Rośliny miododajne

Rośliny miododajne

2 komentarzy

Drastyczny spadek liczebności pszczół sprawił, że coraz więcej osób i państw dostrzegło problem. Realizowane są zróżnicowane projekty mające na celu zmianę tej sytuacji. Będzie trudno odbudować to co zniszczone, ale należy działać i my także możemy dołożyć swoją cegiełkę, w postaci sadzenia roślin wykazujących się wysokim poziomem miododajności oraz tworząc w ogrodach odpowiednie siedliska m.in. dla pszczół samotnic, które z przyjemnością skorzystają z naszej gościnności. Jednym z dobrych sposobów jest zrobienie z pustych łodyg trzciny pospolitej wiązki, która umieszczona na słonecznym stanowisku- do 2 m nad ziemią, stanie się oazą do gniazdowania tych owadów, które w pustych korytarzach, będą składać jaja i się rozmnażać. Obecność roślin miododajnych w ogrodzie sprawi, że owady nie będą głodować i z pewnością ich obecność wyjdzie z pożytkiem dla nas wszystkich, a ogród jeszcze bardziej ożyje.

Rośliny miododajne - Robinia Akacjowa   

Rośliny miododajne - Robinia Akacjowa

Jak już zostało wspomniane obecność roślin o dużej miododajności jest niezbędna, dlatego też poniżej przedstawię Państwu listę wybranych roślin, które wykazują podwyższony poziom miododajności.

Ogrody ozdobne: m.in. lilie, wielosił błękitny, fiołek wonny, wrzos, wrzośce, śnieżyczki, krokus, sasanki, dereń jadalny, astry, niecierpki, kosmosy, dalie, cynie, kocimiętka, łubin, macierzanka, miodunka, nawłoć, orlik, berberys, robinia akacjowa, przegorzan, róże, tojad, irga, mahonia, śnieguliczka, głóg jednoszyjkowy, ligustr, wiciokrzew, tamaryszek, suchodrzew, mikołajek, trojeść amerykańska, porzeczka krwista, pysznogłówka, jeżówka ogrodowa.

Ogród warzywny: m.in. cebula, bób, fasola zwykła, dynie.

Sady:  m.in. jabłonie, śliwy, wiśnie, leszczyna, czereśnie, malina, truskawka, borówka wysoka.

Ogród ziołowy: m.in. hyzop lekarski, lawenda, oregano, bazylia, cząber, tymianek, szałwia, kolendra, arcydzięgiel litwor, melisa.

Parki: m.in. robinia biała, kasztanowce, lipa drobnolistna, wierzby, czeremcha amerykańska, klon, lipa szerokolistna, katalpa.

Pozostałe rośliny: m.in. krwawnica pospolita, koniczyna łąkowa, koniczyna biała, lucerna, nostrzyk, bodziszek łąkowy, cykoria podróżnik, chabry.

czytaj dalej...

2 komentarzy

  1. Dodał: krzysztof, Tytuł: tylko takie

    a mnie tam iglaki w ogóle nie obchodzą bo są zbyt monotonne,kocham kwitnące

  2. Dodał: fggghfjh, Tytuł: więcej : )

    więcej takich artykułów !!! ludzie teraz sadzą tylk iglaki w ogrodach- pszczoły tam prawie nie mają co jeść.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: