęgnacja

Akebia quinata niewiele wymaga i radzi sobie w zmiennych warunkach. Aby cieszyć się znaczącym wzrostem roślin, należy zapewnić jej, jak najbliższe optymalnym warunki do rozwoju. Możemy posadzić ją na stanowisku słonecznym, półcienistym, a nawet bardziej zacienionym. Niestety za bardzo cieniste zakątki, nie sprzyjają jej kwitnieniu, które będzie o wiele słabsze niż na stanowisku jasnym. Miejsce przeznaczone dla akebii powinno być zaciszne, ciepłe, gdyż w takich warunkach lepiej zimuje. Pnącze może przemarzać, ale szybko się regeneruje.

Akebia pięciolistkowa

Akebia pięciolistkowa

Podłoże

Akebia pięciolistkowa, chociaż lepiej rośnie na żyznym, dostatecznie wilgotnym podłożu, to jednak poradzi sobie także na mniej przychylnym, piaszczystym i mniej zasobnym. Oczywiście gorsze podłoże przełoży się na wygląd pnącza oraz intensywność jej rozrastania się.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: