Rośliny miododajne

Rośliny miododajne

2 komentarzy

Otaczająca nas przyroda pełna jest zróżnicowanych organizmów, zarówno roślinnych jak i zwierzęcych. Połączone ze sobą wzajemnymi zależnościami tworzą liczne i spójne zespoły, które nazywamy biocenozami. Rośliny miododajne także są częścią takich zróżnicowanych biocenoz np. biocenozy łąkowej czy też leśnej, mające olbrzymi wpływ na funkcjonowanie życia na Ziemi. Tytułowe rośliny miododajne można określić także jako rośliny użytkowe, pszczelarskie itp. Stanowią one pokarm dla pszczół i innych owadów zapylających, które pobierają nektar oraz pyłek. Odwiedzając wiele kwiatów, zapylają rośliny, dzięki czemu mogą one owocować, rozmnażać się oraz stanowić pokarm dla ludzi i zwierząt.
   

Nazwa rośliny miododajne, jest trochę mało precyzyjna, bo może wprowadzać niektórych w błąd. One nie produkują miodu, wytwarzają nektar stanowiący podstawowy surowiec przy produkcji miodu. W przypadku miodu spadziowego sytuacja jest jeszcze bardziej zawiła, ponieważ pszczoły produkują miód w oparciu o spadź, wytwarzaną przez np. mszyce, tak więc pobierają to co powstaje w wyniku przerobienia soków roślinnych, przez przykładowe mszyce.

   

 

Wytwarzany przez pszczoły miód znalazł szerokie zastosowanie w życiu człowieka, w tym od dawien dawna wykorzystywany był w lecznictwie. W jego skład wchodzą przede wszystkim węglowodany, woda oraz kwasy organiczne, białka, enzymy, witaminy i składniki mineralne.

Rośliny miododajne   

Rośliny miododajne - przegorzan

W życiu roślin olbrzymią rolę zajmują owady, które zapylają około 80% gatunków występujących w naszym klimacie (około 70 % to pszczoły). Przy tak wysokim procencie można sobie wyobrazić jak przetrwanie jednych uzależnione jest od drugich. Należy dodać, że brak naturalnych zapylaczy stałby się tragedią dla ludzkości. Niestety równowaga jaka panowała na tej płaszczyźnie została naruszona przez człowieka, który poprzez m.in. urbanizację, intensyfikację rolnictwa, zanieczyszczenia zmienił oblicze naszej planety, znacznie niszcząc naturalne siedliska owadów, odpowiadających za zapylanie roślin.

czytaj dalej...

2 komentarzy

  1. Dodał: krzysztof, Tytuł: tylko takie

    a mnie tam iglaki w ogóle nie obchodzą bo są zbyt monotonne,kocham kwitnące

  2. Dodał: fggghfjh, Tytuł: więcej : )

    więcej takich artykułów !!! ludzie teraz sadzą tylk iglaki w ogrodach- pszczoły tam prawie nie mają co jeść.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: